REKLAMA

LOT nie ma nic do stracenia – wyprzedaje bilety

Malwina Wrotniak2013-03-06 08:37redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2013-03-06 08:37

Polski przewoźnik z nowym szefem na czele musi pilnie poprawić swoje wyniki finansowe. Restrukturyzuje samą firmę, zapowiedział grupowe zwolnienia, a teraz wyciąga ręce również do samych klientów. Z szeroko zakrojoną kampanią reklamową do końca tygodnia będzie wyprzedawał bilety, m.in. do Ameryki i Azji.

lot wyprzedaje bilety
Źródło: lot.com

O kłopotach PLL LOT piszemy średnio kilka razy w tygodniu. Przedsiębiorstwo znalazło się w poważnych tarapatach, a proces reanimacji oddano w ręce nowego prezesa Sebastiana Mikosza, który zresztą pełni tę funkcję po raz drugi. LOT czeka gruntowna restrukturyzacja. Na nieszczęście dla nowego szefa, ratowanie LOT-u zbiegło się w czasie z nieprzewidzianymi problemami technicznymi – wielka nadzieja i marketingowy motor zarazem – samoloty marki Dreamliner - zostały uziemione, choć właśnie w tym czasie powinny sławić dobre imię polskiego przewoźnika jako najnowocześniejsze w Europie maszyny tego typu.

Ćwierć miliona tańszych biletów

W poniedziałek firma rozpoczęła proces grupowych zwolnień. W pierwszym etapie pracę straci do 230 osób, kolejne 130 chce skorzystać z programu dobrowolnych odejść. To nie koniec festiwalu zmian, jakie pod marką LOT przyjdzie nam obserwować w najbliższym czasie. Ratowanie LOT-u będzie się odbywało nie tylko w murach firmy. W tym tygodniu przewoźnik wyciąga ręce do samych klientów.

Dobrze znany ale uważany za nie najtańszego przewoźnik w tym tygodniu trzykrotnie wydłużył swoją cykliczną promocję, powiększając zarazem pulę tańszych biletów. W efekcie tzw. Szalona Środa (czytaj więcej) trwa w tym tygodniu od środy do piątku włącznie.

promocja lot bilety
Źródło: lot.com

Lot bezpośredni tam i z powrotem kosztuje od 444 zł. To całkowita cena w obie strony, uwzględniająca wysokość taryfy, podatki, opłaty lotniskowe oraz wszelkie dopłaty. Takie stawki można złowić na trasy europejskie. Prócz tego zniżkami objęto również loty do Ameryki (Nowy Jork i Chicago, ceny od 1784 zł w obie strony) oraz Azji Wschodniej (Pekin, od 2035 zł w obie strony). Sprzedaż promocyjnych biletów potrwa do 8.03.2013, dotyczy lotów w terminach od 15.04.2013 do 27.10.2013 r.

Jedna promocja wiosny nie (u)czyni

Do cyklicznego obniżania cen biletów LOT przyzwyczaja swoich klientów już od pewnego czasu, próbując tym samym gonić innych przewoźników. W grudniu pisaliśmy o głośnej 20-procentowej zniżce, jaką zorganizował w jednym z serwisów zakupów grupowych, która to co prawda ucieszyła klientów, ale przez branżę turystyczną została uznana za zagranie nie fair. W swojej polityce promocji przewoźnik stara się zachować konsekwencję. Środowe promocje niewątpliwie znalazły już grono swoich stałych zwolenników, ale pewnym problemem wydaje się właśnie ich stałość. Należy bowiem przypuszczać, że beneficjentami obniżek w większości jest ta sama grupa klientów, w tym tzw. wyjadaczy wisienek. Prawdziwym sukcesem dla LOT-u byłoby złamanie zakotwiczonej w świadomości przeciętnego pasażera opinii, że LOT to drogi przewoźnik i zapełnienie pokładów nowymi klientami. Do tego jednak pojedyncza, nawet okrzyknięta Promocją Roku, akcja na pewno nie wystarczy.

»Sebastian Mikosz dla Bankier.pl

Mimo to gra wydaje się warta świeczki, tym bardziej w momencie, w którym LOT ma już niewiele do stracenia. Jak podawała w ubiegłym tygodniu agencja PAP, „z wyliczeń spółki przed audytem, które w ubiegłym tygodniu przekazał resort skarbu, wynika, że za ubiegły rok miała ona stratę w wysokości 157,1 mln zł netto, a na działalności podstawowej strata wyniosła 115,1 mln zł (…). Koszty z powodu uziemienia Dreamlinerów sięgają już kilkunastu mln zł”. Jeśli trwająca w tym tygodniu akcja promocyjna wzbudzi zainteresowanie i przyniesie zgodne z oczekiwaniami skutki, może to nie być ostatnie słowo, jakie rozochocony przewoźnik skieruje w stronę latających z Polski pasażerów.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.pl

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~pepe
no tak ludzie zaplaca za bilety, a co jak lOT zbanczy przed latem?
~Kamil
Szkolny błąd zarządu: kupić technologię i testować ja na sobie. Trzeba było poczekać, zobaczyć jak radzą sobie z 787 inne firmy i dopiero wtedy pakować się w zakup.
Szkolny błąd, o którym uczą na każdej lepszej uczelni.


~trader fx
polecam dzisiejszy artyk w Gazecie Polskiej Codziennie, opisujący jak LOT ma zamiar wydrenować kieszenie klientów i ...upaść hahahah
~tr
wielka wyprzedaż a bilety no NY dalej droższe niż u konkurencji
~Jurek
Chciałem kilka razy kupić bilet Kraków - Chicago i nie było możliwości, nasi partnerzy biznesowi latali też wiele razy na tej trasie i nigdy nie mogli bezpośrednio tylko zawsze przez Monachium - bo tańsza opcja. Ja nawet raz leciałem przez Paryż a raz przez Londyn. Najbardziej obłożony chyba lot za ocean został wycięty.Chciałem kilka razy kupić bilet Kraków - Chicago i nie było możliwości, nasi partnerzy biznesowi latali też wiele razy na tej trasie i nigdy nie mogli bezpośrednio tylko zawsze przez Monachium - bo tańsza opcja. Ja nawet raz leciałem przez Paryż a raz przez Londyn. Najbardziej obłożony chyba lot za ocean został wycięty. Na bilety do Monachium jako portu przesiadkowego też nie jest łatwo się dostać - prawie zawsze pełny samolot - to jak ma być dobrze w tej firmie jak super trasy są albo likwidowane albo ludzie szukają połączeń alternatywnych. A bilet kosztował na tej trasie nie 2 tys. a 3-4 tys. Loty do Włoch - ciężko znaleźć coś w rozsądnych pieniądzach. Wizzair ze wszystkimi dopłatami za bagaż itp. przeważnie wychodzi ok. 1000 zł.
~szalom
a czym bedzie wozil do ameryki ? Trzy samoloty wyłączone z eksploatacji .
LOT jest odzwierciedleniem stanu sprzedanej gospodarki za złotówkę i łapówki.
Rzeczywiście ta " polska " gospodarka to cud cudotwórcy Donaldinio.

Powiązane: Kłopoty PLL LOT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki