REKLAMA
Tour de spółki

Łódzkie: Rusza budowa autostrady A1

2019-03-16 14:00
publikacja
2019-03-16 14:00

Rusza budowa autostrady A1 w Łódzkiem. W pierwszej kolejności prace zaczną się na dwóch odcinkach - od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Radomska do granic województwa śląskiego. W poniedziałek 18 marca na drodze pojawią się pierwsze ekipy.

/ GDDKiA

Budowę autostrady A1, która będzie realizowana w śladzie obecnej dk nr 1, podzielono na pięć części, z których cztery przebiegają przez Łódzkie.

Odcinek A (od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski - 15,9 km) za 478,9 mln zł brutto zrealizuje konsorcjum firm Budimex - Strabag. Te same firmy za 573,1 mln zł brutto wybudują odcinek C (od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko - 16,7 km), a odcinek D (od Radomska do granicy z woj. śląskim - 7 km) za 338,25 mln zł brutto wykona PUT Intercor.

W marcu wybrano wykonawcę na budowę 25-km odcinka B autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w Łódzkiem. Wartość kontraktu, którą realizować ma firma Mirbud, to 857 mln zł brutto.

W poniedziałek 18 marca prace zaczną się na dwóch odcinkach - od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Radomska do granic województwa śląskiego.

/ GDDKiA

Jak poinformował PAP rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski na drodze pojawią się ekipy przygotowujące swoje odcinki do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. "Na wstępie będą budowane tzw. przewiązki, czyli miejsca, gdzie ruch z jednej jezdni będzie przekierowany na drugą. W dalszej kolejności ekipy drogowców zaczną malowanie oznakowania poziomego i ustawianie znaków oraz tablic. Należy, więc spodziewać się pewnych ograniczeń w ruchu, jednak będą one niewielkie" - tłumaczy Zalewski.

Zaznaczył jednak, że kiedy całe oznakowanie będzie gotowe, w asyście zarządcy policji i zarządcy drogi zostanie wprowadzona organizacja ruchu, jaka będzie obowiązywała w pierwszym etapie prac.

Rzecznik podkreślił, że ruch po głównej trasie A1 i dk nr 1 będzie odbywał się przez cały czas trwania robót. Na odcinku "A" (Tuszyn - Piotrków Tryb. Południe) z ruchu zostanie na początku wyłączona jezdnia zachodnia w kierunku Katowic i ruch w obu kierunkach będzie się odbywał po jezdni wschodniej w systemie 2+1. Dwa będą prowadziły w kierunku Katowic, jeden w stronę Łodzi.

Z kolei na odcinku "D" (Radomsko do granicy z woj. śląskim) w pierwszej kolejności prace będą prowadzone na jezdni wschodniej w kierunku Łodzi, a ruch w obie strony będzie się odbywał jezdnią zachodnią również w systemie 2+1. Dwa pasy ruchu w kierunku Katowic, jeden do Łodzi.

Według wykonawców ostateczna organizacja ruchu, jaka będzie obowiązywała w czasie budowy powinna zostać w prowadzona - w przypadku odcinka "D" w ostatnich dniach marca, a jeśli chodzi o odcinek "A", na przełomie marca i kwietnia.

A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym, przecinającą całe terytorium kraju. Jednocześnie stanowi ona część Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu "Autostrada Gdańsk-Brno/ Bratysława-Wiedeń". Po zakończeniu budowy trasa utworzy główny szlak komunikacyjny łączący Trójmiasto z Czechami w Gorzyczkach, prowadząc przez okolice Torunia, Łodzi i Katowic. Ma też ułatwić dostęp do polskich portów transportom z Czech, Słowacji czy Węgier, a w efekcie rozwój rodzimej gospodarki. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
1as
"Gierkówka" to nie autostrada, a jedynie droga dwujezdniowa. Fajnie, że jest, ale to już nie te czasy.
cyklonb
Po co ta przebudowa autostrady na autostradę ? Odcinek Tuszyn - Piotrków to w pełni autostrada oddana do użytku w 1994 roku. Odcinek Piotrków Częstochowa to autostrada (droga expresowa budowana jako autostrada) bez wybudowanych 17 wiaduktów górą (pod autostradą są) i 3 bezkolizyjnych węzłów. Uzupełnienie tego to Po co ta przebudowa autostrady na autostradę ? Odcinek Tuszyn - Piotrków to w pełni autostrada oddana do użytku w 1994 roku. Odcinek Piotrków Częstochowa to autostrada (droga expresowa budowana jako autostrada) bez wybudowanych 17 wiaduktów górą (pod autostradą są) i 3 bezkolizyjnych węzłów. Uzupełnienie tego to maksymalnie 300 milionów. Droga była kompletnie remontowana wraz z wymianą płyt wiaduktów w końcu lat dziewięćdziesiątych.
motoalert
Na czym ma polegać budowa autostrady A1 na odcinku "A" Tuszyn-Piotrków? Przecież już teraz stoją tam znaki informujące podróżujących, że poruszają się autostradą, a nie drogą ekspresową. A jej stan jest taki sam jak całej A1, więc o co kaman?
perel12
Przydałaby się jakaś mapa,
infinum
mapa + opis inwestycji: https://conadrogach.pl/mapy/mapa-autostrady-a1-w-polsce-gdansk-torun-lodz-gliwice-gorzyczki.html
wektorwg odpowiada infinum
Mapa mocno nieaktualna
infinum odpowiada wektorwg
wrzuć lepszą

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki