REKLAMA

Kurs euro spadł poniżej 4,60 zł. Dolar trzyma się mocno

2023-09-25 09:48
publikacja
2023-09-25 09:48

Kurs euro znalazł się poniżej linii 4,60 zł, lecz wciąż znajduje się znacznie wyżej niż na początku miesiąca. Aprecjacji złotego towarzyszył spokój na parze euro-dolar, gdzie amerykańska waluta wyceniana jest na podobnych poziomach co w marcu.

Kurs euro spadł poniżej 4,60 zł. Dolar trzyma się mocno
Kurs euro spadł poniżej 4,60 zł. Dolar trzyma się mocno
fot. parlanteste / / Shutterstock

O 9:45 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5873 zł, a więc o ponad grosz niższym niż na zamknięciu piątkowych notowań. Nie zmienia to faktu, że od początku września kurs EUR/PLN podniósł się o ok. 13 groszy. Dla polskiej waluty może to być więc najgorszy miesiąc od września 2020 roku.

Wrześniowe, niespodziewanie głębokie cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nadszarpnęło zaufaniem do złotego i polskich aktywów. Uczestnicy rynku wiedzą, że w każdej chwili mogą zostać czymś zaskoczenie i że wcześniejsze obietnice polskich władz nie są zbyt wiele warta. To zwątpienie widać w zachowaniu 10-letnich obligacji skarbowych, których rentowność we wrześniu wzrosła pomimo perspektyw gwałtownego obniżenia krótkoterminowych stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Reklama

Złotemu nie sprzyja także wciąż mocny dolar. Kurs EUR/USD rozpoczął ostatni tydzień września blisko najniższych poziomów od marca. Dolarowi służy obecna polityka Rezerwy Federalnej, która nie tylko grozi jeszcze jedną podwyżką stóp procentowych, ale też zapowiada utrzymanie wyższych stóp procentowych przez większość 2024 roku. W rezultacie dolar w poniedziałek rano kosztował 4,3170 zł i był o niespełna pół grosza tańszy niż przed weekendem.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,7447 zł, a zatem o niespełna grosz mniej niż w piątek wieczorem. Helwecka waluta w poprzednich dniach sporo straciła nie tylko względem złotego (spadek o ponad 10 groszy), ale też w stosunku do euro, wobec którego jest najsłabsza od połowy lipca.

Katalizatorem osłabienia franka była zaskakująca decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, który nie zdecydował się na oczekiwaną przez rynek podwyżkę stóp procentowych i nieznacznie obniżył swoją projekcję inflacyjną. To może być sygnał, że kolejne podwyżki stóp w Szwajcarii nie będą już oczekiwane.

KK

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Do wyborów interwencje na złotym i Orlenie potem rzeź
recydywa
A NBP doradza 4,6069 i 4,3269? Nie lubi umacniania złotówki i malejącej inflacji?
Na czym by wtedy zarabiał?
recydywa
Do wyborów można jeszcze tonę złota spuścić, potem ... się zobaczy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki