REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Matyja: Zatrudnianie lekarzy z zagranicy bez weryfikacji zawodowych jest zagrożeniem dla pacjentów

2021-01-03 10:39
publikacja
2021-01-03 10:39
Matyja: Zatrudnianie lekarzy z zagranicy bez weryfikacji zawodowych jest zagrożeniem dla pacjentów
Matyja: Zatrudnianie lekarzy z zagranicy bez weryfikacji zawodowych jest zagrożeniem dla pacjentów
fot. eldar nurkovic / / Shutterstock

Zatrudnianie lekarzy z zagranicy bez weryfikacji zawodowych jest zagrożeniem dla pacjentów - powiedział w niedzielę prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

Profesor odniósł się w ten sposób do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy, która umożliwia szpitalom zatrudnianie na uproszczonych zasadach lekarzy, pielęgniarek i innych medyków spoza Unii Europejskiej w okresach zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

"Zatrudnianie lekarzy z zagranicy bez weryfikacji zawodowych, jest zagrożeniem dla pacjentów" - powiedział w wywiadzie dla Radia Zet Matyja. Przyznał, że w obecnej sytuacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy w służbie zdrowia, ale nie można zatrudniać lekarzy bez znajomości języka polskiego czy nazw leków obowiązujących w Polsce. Wskazał, że państwo polskie cudzoziemcom chętnym do pracy w służbie zdrowia powinno najpierw zagwarantować darmową naukę języka, a potem ułatwić wszystkie procedury związane z nostryfikacją uprawnień. "W przeciwnym razie te dodatkowe ręce mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku" - powiedział.

Prezydent podpisał nowelizację niektórych ustaw, której celem jest zapewnienie kadr medycznych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Na podstawie nowych przepisów szpitale będą mogły zatrudniać na uproszczonych zasadach lekarzy, pielęgniarki i innych medyków spoza Unii Europejskiej. Ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych wprowadza rozwiązania dotyczące wykonywania zawodów lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 29 grudnia pod poz. 2401. Weszła w życie 30 grudnia 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów.

O niepodpisywanie ustawy apelowały do prezydenta samorządy zawodów medycznych. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
33karol33
Proponuję żeby Ci, którzy plują na polskich lekarzy i uważają to za dobry pomysł zgłaszali się do leczenia do lekarzy z Białorusi i Ukrainy. Dajcie przykład!
dariuszpiasecki
Jedyne zagrożenie które widzę to utrata intratnego uposażenia lekarzy i o to chodzi prof. Matyja. Mój znajomy, świeżo upieczony lekarz po rezydenturze zarabia w szpitalu covidowym 50 tys zł miesięcznie (płacą 200% stawki), a na Ukrainie czy Białorusi pensja lekarza to 3 tys zł miesięcznie...

Powiązane: Ustawa covidowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki