REKLAMA

Madonna ma w kolekcji dzieło uznawane za zaginione podczas wojny

2023-01-21 06:00
publikacja
2023-01-21 06:00

Arcydzieło zaginione podczas I wojny światowej znalazło się u Madonny. Teraz piosenkarkę o wypożyczenie obrazu poprosiła Francja.

Madonna ma w kolekcji dzieło uznawane za zaginione podczas wojny
Madonna ma w kolekcji dzieło uznawane za zaginione podczas wojny
fot. Denis Makarenko/ Web Gallery of Art / / Shutterstock/ Wikipedia

Obraz "Diana i Endymion" wyszedł spod pędzla Jerome'a-Martina Langloisa. 

Madonna kupiła go na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku za 1,3 mln dolarów w 1989 roku. Była to trzykrotność ceny wywoławczej. Wcześniej, bo w 1873 roku, dzieło nabyła Republika Francuska i wystawiła w muzeum w Amiens. Jednak zaginął on podczas bombardowania miasta w czasie I wojny światowej w 1918 roku. 

Teraz miasto ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku. W związku z tym burmistrz Brigitte Foure zwróciła się z prośbą do gwiazdy o wypożyczenie arcydzieła. "Madonna zapewne nie słyszałaś o Amiens, ale istnieje szczególny związek między Tobą a naszym miastem" - wyznaje w nagraniu video. - "Ten obraz został najprawdopodobniej wypożyczony przez Luwr naszemu muzeum przed I Wojną Światową. Potem ślad po nim zaginął" - wyjaśnia. I zaraz dodaje, że nikt nie wątpi w legalność transakcji zakupu, jaki dokonała Madonna w domu aukcyjnym.

Już wcześniej było głośno o tym obrazie. W 2015 roku kuratorka z Amiens zwróciła uwagę na obraz w tle zdjęcia Madonny, który zauważyła w jednej z gazet.  

Może gdzieś w domu Madonny znajdzie się także "Portret młodzieńca" Rafaela, które zniknęło z Polski podczas II wojny światowej? 

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestow

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mirek6504
Poczekajmy jeszcze trochę a następne pokolenie będzie kupowało na aukcji arcydzieła z Iraku i nikogo to nie zdziwi bi czas goi rany
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aureus_
$ynagoga $zatana to oksymoron.
prs
Jakiez stare zdjecie..

Ta "gwiazda" ma juz ze sto lat.. a naciagnieta, napieta.. jak psie przyrodzenie na wiosne , nie do poznania..
sandman77
Polacy, jedźcie do Niemiec, wasze dzieła sztuki już tam są.
lutobor
W dużej ilości są też w Austrii i Szwecji.
kkk1111
wszystkie takie 'zaginione" dzielą sztuki powinny byc odbierane za darmo a właściciele karani jako przestępcy ,przy zakupie powinno byc sprawdzane i wydawany certyfikat ze dane dzieło nie jest poszukiwane ,a tak Niemcy zrabowali podczas wojny, a ich dzieci sprzedają po galeriach , bo dziadziuś zostawił na stychu ,nie zważając wszystkie takie 'zaginione" dzielą sztuki powinny byc odbierane za darmo a właściciele karani jako przestępcy ,przy zakupie powinno byc sprawdzane i wydawany certyfikat ze dane dzieło nie jest poszukiwane ,a tak Niemcy zrabowali podczas wojny, a ich dzieci sprzedają po galeriach , bo dziadziuś zostawił na stychu ,nie zważając ze te dzielą sa przesiąknięte krwią, krwią niewinnych ofiar 2 wojny pomordowanych właśnie przez takich dziadków
janoz_lobolotorant
obraz kupiła w renomowanym domu aukcyjnym, więc dlaczego to ona miałaby mieć problem?
mohel odpowiada janoz_lobolotorant
no tak śle to dom aukcyjny z pierwszorzędnymi korzeniami ….

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki