Ludzie adaptują się do nowej rzeczywistości

Ignacy Morawski2020-08-07 09:25założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-08-07 09:25
fot. Aliaksander Karankevich / Shutterstock

Polski rząd zapowiedział oficjalnie wprowadzenie restrykcji w aktywności ludności w powiatach najmocniej dotkniętych epidemią. Wraca więc pytanie: nadchodzi kolejny lockdown? Tego nie wiemy, ale możemy czerpać lekcje z tego, co dzieje się w innych krajach.

Generalnie widać, że druga fala epidemii ma już mniejszy wpływ na ruch ludności niż pierwsza. Nawet w krajach najmocniej dotkniętych epidemią aktywność społeczna jest znacznie wyższa niż na przełomie marca i kwietnia. To pokazuje, że społeczeństwa powoli adaptują się do nowych warunków. Z jednym wyjątkiem: Azja.

Przybliżoną miarą ruchu ludności są dane operatorów systemów operacyjnych telefonów, na przykład firmy Apple. Na wykresach pokazuję częstotliwość ruchu pieszego, mierzoną liczbą zapytań o wskazówki dojścia do różnych miejsc w relacji do poziomu z początku roku. W większości krajów aktywność przekroczyła poziomy z początku roku lub jest ich bardzo blisko. Co najważniejsze, dotyczy to nawet krajów, które doświadczają wysokiej fali epidemii, jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Rumunia, Izrael, czy umiarkowanej fali, jak Belgia.

Oczywiście te dane nie uwzględniają sezonowości i tego, że latem ludzie ruszają się dużo więcej niż zimą – trzeba wziąć na to poprawkę (patrząc na dane z krajów europejskich, wydaje się, że normalny jest ruch latem o ok. 50-60 proc. wyższy niż zimą). Dane nie są też reprezentatywne.

Ale istotny jest fakt, że oprócz danych o mobilności na rosnącą adaptację wskazują też inne dane – m.in. indeksy koniunktury. Na przykład, wskaźnik koniunktury PMI dla usług w USA wbrew oczekiwaniom wzrósł w lipcu – z 57,1 pkt do 58,1 pkt. I to pomimo złej sytuacji epidemicznej w wielu stanach. Zaś ostatnie dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w tym kraju pokazały lekki spadek nowych wniosków, również wbrew prognozom. A przecież fala epidemii w USA jest bardzo wysoka.

Są jednak wyjątki od zjawisk opisanych powyżej. W wielu krajach azjatyckich mobilność ludności wciąż jest bardzo niska – dotyczy to m.in. Korei, Hongkongu, Indii czy Indonezji (tego ostatniego kraju nie ma na wykresie). Czy tamte społeczeństwa są roztropniejsze? Trudno powiedzieć.

Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób zakaźnych i osoba o dużym autorytecie w USA, twierdzi, że generalnie możliwe jest unikanie lockdownów jeżeli społeczeństwa spełniają pięć warunków:

  1. noszenie masek,
  2. zachowanie dystansu,
  3. unikanie tłumów,
  4. ograniczanie wizyt wewnątrz barów,
  5. mycie rąk.

To oczywiście dla gospodarki nie jest łatwe, bo zamraża jakąś część aktywności ekonomicznej – na przykład, konieczność redukcji liczby kontaktów sprawia, że ludzie rzadziej korzystają z wydarzeń kulturalnych, usług rozrywki czy nawet rzadziej kupują ubrania. Ale redukcja PKB o 5 proc. przy dużym wsparciu banku centralnego i rządu jest czymś, co gospodarka i społeczeństwo mogą spokojnie przetrwać. Natomiast redukcja o 30 proc., tak jak wczesną wiosną, jest już na dłuższą metę bardzo trudna bez poważniejszej dezorganizacji systemu. Dlatego tak istotne jest, czy uda się trzymać epidemię pod kontrolą bez wprowadzania lockdownów.

Czeka nas wyboista droga. Ale mam wrażenie, że w przeciwieństwie do marca/kwietnia już nie jedziemy po niej po ciemku i bez świateł. Sądzę, że wciąż za bazowy scenariusz można przyjąć taki, w którym w najbliższych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie gospodarcze, nawet jeżeli wolniejsze niż czerwcu/lipcu i z krótkimi przerwami.

Kolejny newsletter ukaże się 24. sierpnia. Życzę Państwu udanej reszty wakacji – czy to spędzanej w biurze, czy w domu, czy nad morzem. Do usłyszenia za 17 dni!

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
marcinn89
Dziwaczne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej Dziwaczne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i sprawdzić). Przedziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
marcinn89
Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 zł siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 zł siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i sprawdzić). Dziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
mariusz2000
Szanowny ekonomisto. Prosze sprawdź dane gusu śmiertelności w PL.
Wtedy zobaczysz, że od 6-8% (w zależności od roku) mamy mniejsza ilość zgonów w maju (bo takie dane teraz gus prezentuje)

i nie siać paniki bo to kłamstwo. Zdrowa higiena i zdrowy tryb życia.
zenonn
Nie plucie na innych, nie rycie się w kolejce na poprzednika, częste mycie rąk i inne podstawowe zasady higieny są przydatne dla ochrony przed wieloma zarazkami. Wystarczy użyć mózgu i przypomnieć zasady z przedszkola.
Wolak przed szkodą i po szkodzie głupi. Niebawem pierwszeństwo na pasach.
Można włazić znienacka
Nie plucie na innych, nie rycie się w kolejce na poprzednika, częste mycie rąk i inne podstawowe zasady higieny są przydatne dla ochrony przed wieloma zarazkami. Wystarczy użyć mózgu i przypomnieć zasady z przedszkola.
Wolak przed szkodą i po szkodzie głupi. Niebawem pierwszeństwo na pasach.
Można włazić znienacka wprost przed pojazd. Dobór naturalny.
Noszenie szmaty na mordzie powinno być obowiązkowe dla polityków. Polityk w maseczce z zaworkiem, rozsiewacz plwociny, do natychmiastowego ukarania najwyższą kwotą 30 tys.
bha
Cóż.....Przyzwyczają do coraz większej i szerszej krótkowzroczności ,beztroski ,lekkomyślności, nieodpwiedzialności, braku wyobrażni,bezkrytycyzmu i wzrostu kpiny niestety w trwającej i rozprzestrzeniającej się cały czas w wielu ,wielu krajach światowej Pandemii covid 19.Nic z dobrego z tego na pewno nie wyniknie dla Cóż.....Przyzwyczają do coraz większej i szerszej krótkowzroczności ,beztroski ,lekkomyślności, nieodpwiedzialności, braku wyobrażni,bezkrytycyzmu i wzrostu kpiny niestety w trwającej i rozprzestrzeniającej się cały czas w wielu ,wielu krajach światowej Pandemii covid 19.Nic z dobrego z tego na pewno nie wyniknie dla wszystkich.
zenonn
Zaskakuje zgoda większości społeczeństw na dobrowolne i szybkie dostosowanie się do wszystkich, nawet najgłupszych zaleceń. Dopiero z czasem zaczęła odzywać się u części społeczeństwa zdrowa reakcja na wytyczne sanitarnej dyktatury. W Niemczech trwają protesty przeciw skutkom lockdownu, krewcy mieszkańcy Bałkanów Zaskakuje zgoda większości społeczeństw na dobrowolne i szybkie dostosowanie się do wszystkich, nawet najgłupszych zaleceń. Dopiero z czasem zaczęła odzywać się u części społeczeństwa zdrowa reakcja na wytyczne sanitarnej dyktatury. W Niemczech trwają protesty przeciw skutkom lockdownu, krewcy mieszkańcy Bałkanów – Serbii i Bułgarii – z tego samego powodu regularnie biją się z policją.
Przez brak umiejętności zdiagnozowania prawdziwego zagrożenia strzelamy dookoła na ślepo. Wystarczyły dwa komunikaty medialne o dobowym rekordzie zakażeń, a już ulice polskich miast ogarnęła psychoza strachu.

Read more: https://www.pch24.pl/kultura-strachu--jedyna-kultura-pandemii-xxi-wieku,77667,i.html#ixzz6URSacx5t
samsza
Mycie rąk ?
Zobaczmy...
https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1281086790045179904
zenonn
Z tyloma obcymi się wymacał i nie zachorował i nie umarł w męczarniach?
antykomuch
tak, ludzie przyzwyczajają się do tresury, tak jak w Niemczech, gdzie z tej radości aż wyszli na ulice

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki