REKLAMA

Liczba lotów Enter Air w III kw. 2021 roku może być zbliżona do III kw. 2019 roku

2021-06-10 11:06
publikacja
2021-06-10 11:06
Liczba lotów Enter Air w III kw. 2021 roku może być zbliżona do III kw. 2019 roku
Liczba lotów Enter Air w III kw. 2021 roku może być zbliżona do III kw. 2019 roku
/ Enter Air

Enter Air przewiduje, że w trzecim kwartale 2021 roku wykona podobną liczbę operacji lotniczych, jak w trzecim kwartale 2019 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie dyrektor generalny spółki, Grzegorz Polaniecki.

"Popyt na wakacje zagraniczne jest obecnie duży, bo oferty są często tańsze niż w Polsce. Wysoki sezon zapowiada się dobrze, ale będzie krótszy niż zazwyczaj, bo nie obejmie maja i czerwca. Rozpocznie się 1 lipca i potrwa pewnie do połowy września, choć jest szansa na przedłużenie. Sam trzeci kwartał pod względem liczby naszych operacji lotniczych zapowiada się na poziomie zbliżonym do 2019 roku" - powiedział dyrektor.

"W trzecim kwartale mamy sprzedane w 100 proc. wszystkie loty naszymi 24 samolotami i aby odpowiedzieć zgłaszany przez klientów popyt dobieramy dwie dodatkowe maszyny. W 2019 roku lataliśmy 25 samolotami. Rozkład lotów jest skumulowany w weekendy i to wymaga większej floty. Takie są aktualne wymagania rynku i my musimy się do tego dostosować. Wykorzystanie naszych samolotów nie będzie więc równo rozłożone w ciągu całego tygodnia" - dodał.

Enter Air nie publikuje liczby operacji lotniczych. Przychody ze sprzedaży grupy w trzecim kwartale 2019 roku wyniosły 710,5 mln zł.

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego Enter Air przewiózł w trzecim kw. 2019 roku z polskich lotnisk blisko 1,2 mln pasażerów. Dane te nie obejmują operacji grupy poza naszym krajem.

Enter Air współpracuje z czterema największymi w Polsce biurami: TUI, Rainbow, Itaką i Coral Travel oraz ponad 20 europejskimi biurami podróży.

Polaniecki ocenia, że w drugim kwartale bieżącego roku Enter Air wykona 60 proc. lotów realizowanych przeciętnie w tym okresie.

"Drugi kwartał upływa lepiej niż oczekiwaliśmy, głównie za sprawą luzowania restrykcji w podróżowaniu. Wygląda na to, że uda nam się wykonać blisko 60 proc. operacji lotniczych, jakie zwykle robimy w drugim kwartale" - powiedział.

Jego zdaniem, turystyka i rynek lotniczy powrócą do normy w momencie zniesienia restrykcji. Jeśli certyfikaty covidowe UE będą wszędzie honorowane i łatwo dostępne, to na pewno pomogą w ożywieniu turystyki i ruchu lotniczego w te wakacje.

W środę Parlament Europejski dał zielone światło dla unijnych certyfikatów Covid, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Certyfikaty mają ułatwić swobodne podróżowanie i przyczynić się do stopniowego i skoordynowanego znoszenia restrykcji.

Certyfikaty będą nieodpłatnie wystawiać władze krajowe. Można je otrzymać w formacie cyfrowym lub papierowym, w obu przypadkach z kodem QR. Certyfikaty będą zaświadczać, że ich posiadacze są zaszczepieni przeciwko Covid-19, mają negatywny wynik testu lub przeszli chorobę.

Pierwsze trzy miesiące 2021 roku upłynęły dla Enter Air pod znakiem dużych obostrzeń pandemicznych, co przyczyniło się poniesienia strat netto i EBITDA.

"Pierwszy kwartał, co widać o naszych wynikach, był bardzo mocno obciążony restrykcjami związanymi z Covidem. Niewiele krajów było otwartych, a ruch lotniczy był w tym czasie nieduży. Lataliśmy głównie rejsy specjalne, ruch turystyczny pozostawał niewielki. Rejsy dla biur podróży były głównie do Dubaju, Egiptu, na Zanzibar i na Wyspy Kanaryjskie. W pierwszym kwartale pod względem liczby operacji zrobiliśmy około 30 proc. tego, co normalnie latamy (...). W sezonie zimowym zwykle notujemy straty. W tym roku, w związku z dużą niepewnością, przesunęliśmy cześć przeglądów technicznych samolotów na pierwszy kwartał, co dodatkowo zwiększyło koszty w tym okresie" - powiedział dyrektor generalny.

"W ubiegłym roku zrestrukturyzowaliśmy dużą część kosztów stałych, zwłaszcza obniżyliśmy koszty leasingu samolotów, poprawiając trwale naszą efektywność. Niestety efekt oszczędności i restrukturyzacji płatności nie jest widoczny w reżimie raportowania zgodnie z MSR, który w nielogiczny sposób zakłada, że koszty są zawsze stałe i niemożliwe do restrukturyzowania" - dodał.

Przychody Enter Air spadły w w I kw. 2021 r. o 59 proc. do 85 mln zł przychodów. Spółka zanotowała w tym okresie 116,3 mln zł straty netto oraz wobec 77 mln zł przed rokiem. Strata EBITDA wyniosła 79,8 mln zł wobec 36,9 mln zł straty rok wcześniej. Podobnie jak w analogicznym okresie 2020 roku. wyniki zostały obciążone negatywnymi różnicami kursowymi. Ich wpływ w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku wyniósł minus 63 mln zł.

"Jeśli chodzi o wyniki grupy w kolejnych kwartałach, to skupiamy się przede wszystkim na generowaniu pozytywnych przepływów pieniężnych. Dostosowujemy koszty do wpływów, które mamy. Nie koncentrujemy się na tym, co pokażemy w wynikach według MSR, bo system raportowania nie uwzględnia takich zawirowań jak Covid" - zaznaczył Polaniecki.

Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku grupa dysponowała 242 mln zł środków pieniężnych.

W lutym 2021 roku Enter Air otrzymał 287 mln zł wsparcia w formie pożyczki płynnościowej w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm. Enter Air rozpoczął proces konwersji części pozyskanej pożyczki na oferowane przez PFR finansowanie preferencyjne, podlegające częściowemu umorzeniu.

Flota przewoźnika składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 oraz dwóch Boeingów 737 MAX 8, które po uziemieniu zaczęły latać pod koniec marca 2021 roku.

Enter Air realizuje połączenia latając w ponad 30 krajach od Islandii i Portugalii po Kenię i Wyspy Zielonego Przylądka. Przewoźnik posiada sześć stałych baz operacyjnych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Paryżu i Zurychu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki