Marna habilitacja Chrzanowskiego

Marek Chrzanowski, do ubiegłej środy szef KNF, uzyskał na SGH tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych mimo zarzutów o plagiat w pracy habilitacyjnej - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Maciej Łuczniewski / FORUM)

"37-letni Marek Chrzanowski, do ubiegłej środy szef Komisji Nadzoru Finansowego, zrobił błyskotliwą karierę nie tylko w polityce. Równie szybko potoczyła się jego kariera naukowa. Uzyskał na SGH tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, mimo zarzutów o plagiat w pracy habilitacyjnej (monografia dotyczyła regionalnych funduszy europejskich). Stawiał mu je prof. Wojciech Misiąg, były wiceminister finansów, później wiceszef NIK" - podkreśla "Rz".

Jak zaznaczono, "miażdżącą recenzję wydała z kolei prof. Beata Zofia Filipiak z Uniwersytetu Szczecińskiego".

"Wskazała: +skrótowe ujęcie tematu, brak precyzji, stosowanie skrótów myślowych, niedomówień, szczątkowe poglądy, czasem wyrwane z kontekstu lub niepełne+. Jej zdaniem Chrzanowski nie powinien dostać habilitacji. Powody? Tylko 30 publikacji przez 10 lat od otrzymania stopnia doktora, brak wydawnictw o zasięgu międzynarodowym, ledwie jeden wygłoszony referat za granicą, brak udziału w sieciach badawczych, tylko jedna indywidualna nagroda (rektora SGH)" - czytamy.

Według dziennika "krytycznie wypowiedział się na posiedzeniu komisji habilitacyjnej jej przewodniczący prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie".

"Był listopad 2016 r., Chrzanowski miesiąc wcześniej został szefem KNF i odrzucenie jego habilitacji otarłoby się o skandal. Podczas posiedzenia Rady Kolegium Zarządzania i Finansów SGH (w lutym 2017 r.) z 51 głosujących aż 17 było przeciw nadaniu stopnia lub wstrzymało się od głosu. Na głosowaniu pojawił się sam Adam Glapiński, prezes NBP, co uznano za rzecz wyjątkową" - pisze "Rzeczpospolita". (PAP)

par/ mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 samsza

Synonimem "marnej" pracy jest praca "schrzaniona", uczniowie teraz będą mówić, że to od nazwiska szefa KNF... ?

! Odpowiedz
8 6 _xyz

Tamci kradli, robili walki i swoje biznesy i nic im się pod koniec nie chciało, obecni robią to samo tylko bardziej nieudolnie i bez dobrych kadr...

! Odpowiedz
11 14 marxs

hehe na zdjęciu powyżej mordka taniego typowego pisowskiego cwaniaczka który za kasę zrobi wszystko a nawet więcej niż wszystko oj dobrali się PISowcy z Przewielebnymi i jedni i drudzy robią miliardy złotych na niekumatych frajerach i frajerkach

! Odpowiedz
7 36 misiura

W Polsce poziom wykształcenia zawsze był "problemem". Nie wiem dlaczego nie stworzono funduszu stypendialnego dla najzdolniejszych kilku tysięcy aby studiowali na najlepszych uniwersytetach. Tak było w Iranie za Pachlaviego. Elity po Polskich "uczelniach" żałosne. Komorowski, Tusk, Kwaśniewski, Marcinkowski to mogliby GS prowadzić co najwyżej, choć Komorowski to by chyba rady nie dał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 14 marxs

Komorowski, Tusk, Kwaśniewski, Marcinkowski ? pewnie pisiaczku zapomniałeś przez roztargnienie napisać o Chrzanowskim,Morawieckim,Glapińskim,Dudzie,,Kaczyńskim to mogliby stragan warzywny prowadzić co najwyżej, choć Kaczyński to by chyba rady nie dał.

! Odpowiedz
11 32 silvio_gesell

Mierny, bierny, ale wierny. A jeśli już nie jest nawet wierny to teraz zrobi się z niego kozła ofiarnego.

! Odpowiedz
22 28 piterro1980

Samo stawianie komuś zarzutów nie jest jeszcze wyrokiem w jego sprawie. Widać myślenie w Polsce mamy takie : Był o coś oskarżony czyli jest winny. Co za hipokryzja. Czytam dalej ,,Według dziennika "krytycznie wypowiedział się na posiedzeniu komisji habilitacyjnej jej przewodniczący prof. Stanisław Owsiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie".. Czyli wg Rz a nie samego S. Owsiaka.. Poza tym co oznacza krytyczne uwagi? Jakie konkretnie? Bo nie ma tu słowa o plagiacie. Lećmy dalej ,, z 51 głosujących aż 17 było przeciw nadaniu stopnia lub wstrzymało się od głosu'' . Wynika z tego jasno że 34 osoby pozytywnie oceniło pracę.Nie podano ile z tych 17 osób było defacto przeciw a jedynie ogólna liczba osób które były przeciw i wstrzymały się od głosu. Bo wiadomo 17 robi lepsze wrażenie niż gdyby podano że przeciw było 3 a 14 wstrzymało się od głosu itp. Artykuł tendencyjny, nie rzetelny typowy dla Rz. Knkretnych dowodów winy brak. po prostu bicie piany na użytek mas.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 _jasko

Pytany ostatnio szef NBP o Marka Chrzanowskiego mówił, że "bardzo go poważa i ceni". Jego zdaniem, to "człowiek niezwykle uczciwy, szlachetny, honorowy i WYBITNY PROFESJONALNIE". - "Obyśmy mieli więcej takich 37-letnich profesorów w pełni profesjonalnych, uczciwych i szlachetnych" - dodał.

! Odpowiedz
3 29 spedytor

Z tymi doktorami to tak juz jest przypomnijmy sobie Jana K

! Odpowiedz
26 14 grzechu_comeback

wymienionej tu z nazwiska pani procesor polecałbym przegląd kadry pod kątem wymienionych kryteriów (słusznych!!!) i ....... BYŁBY PROBLEM. Czy Szczecin miałby jakąś uczelnię? Na pewno nie tyle ile jest. "10 lat i TYLKO 30 publikacji"??? Już tylko to by wystarczyło.....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil