REKLAMA

Kurs euro zawraca w kierunku 4,60 zł. Złoty znów słabnie

2021-07-26 10:10
publikacja
2021-07-26 10:10
Kurs euro zawraca w kierunku 4,60 zł. Złoty znów słabnie
Kurs euro zawraca w kierunku 4,60 zł. Złoty znów słabnie
fot. MGiuliana / / Shutterstock

Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczął się od wzrostu kursów najważniejszych walut. Zdaniem części ekonomistów złoty może się jeszcze osłabić.

Po 10:00 kurs euro przekraczał 4,585 zł i zbliża się do szczytów z pierwszej połowy ubiegłego tygodnia. Kluczowym poziomem dla EUR/PLN pozostaje 4,60 zł – jego wyraźne przebicie otworzy drogę do poziomów obserwowanych ostatnio pod koniec marca.

Liczymy, iż kurs EUR/PLN w najbliższych dniach – w przypadku nienajgorszych nastrojów rynkowych – może powstrzymać się przed atakiem na testowaną kilkukrotnie w ubiegłym tygodniu barierę 4,60. Póki co, za scenariusz bazowy uznajemy stabilizację w ramach krótkoterminowego kanału 4,56-4,5950  napisano w porannym raporcie Banku Millennium.

Również w ocenie ekonomistów Banku Pekao w krótkim terminie złoty będzie wahał się w przedziale 4,56-4,60/EUR.

 Poprawa nastrojów na rynkach pomogła złotemu, który w połowie tygodnia oderwał się od 4,60 wobec euro. W najbliższych dniach obowiązującym zakresem wahań dla pary EUR/PLN będzie, naszym zdaniem, przedział 4,56-60. Kombinacja wygasania głównych strachów na rynkach i relatywnie łagodnej polityki pieniężnej wycenianej przez EBC uprawdopodabnia, naszym zdaniem, taki scenariusz  napisano w raporcie.

Część ekonomistów wskazuje jednak, że w najbliższym czasie złoty może się osłabić.

 Wzrost pary EUR/PLN dziś rano jest prawdopodobnie początkiem kolejnej fali wzrostowej kursu. Zachowanie złotego w ubiegłym tygodniu sugeruje, że kierunek pary EUR/PLN w najbliższych dniach wyznaczy EUR/USD i ogólny sentyment na rynkach. Pandemia na świecie narasta, zniechęcając inwestorów do walut rynków wschodzących. Naszym zdaniem, w ciągu tygodnia kurs EUR/PLN dotrze do ostatnich szczytów na 4,60  oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

 Mało który czynnik fundamentalny wspiera obecnie złotego, a eskalacja konfliktu z EU oraz zbliżająca się rozprawa Sądu Najwyższego na temat kredytów walutowych (2 września) powodują, że inwestorzy mogą być ostrożni w nabywaniu złotego. Oczekujemy obecnie wzrostu kursu w kierunku 4,65  napisano w raporcie Santander BP.

Dolar czeka na Fed

W poniedziałkowy poranek w górę idzie także kurs dolara amerykańskiego. „Zielony” kosztuje 3,89 zł i również częściowo wymazuje umocnienie z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. W kontekście dolara, ale i całego rynku walutowego, najistotniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. W czwartek z kolei poznamy dane o PKB USA.

Przed południem obserwowaliśmy także wzrost kursu franka szwajcarskiego (momentami do 4,24 zł) oraz kursu funta brytyjskiego (do 5,35 zł).

MZ

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jan888
Złoty systematycznie słabnie od 2015, kiedy to PIS objął władzę. Natomiast osłabianie to przyśpieszyło w ubiegłym roku, kiedy PIS wydrukował 136 mld pustych złotych, o połowę zwiększył zadłużenie budżetu i obniżył stopy procentowe do 0, wywołując największą w UE inflację. Najwyraźniej inwestorzy nie wierzą Złoty systematycznie słabnie od 2015, kiedy to PIS objął władzę. Natomiast osłabianie to przyśpieszyło w ubiegłym roku, kiedy PIS wydrukował 136 mld pustych złotych, o połowę zwiększył zadłużenie budżetu i obniżył stopy procentowe do 0, wywołując największą w UE inflację. Najwyraźniej inwestorzy nie wierzą w to, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku i trudno się temu dziwić.
mrbeast
Tak słabej złotówki nie widziałem od 20 lat. Brawo "Dobra Zmiana" państwo Psujów i Szujów?
and00
Słabsza była przy poprzednim kryzysie, i do tego poleciała o 50% w kilka miesięcy
A tu wszyscy załamani spadkiem 10x mniejszym o 5%
Sam mówisz o wykresie, a tam stabilny, w sumie wąski kanał trochę spadła od covida, ale wszystkie waluty wschodzące spadły
and00
Naprawdę temat pilny
Złoty od tygodnia porusza się w kanale 3 groszy, i każde wahnięcie jest opisywane
Tak naprawdę jak ktoś nie gra na foreksie to co go obchodzi zmiana kursu z 4,57 na 4,58???
mrbeast
Zobacz na wykres 5 letni. Wesoło to nie wygląda.
jan888
Włącz na wykres 10-letni, wtedy zobaczysz co się dzieje ze złotówką od 2015, kiedy to PIS objął władzę.
slawekqs
Ten psi rząd bardzo pomaga w tego typu działaniach ciekawe kiedy zainteresowani się zorientują, że będzie drożej dużo drożej dzięki tej podłej zmianie ale mi w to graj ja juz dawno wiedziałem dolar funt euro frank szwajcarski dominuje w moim portfelu juz od kilku lat
and00
Pogratulować koledze zapobiegliwości
W ostatnie 5-6 lat na walutach może nawet z 7% zarobiłeś
Oprócz USD, bo 6 lat temu był droższy
Czyli jesteś jakieś 4-6% do przodu w 6 lat, 1% rocznie
Mundry inaczej?
and00 odpowiada and00
ps
Trzeba było w Waluty inwestować za Tuska
W lipcu 2008 Euro było po 3,20zł, a już kilka miesięcy później (luty 2009) po 4,90zł
A nie podniecać się zmiana w rok z 4.30 na 4,60
slawekqs odpowiada and00
Tak zwłaszcza na dolarze i franku z 3.05 i 3.70 to 7% ale chyba rocznie jak kupowałem mi wystarczy mam jeszcze srebro i trochę ziemi nad morzem i w małopolskie plus inne aktywa mi starczy nie mam problemu ale plebs moze dzieci będą chudsze od tego pisowskiego dobrobytu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki