List polecony będzie można odebrać bez dowodu osobistego

Od 23 kwietnia do odebrania listu poleconego na poczcie nie będzie już potrzebny dowód, do potwierdzenia tożsamości wystarczy smartfon z bezpłatną aplikacją mObywatel - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość.

mTożsamość to usługa w tej aplikacji, która zastępuje dokument ze zdjęciem np. na siłowni, w wypożyczalni, a wkrótce - także w urzędach pocztowych. Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

"Z badań wynika, że dowodem osobistym najczęściej posługujemy się na poczcie, stąd uważamy, że ta usługa będzie przydatna" - podkreślił Zagórski. Resort cyfryzacji wskazuje jednak przy tym, że generalnie mTożsamość nie jest dowodem osobistym i nie zastępuje go we wszystkich sytuacjach.

Oprócz mTożsamości aplikacja mObywatel zawiera również mLegitymacje szkolne, które są honorowane przez PKP. Według zapowiedzi Marka Zagórskiego, pod koniec kwietnia powinny się w niej również pojawić dowód rejestracyjny pojazdu i informacja o ubezpieczeniu OC.

"Dziś nie trzeba już ze sobą wozić tych dokumentów, natomiast mogą się one przydać. Gdy będzie możliwe jeżdżenie bez prawa jazdy, do tego pakietu dołączymy prawo jazdy. Na razie tego nie robimy, żeby nie wprowadzać kierowców w błąd" - mówił szef MC. Jak dodał, "w kolejce" jest także legitymacja studencka i e-recepty.

"mTożsamość i mObywatela adresujemy przede wszystkim do młodych ludzi, którzy - jak również pokazują badania - w przeważającej większości korzystają z internetu tylko za pomocą smartfona i w ogóle nie mają komputerów stacjonarnych. Dzisiaj nastolatki, podobnie jak większość dorosłych, mogą zapomnieć portfela czy kluczy do mieszkania, ale nie telefonu. Kolejne projektowane przez MC aplikacje będą szły właśnie w tym kierunku: większość funkcji dostępnych obecnie np. na ePUAPie będziemy przenosić na smarftony" - powiedział Marek Zagórski.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 40 zenonn

Banki, dokumenty, otoczenie.
Możliwość zdalnej kradzieży na zlecenie funkcjonariusza.
Telefon staje się wyjątkowo niebezpiecznym urządzeniem.
Smartfon niech mają dzieci bez jakiegokolwiek majątku i powiązań.
Coraz więcej majętnych ludzi poszukuje prymitywnych telefonów tylko do dzwonienia.
Smartfon? To inni, tamci państwo niech używają.
Kiedy czip w ciele każdemu embrionowi.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 pomorzaninm

kiedy chip ? jak wprowadzą Chiny a potem reszta świata predzej lub pozniej, inzynieria genetyczna jest wiekszym zagrozeniem od chipowania ... w końcu bedzie bezpiecznie na świecie :) koszte mwolności oczywiscie... powstanie kasta bardzo mądrych i bogatych ludzi i reszta bedzie genetycznie zmodyfikowana by pracowac i sie nie buntować... no i margines ktory sie nie zgodzi na to i bedzie chcial zyc poza systemem :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.