MC: ubezpieczyciele nie będą mogli sprawdzić punktów karnych klientów

Ministerstwo Cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia takich zmian w przepisach, które umożliwiłyby firmom ubezpieczeniowym dostęp do systemu CEPiK i odczytanie tam stanu punktów karnych potencjalnych klientów - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy resortu Karol Manys.

(YAY Foto)

"Już wcześniej ubezpieczyciele zgłaszali się z takimi postulatami, żeby umożliwić im pozyskiwanie informacji, na przykład dotyczących punktów karnych. Chodziło im zapewne o to, by oferować zniżki tym klientom, którzy punktów karnych nie mają" - powiedział PAP Manys.

"Na chwilę obecną nie ma możliwości prawnych, żeby ubezpieczyciele mieli dostęp do stanu punktów karnych swoich klientów. Nie zamierzamy w tym zakresie zmieniać przepisów" - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że jeżeli ktoś sam zechce swojemu ubezpieczycielowi takie dane udostępnić, to w tym zakresie nie ma żadnych przeciwwskazań.

Podkreślił, że jeśli ubezpieczyciele zaoferują klientom możliwość zmniejszenia składki w zamian za udowodnienie, że mają czyste konto punktowe lub mają niewiele punktów, to klient sam może przekazać ubezpieczycielowi wydruk ze swojego konta, na które może się zalogować korzystając z profilu zaufanego.

"To dany obywatel, dany kierowca musi podjąć decyzję. Nie ma możliwości, żeby ubezpieczyciele otrzymywali dane o stanie punktów automatycznie" - podkreślił.

Powiedział, że obecnie każdy, kto ma założony profil zaufany, może na portalu Obywatel.gov.pl sprawdzić stan swojego konta punktowego drogą elektroniczną za darmo.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Marek Michałowski

pif/ maro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 jaykob

Całkiem dobry pomysł w tej Irlandii mieli. Jestem za.

! Odpowiedz
3 9 trooper

Będzie jak w Irlandii, dostaniesz zniżkę 10% za brak punktów (na słowo) ale przy wypadku / szkodzie, poproszą o zaświadczenie o braku punktów, nie dostarczysz, to pierwsze kilka tysięcy zł szkody pokrywasz sam.

! Odpowiedz
0 0 jacek-19

W Polsce to nie przejdzie . Tu po szkodzie , klient nie wiedzialby , ze musi sam pokryc szkode . Byloby , ze zostal zle poinformowany , nikt nie wytlumaczyl jak to dziala itd. itd.

! Odpowiedz
0 0 bobomasta odpowiada jacek-19

domniemania

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl