REKLAMA

MRPiPS: usługi 2 tys. firm tańsze dla wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny

2017-05-30 16:03
publikacja
2017-05-30 16:03

2 tys. firm lokalnych i ogólnopolskich oferuje zniżki rodzinom wielodzietnym w ramach Karty Dużej Rodziny, która niedługo będzie dostępna w formie e-dokumentu - poinformowała we wtorek Dorota Gierej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

/ Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Konferencję zapowiadającą 5. Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, który potrwa od 16 do 18 czerwca w Nysie, zorganizował Związek Dużych Rodzin 3+ (ZDR3+).

Jak zaznaczyła Gierej, od początku roku do Karty dołączyło ponad 500 firm, co daje łącznie 2 tys. firm lokalnych i ogólnopolskich oferujących zniżki i specjalne usługi dla rodzin z dziećmi. Pozyskiwaniem partnerów we współpracy z ministerstwem zajmuje się ZDR3+ powiedziała.

Gierej przedstawiła plany ministerstwa, by Karta Dużej Rodziny dołączyła do tzw. e-dokumentów, otwieranych na smartfonie w specjalnie przygotowanej aplikacji, a także stworzenia newslettera, wysyłanego do rodzin z informacjami o nowych ulgach dla wielodzietnych.

Poinformowała, że ministerstwo chce poszerzyć krąg użytkowników Karty na duże rodziny z dorosłymi dziećmi. "Obecnie kartę może otrzymać jedynie rodzina, która ma przynajmniej troje dzieci do 18 r.ż., lub do 25 r.ż., jeśli dzieci się uczą" - wyjaśniła. Dodała, że obecnie funkcjonuje 1,8 tys. kart, z których korzysta 381 tys. rodzin. "Miesięcznie odnotowujemy ok. 5 tys. wniosków o wydanie nowej karty" powiedziała Gierej.

Joanna Krupska, prezes ZDR3+, przypomniała, że Karta Dużej Rodziny jest "dzieckiem" Związku, który wynegocjował jej wprowadzenie w samorządach na długo przedtem, zanim powstała jej ogólnopolska wersja. Pierwsza wersja Karty powstała w 2008 r. we Wrocławiu, następna rok później w Grodzisku. Krupska dodała, że karta była prekursorem świadczenia "Rodzina 500 plus" w tym sensie, że duże rodziny przestały być kojarzone z patologią. "Przy wydawaniu karty nie bierze się pod uwagę kryterium dochodowego, nagradza się rodzinę za to, że ma dużo dzieci" zaznaczyła.

Krupska poinformowała, że w tegorocznym zjeździe weźmie udział 1100 osób, w tym prawie 800 dzieci. Pierwszym miastem goszczącym zlot wielodzietnych był Grodzisk, następnie zjazdy organizowano w Lublinie, Łowiczu, Gnieźnie. W tym roku impreza będzie w Nysie. "Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązania prorodzinne, które wprowadziła Nysa" powiedziała Krupska.

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz poinformował, że województwo opolskie, na którego terenie znajduje się Nysa, jest dotknięta dużą depopulacją spowodowaną wyjazdami młodych za granicę. "Dlatego 1 stycznia 2016 r. wprowadziliśmy +Nyski Bon Wychowawczy+, podobny w konstrukcji do rządowego świadczenia +Rodzina 500plus+. Płacimy 500 zł na dziecko, z tym że jest to świadczenie skierowane do dzieci w wieku od urodzenia do 6. roku życia" dodał Kolbiarz.

Jak poinformował burmistrz, w przypadku dzieci w wieku do 3 lat bon jest wypłacany rodzicom, jeśli przynajmniej jedno z nich pracuje, w przypadku dzieci starszych wymaga się, by oboje pracowali. Pierwszeństwo w przyznaniu bonu mają małżeństwa. "Z danych GUS wynika, że w Nysie, w stosunku do roku 2015, nastąpił wzrost dzietności o 21 proc., a wzrost liczby zawieranych małżeństw o 24 proc. Wyniki są jedne z najlepszych w kraju" - zaznaczył.

Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, powiedział, że ZDR3+ jest tym środowiskiem, któremu udało się zainicjować w Polsce "bardzo sensowną" politykę prorodzinną. "Pamiętam nasze konferencję 10 lat temu, na których ogłaszaliśmy, że Polska jest przedostatnim krajem - przed Albanią - jeśli chodzi o najgorszą politykę prorodzinną. Wielka praca ZDR3+ doprowadziła do tego, że mamy w tej chwili ulgi rodzinne, Kartę Dużej Rodziny i program +Rodzina 500 plus+. To pokazuje, jak organizacja pozarządowa może zmienić oblicze polityki państwa" powiedział Przeciszewski. Podkreślił rolę episkopatu Polski, który - jak przypomniał - od lat apelował o prowadzenie polityki prorodzinnej.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych w instytucjach publicznych, firmach prywatnych i państwowych. Właściciele kart mają zniżki w instytucjach kultury, ośrodkach rekreacyjnych, komunikacji i sklepach w całej Polsce. O Kartę może się ubiegać każda rodzina z minimum trojgiem dzieci w wieku do 18. roku życia, do 25. jeśli się uczą, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - bez względu na wiek. Od 2014 r. funkcjonuje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

iżu/ karo/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~sredniwiek
Najlepiej zrobić tak. Rodzice z trojgiem dzieci i więcej niech w ogóle siedzą w domu i nic nie robią. Niech nie płacą żadneg podatku a państwo niech im da wszystko na ++++++++ plus. A ja z żoną którzy wychowalśmyi troje dzieci jedno jescze jest niepełnoletnie na które nie naeży się 500+ będziemy za......ć na tę Najlepiej zrobić tak. Rodzice z trojgiem dzieci i więcej niech w ogóle siedzą w domu i nic nie robią. Niech nie płacą żadneg podatku a państwo niech im da wszystko na ++++++++ plus. A ja z żoną którzy wychowalśmyi troje dzieci jedno jescze jest niepełnoletnie na które nie naeży się 500+ będziemy za......ć na tę patologię dzieciorobów nierobów do końca życia i jeden dzień dłużej. A może tak sekta smoleńska dobra zmiana da im ze swoich tłustych pensji.
~iwona
Rodziny i tak nawet jak nie będą płacić PIT to płacą i będą płacić VAT i to niemały bo 23% od zakupów. A sredniwiek może tylko pozgrzytać zębami.
~ciekawy
a czy biskupi wprowadzili zniżką na chrzest w rama karty ?
~Hiob
A to chrzest jest obowiązkowy? Poza tym nawet nie wiesz że do chrztu wystarczy zwykły proboszcz
~phbolo odpowiada ~Hiob
A usługi tych 2000 firm które proponują zniżki dla rodzin wielodzietnych są obowiązkowe?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki