REKLAMA
WAŻNE

Łódź dwukrotnie podnosi opłaty za wywóz śmieci

2019-10-16 10:02
publikacja
2019-10-16 10:02
fot. Rafal Kuzma / FORUM

Dwukrotnie więcej za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy Łodzi. Nowe stawki wejdą w życie 1 grudnia. Zniknie także niższa stawka na odpady segregowane. Będą za to kary.

/ fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

Od 1 grudnia stawka za odbiór i wywóz śmieci w Łodzi wyniesie 24 zł od osoby. Do tej pory mieszkańcy Łodzi płacili 13 zł, jeśli śmieci były segregowane i 22 zł - w przypadku braku segregacji.

Jak informuje wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, ceny muszą zostać podniesione, aby miasto do wywozu odpadów nie dopłacało w związku z wyższymi cenami zaproponowanymi przez firmy startujące w przetargu.

– Według naszych wyliczeń, stawka musi wzrosnąć do 24 zł od osoby, aby system mógł się samofinansować – mówi Tomasz Trela. Te koszty to odbiór śmieci, ich zagospodarowanie, likwidacja dzikich wysypisk, utylizacja leków i rtęciowych termometrów, wymiana koszy na śmieci – mówi Tomasz Trela.

Jak dodaje, 24 zł to minimum, w związku ze wzrastającą od stycznia opłatą marszałkowską. Za tonę śmieci przywiezionych do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych Łódź będzie płaciła 270 zł.

Brak podziału stawek na odpady segregowane i niesegregowane nie oznacza jednak, że łodzianie będą mogli wyrzucać śmieci do dowolnego pojemnika. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na tym, że śmieci nie segreguje, będzie musiał płacić dwukrotność opłaty śmieciowej, czyli 48 zł.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jery80
Bardzo dobrze, popierajcie dalej czerwona zaraze i ich poplecznikow z KO PO czy jak im tam teraz. Brawo WY
peluquero
W Austrii przy wprowadzaniu recyklingu gro obowiazków zrzucono na producentów opakowań, zapewnienie możliwości zwrotu i zastosowano szereg zachęt a nie kar w postaci wysokich opłat gdy firmy na przetwarzaniu śmieci zarabiają miliardy...
forfun
Dwukrotnie więcej za wywóz śmieci zapłacą.

z 13 na 24 to nie 2x więcej tylko niecały 1x więcej i prawie 2x tyle.
dlaczego wciąż wprowadzacie w błąd takimi wyliczeniami.
ps. nijak nie odnosze sie do tego czy to duzo czy mało tylko do sposobu liczenia
jan-kowalski
I o to chodziło, gdy wprowadzana ten system w 2015 r. (a przecież wtedy też cena/opłata za wywóz śmieci, względem dotychczasowych stosowanych przez prywatne firmy śmieciowe, poszła w górę 2-3x).
adamp222666
Przed wyborami - nie wolno było podnosić cen - to teraz 100 %
salad77
W Gliwicach też wywóz śmieci podrożeje dwukrotnie, dodatkowo za śmieci płaci się od m2 domu, ale prezydenta POKO i tak mieszkańcy kochają (właśnie senatorem został).
matpoz1
Absurd jak może być stawka za śmieci od m2, w jednym małym mieszkaniu może mieszkać 5 osób wytwarzających znacznie więcej śmieci niż 3 osoby w dwa razy większym.
ertom odpowiada matpoz1
No niestety, ale to prawda. Mieszkam w Gliwicach. Z żoną płacimy za śmieci tyle samo co ośmioosobowa rodzina mieszkająca nad nami.
eagleeye
Kiedyś znajomemu mówiłem że w miastach gdzie rządzi w samorządzie POKOmuna po wyborach będą podwyżki za śmieci,parkowanie i ścieki. I co Łodz jest tu idealnym przykładem ze przed wyborami tego nie zrobili bo wiadomo POKOmuna brała udział w wyborach. U nas w samorządzie zwala się winę podwyżek na Rząd RP a wszyscy Kiedyś znajomemu mówiłem że w miastach gdzie rządzi w samorządzie POKOmuna po wyborach będą podwyżki za śmieci,parkowanie i ścieki. I co Łodz jest tu idealnym przykładem ze przed wyborami tego nie zrobili bo wiadomo POKOmuna brała udział w wyborach. U nas w samorządzie zwala się winę podwyżek na Rząd RP a wszyscy wiedzą że to "zblazowana UE" wprowadziła dyrektywy i rozporządzenia na temat segregacji odpadów
sammler
W Warszawie tylko czekać podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej... Z wielu inwestycji pan Trzaskowski już zrezygnował (strona wydatkowa), teraz będzie szukał kasy.

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki