REKLAMA

Łon: Polska nigdy nie powinna rezygnować z własnej waluty

2019-03-21 11:20
publikacja
2019-03-21 11:20

Polska nigdy nie powinna rezygnować z posiadania własnej waluty - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że złoty mógłby stać się wspólną europejską walutą.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Łon, zapytany o to, kiedy Polska będzie musiała zrezygnować z własnej waluty, powiedział: "Głęboko wierzę, że nigdy. Ze wszystkich sił trzeba bronić złotego. Jest on atrybutem naszej suwerenności. We współczesnym świecie opanowanym przez korporacje nasza Ojczyzna musi się rozwijać, musi trwać. Żeby było to możliwe, należy bronić złotego. Do jego obrony wzywam każdą Polkę i każdego Polaka, gdziekolwiek się znajdują".

"Warto wskazywać na zalety płynnego kursu walutowego wzbogaconego o możliwość, choć nie obowiązek, dokonywania interwencji walutowych. Warto więc budować zaufanie do złotego i wskazywać na to, jak wielką elastyczność działania możemy mieć, jeśli złotego utrzymamy, a jak wiele tej możliwości elastycznego działania stracimy, jeśli złoty zostałby zlikwidowany" - dodał.

Zdaniem członka RPP, złoty mógłby być wspólną europejską walutą.

"Nie bardzo dostrzegam potrzebę dopuszczenia możliwości likwidacji waluty narodowej. Przecież nawet jeżeli mówi się o obowiązku stworzenia w Europie wspólnej waluty, to przecież tą wspólną walutą może być złoty. Życzliwie więc radzę naszym kolegom z banków centralnych krajów strefy euro, aby zlikwidowali euro i zastąpili je złotym, a następnie dobrowolnie i z radością zgodzili się na to, żeby strefą złotego kierował Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie" - powiedział Łon.

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
vlad_palownik
"Ze wszystkich sił trzeba bronić złotego."
"Warto więc budować zaufanie do złotego"

--- A w tym czasie głosuje za obniżkami stóp i turbo drukiem cebuliona.

"Jest on atrybutem naszej suwerenności."

--- Suwerenności w podcieraniu się nim.

"aby zlikwidowali euro i zastąpili
"Ze wszystkich sił trzeba bronić złotego."
"Warto więc budować zaufanie do złotego"

--- A w tym czasie głosuje za obniżkami stóp i turbo drukiem cebuliona.

"Jest on atrybutem naszej suwerenności."

--- Suwerenności w podcieraniu się nim.

"aby zlikwidowali euro i zastąpili je złotym, a następnie dobrowolnie i z radością zgodzili się na to, żeby strefą złotego kierował Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie"

-- Hahahaha... Którym powinien kierować wiadomo, nie nikt inny jak sam Łon Eryk, ps Drukarz vel Rozwadniacz.

Wujek Eryk to przypadek beznadziejny.
bamboocza2
Stopy w Polsce są za wysokie!! Jak to w ogóle możliwe by ludzie musieli brać kredyty na mieszkanie na 30 lat biorą 300 000 tyś zł kredytu a muszą spłacać 600 00 tyś zł albo i więcej.
borma
Dla wszystkich lepiej by bylo , gdyby pomogl prezesowi zajmowac sie dwoma paniami. Mniej szkody by poczynili Polsce. Czy w tej ekipie , w najogolniejszym zakresie , jest jescze chociaz jeden czlowiek , ktory potrafilby cos rozsadnego powiedziec? Bo to , o czym oni wszyscy mowia nijak ma sie do sensu . Oni bredza , co im slina na Dla wszystkich lepiej by bylo , gdyby pomogl prezesowi zajmowac sie dwoma paniami. Mniej szkody by poczynili Polsce. Czy w tej ekipie , w najogolniejszym zakresie , jest jescze chociaz jeden czlowiek , ktory potrafilby cos rozsadnego powiedziec? Bo to , o czym oni wszyscy mowia nijak ma sie do sensu . Oni bredza , co im slina na jezyk przyniesie.
takeda83
zloty moze sie stac wspolna europejska waluta pod nazwa euro albo zlotego zwiazanego na twardo z euro bo jak ten czlowiek mowi doslownie o zlotym to mimo ze europa zachodnia wali sie pod naplywem socjalu i nachodzcow francja plonie szwecja w praktycznie nie ma to mimo to zanim to wszystko padnie to pociagnie polske na dno a kraj zloty moze sie stac wspolna europejska waluta pod nazwa euro albo zlotego zwiazanego na twardo z euro bo jak ten czlowiek mowi doslownie o zlotym to mimo ze europa zachodnia wali sie pod naplywem socjalu i nachodzcow francja plonie szwecja w praktycznie nie ma to mimo to zanim to wszystko padnie to pociagnie polske na dno a kraj zwany polska za bardzo jest kontrlowane przez zagraniczne agentury zeby mogla byc suwerenna
klejnotnilu
To był żart z jego strony...
sublt2
Ręce opadają. Tak jak większość decyzji RPP dotychczas była spóźniona, tak teraz ryzykujemy, że rada w ogóle nie zauważy zbliżającego się problemu.
Trzeba zwiększyć proporcję oszczędności w twardych walutach.
jendreka
Hahaha, dawno sie tak nie uśmiałem
jkl777
No coz, mozna tylko zadac pytanie temu czlonkowi: "Matka wie, ze cpiesz?"
jg94
Centralizacja władzy monetarnej to zagrożenie dla suwerenności narodów, ja jak pan Łon cieszę się, że mamy niezależna walutę i cieszy mnie, że czlonek RPP tak się wypowiada o oddaniu władzy emisji pieniądza za granicę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki