Łotwa wprowadza ograniczenia wobec języka rosyjskiego

Łotwa wprowadza zakaz nauczania w języku rosyjskim w prywatnych szkołach wyższych. Odpowiednie poprawki do ustawy o szkolnictwie wyższym zostały przyjęte przez parlament.

Poprawki zostały przygotowane przez łotewskie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort postanowił wprowadzić ograniczenia, które obowiązują już w szkołach publicznych - tam nauczanie odbywa się jedynie w języku łotewskim albo w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Zgodnie z nowelizacją, prywatne szkoły wyższe, których programy studiów są prowadzone w językach niespełniających nowych wymogów, będą musiały je przerwać.

Zmiany są krytykowane przez Turiba Aldisa Baumanisa - prezesa łotewskiego stowarzyszenia prywatnych uniwersytetów. Jego zdaniem, poprawki są nieprzemyślane i przedstawione w niefortunnym terminie - przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Jak zaznaczył, mogą one mieć negatywny wpływ na liczbę zagranicznych studentów na Łotwie.

Zgodnie z danymi łotewskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki, w 2017 roku jedna trzecia studentów prywatnych szkół wyższych uczyła się w języku rosyjskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski/em/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.