ME chce, by ulgową stawką opłaty jakościowej objętych było łącznie 13,11 TWh energii

2018-10-12 19:42
publikacja
2018-10-12 19:42

Ministerstwo Energii chce, by preferencyjną stawką opłaty jakościowej dla przedsiębiorstw energochłonnych objętych było więcej takich przedsiębiorstw i ulgowa stawka dotyczyła łącznie 13,11 TWh energii - wynika z projektu rozporządzenia ministerstwa.

Ministerstwo podało, że obecne przepisy rozporządzenia taryfowego przewidują preferencyjne zasady kalkulacji opłaty jakościowej (element opłaty dystrybucyjnej) dla dużych odbiorców energochłonnych, jednak kryteria pozwalające na korzystanie z preferencji zostały określone w taki sposób, że ulgą objęte jest tylko 1,3 TWh energii, a liczba podmiotów korzystających z ulgi jest znikoma. Całkowite zużycie energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 164 TWh.

"Zaproponowana parametryzacja zapewni objęcie preferencyjną stawką 13,11 TWh energii, która została zakupiona przez 34 podmioty" - napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra energii zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

"(...) Proponowane jest zatem dostosowanie powyższych kryteriów do realiów funkcjonowania największych zakładów przemysłowych, a tym samym umożliwienie większej liczbie energochłonnych przedsiębiorstw skorzystania z tego rozwiązania" - dodano.

Ministerstwo ocenia, że "konieczne stanie się przeniesienie skutków finansowych na pozostałych odbiorców energii elektrycznej, w tym w szczególności na gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa".

W ocenach skutków regulacji ministerstwo podało, że odbiorcy końcowi energii elektrycznej zanotowaliby wzrost opłat za dystrybucję w związku ze wsparciem przedsiębiorstw energochłonnych i dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniósłby on około 2,56 zł na rok. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki