Lekceważysz swoją pracę? Tak robi 87% ludzi na świecie

Marcin Lekki2014-03-31 10:54 publikacja
2014-03-31 10:54
Człowiek jest z natury mało pracowity – taki wniosek nasuwa się po lekturze raportu Instytutu Gallupa. Z zamieszczonych w nim danych wynika, że aż 87% pracowników na całym świecie nie angażuje się w swoje obowiązki zawodowe. Co więcej, co czwarta osoba jest skrajnie bezproduktywna. Dane z Polski również nie napawają optymizmem.

Źródło: Thinkstock
Według raportu opublikowanego przez Instytut Gallupa, tylko 13% osób lubi swoją pracę i jest w nią zaangażowana. Badanie zostało przeprowadzone w 142 krajach na całym świecie, a dane pochodzą z lat 2011-2012. Jest to lepszy wynik niż w poprzednim badaniu – w latach 2009-2010 jedynie 11% osób było zaangażowanych w swoje obowiązki zawodowe.
Co więcej, w skali globalnej więcej od osób zaangażowanych jest tzw. aktywnie niezaangażowanych, czyli szczególnie niezadowolonych z pracy, a przez to bezproduktywnych, których podejście może mieć wpływ na inne osoby w organizacji. W skali świata „aktywnie niezaangażowani” w pracę stanowią 24% osób. Znakomita większość (63%) pracowników jest niezaangażowana w pracę w sposób umiarkowany – brak im motywacji i chęci do wniesienia dodatkowego wysiłku w rozwój ich firmy.
Poziom zaangażowania w pracę na świecie
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Instytutu Gallupa
Pod względem jakości pracy, najlepiej przedstawiają się wyniki w Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie aż 29% osób jest zaangażowana w swoją pracę, a tylko 18% jest aktywnie niezaangażowana. Na tle świata dobrze wypada również region Australii i Nowej Zelandii oraz Ameryki Łacińskiej (powyżej 20% zaangażowanych).
Na drugim biegunie znajdują się społeczeństwa w Azji Południowej i Wschodniej oraz w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jedynie 6% pracowników we wschodniej Azji jest zaangażowana w swoje obowiązki zawodowe. Skrajnie niezadowolonych najwięcej jest na Bliskim Wschodzie – aż 35% pracowników w tym regionie sklasyfikowano jako „aktywnie niezaangażowanych”.
Ciekawie przedstawiają się powiązania wykształcenia i zaangażowania w pracę. W krajach słabo rozwiniętych i rozwijających się, osoby lepiej wykształcone wykazują wyższe zaangażowanie w obowiązki zawodowe. Inaczej sprawa przedstawia się w zachodniej Europie i Ameryce Północnej – w rozwiniętych społeczeństwach wraz ze wzrostem wykształcenia spada zaangażowanie w pracę.
Instytut przelicza, jak kolosalne straty dla gospodarek narodowych ma brak naszego zaangażowania w pracę. Taki stan może kosztować amerykańską gospodarkę nawet 550 mld dolarów rocznie. Co więcej, w krajach takich jak Chiny, brak zaangażowania w pracę może stanowić poważną barierę rozwoju w przyszłości.
Wyniki podobnych badań w naszym kraju pokrywają się w danymi Gallupa. Według Sedlak & Sedlak około 15% badanych jest kompletnie niezaangażowana w swoją pracę. Do tego jedynie co czwarty Polak jest zadowolony ze swojej pracy. Poza niezadowalającym wynagrodzeniem jednym z powodów niskiego zaangażowania w pracę jest brak związku z firmą, który odczuwa jedynie 30% badanych. Wielu z nas zapewne zmieniłoby firmę, gdyby nie współpracownicy – dla 62% osób koleżanki i koledzy z pracy są powodem do czerpania zadowolenia z pracy.
Marcin Lekki
Bankier.pl
m.lekki@bankier.pl
Źródło: