Kwieciński: Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro

Polska gospodarka rozwija się cztery razy szybciej niż strefa euro i trzy razy szybciej niż średnia UE - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód.

(fot. Michał Tuliński / FORUM)

Jak zaznaczył w TVP Info, "wielu ekspertów polskich i międzynarodowych uważa, że w przypadku krajów rozwijających się - jak my - swoboda i elastyczność, którą nam daje własna waluta sprzyja rozwojowi gospodarczemu". "To że mamy własną walutę, pozwala nam szybciej doganiać Zachód" - mówił.

Wskazał jednocześnie, że w momencie, kiedy osiągniemy "znacznie wyższy poziom rozwoju", będziemy zainteresowani wejściem do strefy euro.

Kwieciński mówił też o nowych inwestycjach zagranicznych. Wyjaśnił, że przed 10-15 latami były one nastawione głównie na przejmowanie polskich przedsiębiorstw, co miało związek z prywatyzacją. Dziś - jak dodał - przychodzące do Polski inwestycje zagraniczne, to prawie wyłącznie projekty tzw. green field, czyli "od zera". Są one - zaznaczył Kwieciński - bardzo nowoczesne.

Szef resortu rozwoju ocenił ponadto, że polskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne, ale wyzwaniem będzie wyłonienie wśród nich "prawdziwych czempionów".

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 25 grzegorzkubik

W czasach PO - PSL Tusk zlikwidował dwie stocznie a PKB zleciało z 7% do 3,5% w 2015 roku. Tacy byli zdolni.

! Odpowiedz
25 6 khh

I po co nam byly te stocznie?? Taki drobny szczegol przeoczyles, ze nikt nie chcial nic u nas budowac ani remontowac, bo zalogi czesciej strajkowaly niz cokolwiek pozytecznego robily, wiec jeszcze raz, po co nam byly te stocznie? Zeby sie w dzienniku chwalic ze mamy? Ja wiem, ze wy komunisci uwazacie ze zaklady sa po to zeby dawac 'zatrudnienie' a takie rzeczy jak rachunek ekonomiczny czy konkurencja sa wam calkowicie obce. Liczy sie tylko efekt propagandowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 15 xxpp

Zachód ma zero, albo minus, a my 4x więcej.
To by się zgadzało. ;)

Skoro tak kochamy rodziną walutę, to dlaczego mamy jedne z większych na świecie zobowiązań kredytowych w obcej? (chodzi o zadłużenie skarbu państwa)

! Odpowiedz
7 16 awenturyn1

Bo Kwaśniewski wrzucił do konstytucji, że polskie banki mogą zadłużać się wyłącznie za granicą. Ot i masz dług w obcej walucie.

! Odpowiedz
35 16 khh

Jak zwykle 'Polska rosnie w sile a ludziom zyje sie dostatniej!', to co towarzysze, pomozecie??

! Odpowiedz
20 11 talmud

4x szybciej ? z tego co widac golym okiem to jest 14x szybciej....w takim tempie nie tylko dogonimy chiny ale je przegonimy - jedynej "gospodarki" ktorej nie bedziemy mogli "dogonic" to amerykanska - z definicji jest "niedoscigniona"

! Odpowiedz
22 28 mati_86

Inflacja też 4x szybciej więc się kasa zgadza.

! Odpowiedz
8 8 jes

Tylko dług się wyłamuje, bo w Niemczech mają nadwyżkę ale my lepsi. 10x rośnie zadłużenie. Jesteśmy lepsi bo u nas rośnie, a w Niemczech spada !!! Na pasek do TVP Info.

! Odpowiedz
47 57 psokal

Może Pan Minister Rozwoju i Inwestycji pochwali się swoimi dokonaniami? Na przykład relacją między inwestycjami a PKB. Jak Polska była w ruinie to ten wskaźnik wynosił 20%. W 2016 Morawiecki obiecał podniesienie wskaźnika do 25%. Efekt? Spadło do 16-18%. I to kiedy - w czasie gdy mamy rekordowe dofinansowanie z Unii, gdy mamy bezprecedensową i niepowtarzalną okazję na inwestycyjny boom i wielki skok gospodarczy. Zamiast tego przywracamy socjalizm na koszt przedsiębiorców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 6 leonidass

Pan minister stwierdził w tym wywiadzie, że Polska jest po prostu teraz bardzo dobrze zarządzana.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil