REKLAMA

MCI Capital i PEM skupią się w '19 na akumulowaniu środków na spłatę obligacji i nowe inwestycje

2019-04-18 10:26
publikacja
2019-04-18 10:26
fot. Darek Lewandowski / FORUM

MCI Capital i Private Equity Managers w 2019 roku zamierzają się skupić na akumulowaniu środków na zabezpieczenie spłaty zapadających w ciągu trzech najbliższych lat obligacji, a także na sfinansowanie potencjalnych nowych inwestycji - poinformował na czwartkowej telekonferencji prezes obu spółek Tomasz Czechowicz.

"W tym roku będziemy akumulować środki, żeby w przypadku spowolnienia gospodarczego mieć bufor na bezpieczną spłatę obligacji w latach 2019-2021 i na ewentualne nowe inwestycje" - powiedział Tomasz Czechowicz.

"Będziemy koncentrować się na strategiach, które zapewniają nam najwyższe zwroty (EV/digital buyout) przy relatywnie wysokiej płynności aktywów" - dodał.

W 2018 roku ze sprzedaży udziałów w spółkach portfelowych MCI Capital otrzymał 613,8 mln zł, a z tytułu dywidend 76,8 mln zł. Dla porównania - od powstania grupy łącznie sprzedano aktywa o wartości 2,444 mld zł, co daje średnią roczną dla ostatnich pięciu lat w wysokości 398 mln zł.

Głównym źródłem finansowania MCI Capital są obligacje korporacyjne, od 2004 roku spółka wypłaciła akcjonariuszom ponad 400 mln zł. Zapadalność obligacji w latach 2019-2021 wynosi ponad 175 mln zł.

MCI Capital zakończył 2018 rok aktywami netto funduszy na poziomie 2,1 mld zł. Na nowe inwestycje fundusz wydał w zeszłym roku 337 mln zł, a zysk netto sięgnął 174,5 mln zł wobec 104,7 mln zł przed rokiem.

W przypadku Private Equity Managers tegoroczne plany obejmują dalsze prace związane z powstaniem nowego Funduszu Digital Private Equity dla inwestorów instytucjonalnych.

"Inwestycje funduszu MCI.TechVentures będą ograniczać się do niezbędnych działań, pozwalających zachować korzystne dla inwestora prawa i wartość naszych inwestycji. W przypadku MCI.EuroVentures będziemy aktywnie poszukiwać możliwości inwestycyjnych w obszarze buyout" - powiedziała Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI Capital i PEM.

W tym roku PEM nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysków z lat ubiegłych. Bieżąca działalność PEM jest częściowo finansowana kredytem w wysokości 39 mln zł zaciągniętym w banku ING.

"Biorąc pod uwagę obecną niełatwą sytuację na rynku finansowym uważamy, że w trosce o bezpieczeństwo płynnościowe PEM powinien akumulować wolne nadwyżki pieniężne na zabezpieczenie przyszłych spłat kredytu i odpowiedniego bufora płynnościowego dla swojej podstawowej działalności" - powiedziała Ogryczak.

W przypadku spółek portfelowych zespół inwestycyjny PEM ma się koncentrować na przygotowaniu poszczególnych aktywów do sprzedaży.

Rozważane jest m.in. pozyskanie inwestora strategicznego lub przeprowadzenie IPO firmy Gett, oferującej usługi przewozu osób. Działa ona na rynku w Wielkiej Brytanii, w USA, Rosji oraz Izraelu. Łącznie funkcjonuje ona w ponad 120 miastach na świecie, a jej roczne przychody przekroczyły 1 mld USD. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki