REKLAMA

ME chce, by spółki górnicze w 2018 roku wyszły na plus

2016-11-18 14:52
publikacja
2016-11-18 14:52

Ministerstwo Energii chce, by spółki górnicze w 2018 roku wyszły na plus - poinformował w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

ME chce, by spółki górnicze w 2018 roku wyszły na plus / fot. Peter Andrews / FORUM

"Naszym celem jest zrównoważenie górnictwa. Chcemy pokazać, że idziemy w kierunku redukcji strat i że w 2018 roku będziemy z wynikiem na zero. (...) Musimy doprowadzić do wyniku dodatniego" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że zatwierdziła polskie plany dotyczące udzielenia 7,95 mld zł wsparcia na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 roku

W ocenie Komisji plany te są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

"Ta notyfikacja daje szansę, że jeśli wynik będzie na zero albo zero plus, to wszystko inne będzie przyjęte przez Komisję Europejską jako dobre rozwiązanie" - powiedział Tchórzewski.

Minister poinformował, że sprawa restrukturyzacji KHW jest otwarta.

"Czekają nas trudne rozmowy ze stroną społeczną i bankami" - powiedział.

KE poinformowała w piątek, unijne zasady dotyczące pomocy państwa, zwłaszcza decyzja Rady UE z 2010 r., "zezwalają państwom członkowskim na udzielanie wsparcia mającego ułatwiać proces zamykania niekonkurencyjnych kopalń węgla, aby złagodzić jego skutki społeczne i środowiskowe".

"Program możemy modyfikować. Jeśli na przykład na początku 2017 roku okaże się, że trzeba wygasić inną kopalnię, niż wskazujemy, to możemy swobodnie postępować" - powiedział Tchórzewski.

"Dzięki notyfikacji mamy uporządkowaną sprawę w zakresie pomocy publicznej dla górnictwa, funkcjonowania SRK i urlopów górniczych" - dodał.

Komisja podała, że według polskich planów 7,58 mld zł ma trafić na wsparcie dla pracowników, którzy stracili lub stracą prace wskutek zamykania kopalń. Ze środków tych finansowane będą w szczególności ich odprawy, renty wyrównawcze i świadczenia socjalne. Środki te będą też przeznaczone na zabezpieczenie szybów górniczych oraz likwidację infrastruktury kopalń, naprawę szkód w środowisku spowodowanych pracą kopalń i rekultywację terenów po zakończeniu procesu zamknięcia.

Pozostała część pomocy w wysokości 0,37 mld zł przeznaczona zostanie na pokrycie strat produkcyjnych do pełnego wyłączenia kopalń z eksploatacji.(PAP)

pel/ seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~knedlik
mistrzami kreatywnej ksiegowosci byla poprzednia ekipa.. upchnela po katach 2bln dlugu... a teraz madralo wyprowadz to na prosta...
~leszek
dobrze ze przynajmniej teraz mozna bez problemów prowadzić działania naprawiajace sektor, niektore zkałady pewnie poleca, zwłaszcza takie co nie działają dobrze
~paweł
ja tam mysle ze gornictwo przy odpowiedniej redukcji nierentownych zkładów ma szanse wyjsc na prosta
~misiek
to nie tak ze cała ta kasa pojdzie na restrukturyzacje gornictwa i osłony dla dolowych, to po prostu górna granica ktora zatwiedziła unia takch wydatków
~felix
dokładnie nikt tyle nie nakradł pieniedzy z gornictwa co koalicja PO-PSL, z Czerwińskim na czele, kreatywnym księgowym
~Hillela
Prawda jest taka unia pozwoliła bo potrzebują tego węgla taka prawda oni tam wszystko u siebie wydrapali tak mają pod nosem tanio .I dobrej jakości
~PP
Może ktoś w końcu zajmie się faktycznym likwidowaniem horendalnych przywilejów górniczych .
Mój głos wyborczy już ma.
~Niegórnik
7,58 mld na odprawy. Ile górników dostanie? No niech będzie 100 tys, co pewnie jest liczbą przeszacowaną. To daje ponad 75 tys na głowę. Producenci telewizorów i lodowek na piwo już zacierają ręce.
~Igor30
"ME chce, by spółki górnicze w 2018 roku wyszły na plus" - może wystarczy nocna ustawa? :)
~bergman
spokojnie, wyjdą na plus jak nie w rzeczywistości to przez kreatywną księgowość w której są mistrzami.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki