Magellan nadal widzi duży popyt na finansowanie ze strony samorządów (wywiad)

Magellan nadal obserwuje duże zainteresowanie swoimi usługami ze strony samorządów. Grupa przewiduje ponadto, że założenia budżetowe NFZ na przyszły rok nie zmienią sytuacji płynnościowej szpitali. Jeszcze w czwartym kwartale chce zamknąć pierwszą transakcję w Hiszpanii - poinformował PAP prezes Krzysztof Kawalec

"Widzimy duże zainteresowanie ze strony samorządów, czwarty kwartał również powinien być dobry" - powiedział PAP prezes.

Po trzech kwartałach wartość podpisanych przez Magellana umów z samorządami wzrosła do 136 mln zł z 21,4 mln zł rok wcześniej.

"Na pewno częściowo na wzrost inwestycji miały wpływ wybory. Ale widać też, że wzrosła świadomość samorządowców w zakresie zarządzania płynnością oraz stosowania rozwiązań finansowych alternatywnych do oferty bankowej" - powiedział prezes.

Kawalec dodał, że w przyszłym roku spodziewa się większej chęci samorządów do komercjalizacji szpitali.

"W tym roku tempo przekształceń było niskie" - przyznał prezes.

W ocenie Magellana rynek inwestycji szpitali w Polsce pozostaje słaby.

"Rynek inwestycji szpitali jest słaby. W dalszym ciągu zarówno samorządowcy, jak i zarządy szpitali wyczekują i nie prowadzą znaczących modernizacji lub zakupów inwestycyjnych" - powiedział prezes.

Po trzech kwartałach przychody spółki zależnej Magellana zajmującej się finansowaniem inwestycji szpitali wyniosły 12 mln zł. Spółka wygenerowała 2,4 mln zł zysku netto.

Zdaniem Kawalca nie należy się spodziewać, że budżet NFZ na 2015 rok zmieni sytuację płynnościową szpitali.

"Budżet będzie musiał się zmierzyć z nową regulacją w zakresie medycznej opieki transgranicznej, która umożliwia zwrot kosztów leczenia w krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo uwolniona zostanie część procedur związanych ze świadczeniami onkologicznymi" - powiedział.

Od strony rentowności spółka nie obserwuje obecnie istotnych zmian presji konkurencyjnej na rynku finansowania szpitali. Wpływ na marże mógłby mieć natomiast ewentualny wzrost kosztu finansowania lub zmiany prawne w zakresie wysokości odsetek ustawowych.

"W tym roku wynikom Magellana sprzyja m.in. obniżenie średniego kosztu finansowania. Spółka korzysta również w dalszym ciągu na wysokich odsetkach ustawowych, które są naliczane wobec wierzytelności opóźnionych w portfelu aktywów Grupy" - przyznał prezes.

Wynik netto grupy Magellan wzrósł po trzech kwartałach tego roku do 38,9 mln zł z 31,5 mln zł rok wcześniej.

PIERWSZA TRANSAKCJA W HISZPANII JESZCZE W TYM ROKU

Prezes podał, że w Hiszpanii, gdzie Magellan otworzył oddział w październiku, trwa w tym roku rządowy program zwrotnego oddłużania regionów, który daje regionom możliwość zamiany zobowiązań przeterminowanych na niewymagalne.

"To na dzień dzisiejszy zmniejsza dług wymagalny, natomiast nie redukuje problemu deficytu. Naszym zdaniem prowadzone działania rządu hiszpańskiego nie będą w stanie zbilansować systemu opieki zdrowotnej. Zadłużenie szpitali wobec dostawców będzie się odbudowywać" - powiedział PAP Kawalec.

Jeszcze w tym roku Magellan chce zrealizować w Hiszpanii pierwszą transakcję.

"Plan na przyszłym rok jest ambitny" - powiedział prezes.

Spółka chce w pierwszym etapie finansować akcję sprzedażową w Hiszpanii na własnym bilansie. Jeżeli oczekiwania dotyczące rynku hiszpańskiego się spełnią, Magellan będzie potrzebował większych środków, i być może zdecyduje się na emisję euroobligacji bądź akcji.

"Rynek hiszpański jest duży i w przypadku realizowania się naszych oczekiwań, będziemy potrzebowali dużych środków, aby móc znacząco powiększać tam portfel. Na razie chcemy finansować akcję sprzedażową w Hiszpanii na bilansie Magellana. W dłuższej perspektywie możemy chcieć wyjść na rynek z emisją euroobligacji lub emisją akcji" - powiedział Kawalec.

Grupa Magellan dostarcza usługi finansowe na rynku medycznym. Oferta obejmuje m.in. finansowanie należności, refinansowanie zobowiązań, pożyczki oraz gwarancje. (PAP)

kuc/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG 1,20% 63 047,02
2017-11-17 17:15:00
WIG20 1,36% 2 443,83
2017-11-17 17:15:00
WIG30 1,18% 2 809,62
2017-11-17 17:15:00
MWIG40 0,96% 4 782,21
2017-11-17 17:15:00
DAX -0,43% 12 990,50
2017-11-17 17:35:00
NASDAQ -0,15% 6 782,79
2017-11-17 22:01:00
SP500 -0,27% 2 578,52
2017-11-17 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl