Lubelskie: Pierwszy węgiel z pola wydobywczego w Stefanowie

03.11. Lublin (PAP) - Kopalnia Bogdanka rozpoczęła wydobycie węgla w polu wydobywczym w Stefanowie. Ma to doprowadzić do podwojenia zdolności wydobycia węgla z ok. 5,8 mln ton rocznie w 2010 r. do 11,5 mln ton na koniec roku 2013.

"Próbny rozruch ściany wydobywczej rozpoczęto 1 października. Spółka osiągnęła docelowy na tym etapie poziom średnio 10 tys. ton wydobycia węgla na dobę szybem wydobywczo-wentylacyjnym 2.1 w Polu Stefanów" - poinformował w czwartek w komunikacie rzecznik prasowy Bogdanki Tomasz Zięba.

Inwestycja w infrastrukturę umożliwiającą uruchomienie wydobycia w polu wydobywczym w Stefanowie w 2009 r. pochłonęła 370 mln zł. W roku 2010 przeznaczono na to prawie 680 mln zł. "Planowane nakłady na rok 2011 powinny osiągnąć poziom zbliżony do roku ubiegłego" - dodał Zięba.

W nowym polu wydobywczym jest obecnie 40 km wydrążonych wyrobisk i chodników, na głębokości 950-1097 metrów poniżej powierzchni ziemi. Jako pierwsza eksploatowana jest ściana o długości 305 metrów (na takim odcinku porusza się kompleks strugowy), w której węgiel ma być drążony przez ponad 5 km. Kompleks strugowy, który funkcjonuje przy ścianie wydobywczej, sterowany jest z dyspozytorni znajdującej się na powierzchni. Urządzenie to, zakupione przez Bogdankę w 2010 r. od firmy Bucyrus, może wydobywać 1,8 tys. ton urobku na dobę.

Na dole zainstalowano magistralę transportu węgla o łącznej długości 7 km, składającą się z ciągu przenośników. 20 km chodników jest wyposażone w szyny do transportu ludzi kolejką podwieszaną. Chodniki i wyrobiska są objęte centralną klimatyzacją, zapewniającą temperaturę 23-25 stopni.

Szybowa wieża wyciągowa ma 74 metry wysokości i jest największym tego typu obiektem w Europie. W środku szybu zainstalowano dwa tzw. naczynia wyciągowe (skipy). Można każdym z nich wydobywać 40 ton węgla, co dwie minuty.

Węgiel wydobywany jest z głębokości 1040 m. Na powierzchni wyładowywany jest na taśmociąg estakady, którą następnie transportowany jest do Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w Bogdance. Estakada ma długość 3,5 km. Jest to naziemny, zabudowany układ transportu węgla. W jego skład wchodzą m.in. zbiorniki węgla i pięć stacji przesypowych. Transport węgla odbywa się na taśmie o szerokości 1,6 m. Estakada wyposażona jest w systemy filtrujące, uniemożliwiające przedostanie się pyłów do otoczenia.

W polu wydobywczym w Stefanowie trwają nadal prace przygotowawcze do wydobycia kolejnych pokładów węgla. Eksploatacja ma sukcesywnie zwiększać zdolności wydobycia węgla w Kopalni Bogdanka z obecnych 5,8 mln ton rocznie do 11,5 mln ton na koniec 2013 r. Dzięki temu udziały Bogdanki w rynku węgla energetycznego w Polsce mają wzrosnąć z obecnych ok 7,5 proc. do ponad 15 proc. W 2011 r. spółka planuje uzyskanie 6 mln ton węgla handlowego.

W związku z inwestycją spółka zwiększa sukcesywnie zatrudnienie. W 2008 r. w Bogdance pracowało ok. 3,4 tys. osób, na koniec 2011 r. zatrudnionych ma tu być 4,2 tys., a docelowo w 2014 r., wraz z osiągnięciem pełnych mocy wydobywczych, Bogdanka zatrudniać ma ok. 4,5 tys. osób.

Bogdanka to najnowsza i najbardziej nowoczesna kopalnia węgla w Polsce. Odbiorcami węgla z Bogdanki są Elektrownia Kozienice, Elektrownia Połaniec, Elektrownia Rybnik, Elektrociepłownia Ostrołęka oraz Zakłady Azotowe Puławy i Cementownia Ożarów.(PAP)

ren/ je/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj