REKLAMA

Lewica: marihuana powinna być w Polsce legalna

2022-02-02 18:23
publikacja
2022-02-02 18:23
Lewica: marihuana powinna być w Polsce legalna
Lewica: marihuana powinna być w Polsce legalna
fot. Tunatura / / Shutterstock

Marihuana powinna być w Polsce legalna - uważają politycy Lewicy. Mamy absurdalne prawo; jeżeli można mieć przy sobie półtora litra alkoholu, to dlaczego nie można mieć przy sobie półtora grama - podkreślali.

"Mamy w Polsce absurdalne prawo" - powiedziała w środę na konferencji posłanka Beata Maciejewska (Lewica), która przewodniczy parlamentarnemu zespołu ds. legalizacji marihuany. Podała dane, z których wynika, że za posiadanie niewielkiej ilości marihuany, w ubiegłym roku w samej tylko stolicy zatrzymanych zostało ponad 4,7 tys. osób.

Posłanka zwracała także uwagę, że w Polsce marihuana jest legalna tylko wówczas, kiedy zostanie kupiona w aptece jako lek, podczas gdy ta sama substancja używana do celów rekreacyjnych przez osoby dorosłe, jest już substancją zakazaną.

Maciejewska przypomniała, że członkowie parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany zaproponowali trzy projekty ustaw liberalizujących prawo w tym zakresie. "Mówimy o tym, żeby rolnicy mogli uprawiać konopie na różne cele i żeby nie musieli zmagać się ciągle z biurokracją. Mówimy o tym, że pacjenci powinni mieć refundowaną marihuanę na własne potrzeby przy niektórych schorzeniach, a także o tym, żeby niewielkie ilości marihuany na własne potrzeby zostały zdekryminalizowane" - wyliczyła.

"Uważamy, że marihuana powinna być w Polsce legalna" - oświadczyła. "Jeżeli możemy mieć przy sobie półtora litra alkoholu, to dlaczego nie możemy mieć przy sobie półtora grama" - pytała.

Wiceprzewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany, posłanka Lewicy Paulina Matysiak mówiła o niepotrzebnej stygmatyzacji osób. "Chcemy, żeby osoby, które posiadają przy sobie niewielkie ilości marihuany, do 5 gramów, nie były karane" - powiedziała. Zaapelowała także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o nadanie numeru druku projektowi ustawy złożonemu przez Lewicę 20 kwietnia ubiegłego roku.

Projekt ten dotyczy m.in. zniesienia karalności prowadzenia uprawny konopi na własny użytek a także zniesienia i ograniczenia karalności posiadania ziela konopi (marihuany) lub żywicy konopi (haszyszu) w niewielkich ilościach.

Debata w kwestii złagodzenia przepisów dotyczących marihuany nasiliła się po tym, gdy w ubiegły piątek na warszawskim Mokotowie został zatrzymany przez policję raper Mata - Michał Matczak, wraz z towarzyszącym mu 24-letnim mężczyzną. U Maty policjanci zabezpieczyli 1,5 grama narkotyku; u drugiego z mężczyzn pół grama. Obaj usłyszeli zarzuty posiadania środków odurzających w postaci marihuany i zostali zwolnieni do domu. Za zarzucany czyn grozi do 3 lat więzienia. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (19)

dodaj komentarz
endes
Nie ma to jak żyć w równoległej rzeczywistości lewackiego odmóżdżenia…
katzpodola
Zatrzymali matę jak tak mogli. to nie mieści się żadna rubryka zatrzymywać koszernego matołka
carlito1
Z czy pytaliście co PiS na to? Zwykle populizmy mające zwiększyć ilość głosów przez młodych to tresowaną opozycję.
dziadekjarek
Kto by wtedy głosował na smutnych dziadków
drzaraza
A ja bym tą całą lewicę od lewa do prawa wypalił.
jas2
Należy dać wszystkim wysokie płace, nawet jeśli nie pracują.
Należy podwyższyć stopy procentowe, aby każdy mógł siedzieć w domu a na koncie mu rosło.
Należy każdemu dąć po flaszce dziennie i po paczce trawki.

Polska będzie potęgą gospodarczą a ludziom będzie żyło się dobrze.To taki żarcik. ;)
lancealot
Marihuana powinna być w Polsce legalna bo na trzeźwo nie da się oglądać tego co ci idioci wyprawiają z tym krajem.
A wódka działa za krótko i niszczy wątrobę ;)
zops
Narkotyki??? Służby powinny trochę inwigilować otoczenie pod kątem zagrożenia groźniejszymi przypadkami terroryzmu i to nawet jeszcze przed faktem a nie dopiero po fakcie. Chcemy pracować w spokoju. http://wells24.com
wizytator
I prostytucja też powinna być legalna. Zawsze to dodatkowy pieniądz dla budżetu. A to najstarszy zawód świata. Nieoskładkowany!
lewak
Dla lewicy im wiecej patologii tym lepiej.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki