REKLAMA

MF przygotowało przewodnik po pakiecie VAT e-commerce

2021-09-02 13:55
publikacja
2021-09-02 13:55
MF przygotowało przewodnik po pakiecie VAT e-commerce
MF przygotowało przewodnik po pakiecie VAT e-commerce
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Objaśnienia podatkowe będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej – poinformował resort finansów w czwartkowym komunikacie.


Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Zawiera on 66 przykładów działania pakietu, w tym także opracowane na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych. Objaśnienia podatkowe będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej – poinformował resort finansów w czwartkowym komunikacie.

"Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień podatkowych do pakietu VAT e-commerce spotkał się z dużym zainteresowaniem. W toku konsultacji przedsiębiorcy wnioskowali o poszerzenie projektu o dodatkowe kwestie, zwłaszcza w obszarze fakturowania czy JPK. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Ministerstwo Finansów opracowało poszerzoną wersję objaśnień podatkowych - swoisty handbook dla przedsiębiorcy" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.

MF poinformowało w komunikacie, że w objaśnieniach podatkowych przeanalizowano mn.in. wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne), a także rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform).

W objaśnieniach znalazły się analizy dotyczące procedury szczególnych, takich jak tzw. One Stop Shop - OSS (procedura unijna i nieunijna) oraz jak tzw. Import One Stop Shop – IOSS (procedura importu), a także uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. "USZ").

Jak wskazało MF w komunikacie, zmiany w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce wprowadzają wiele nowych instytucji i sposobów rozliczania VAT w handlu międzynarodowym w relacjach B2C. Przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania przewodnika po tych zmianach, więc w przewodniku znalazły się objaśnienia podatkowe, zawierające liczne przykłady praktyczne.

Resort finansów przypomniał, że rozwiązania z pakietu e-commmerce obowiązują od 1 lipca br., a ich celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego, w tym importu tzw. małych przesyłek do UE, przy jednoczesnym uproszczeniu rozliczeń VAT.

"Nowe przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT i uproszczą formalności związane zwłaszcza z handlem w Internecie w Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju UE, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami" – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

W komunikacie stwierdzono, że nowe regulacje oznaczają istotne zmiany zasad opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom (transakcje B2C). (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki