Kukiz'15: Działania PiS ws. kwoty wolnej od podatku są haniebne

Działania PiS, które polegają na zachowaniu dotychczasowych zasad obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 roku, to działania "haniebne" - ocenił w środę rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. PiS odpowiada: rządzimy dopiero rok, w porównaniu do poprzedników - zrobiliśmy dużo.

Kulesza przypomniał w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 3091 złotych rocznie. "To jest kwota na skandalicznie niskim poziomie, jest ona najniższą kwotą wolną od podatku w Europie, nie była ona podnoszona od ośmiu lat, została zamrożona, przez co, to najbiedniejsi ponoszą tego skutki finansowe" - podkreślił poseł.

Według niego kwota wolna od podatku na tak rażącym poziomie, powoduje że osoby zarabiające mniej, niż minimum egzystencjalne, i tak z tych swoich mizernych zarobków, muszą odprowadzać pieniądze w postaci podatków do urzędu skarbowego. "To sytuacja skandaliczna" - oświadczył.

Kulesza przypomniał, że politycy PiS w kampanii wyborczej wielokrotnie obiecywali podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. "Premier Beata Szydło w expose obiecała, że w ciągu pierwszych 100 dni rządu, kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 8 tysięcy złotych" - podkreślił poseł.

Dodał, że do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, autorstwa PiS, zachowujący dotychczasowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 r. "Ten projekt utrzymuje haniebnie niską kwotę od podatku na poziomie 3091 złotych, to zachowanie haniebne. PiS obiecywało przecież w kampanii wyborczej podniesienie kwoty wolnej" - zaznaczył.

Autorzy projektu PiS wskazali w uzasadnieniu, że z uwagi na zapowiedziane przez premier w expose, podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., "zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017".

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, utrata mocy obowiązującej dotychczasowych przepisów mogłaby w konsekwencji spowodować, że podatnicy zostaliby pozbawieni prawa do pomniejszenia podatku o kwotę wolną w wysokości gwarantowanej przez obecnie obowiązujące przepisy.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w środę PAP, że PiS rządzi dopiero od roku, dlatego radzi posłom Kukiz'15, aby powstrzymali się z tak ostrym komentarzami do końca kadencji. "W stosunku do naszych poprzedników przez miniony rok i tak zrobiliśmy bardzo dużo" - przekonywała.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.(PAP)

mrr/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jerzy_Katowice

Przecież ustawy były gotowe a Pani Premierka darła się, że wprowadzi je w ciągu 100 dni. Prezydent wrzeszczał. że to bzdura, że nie ma pieniędzy i się nie da. A teraz pokazują nam gołą d...

! Odpowiedz
1 3 ~SKRZYPEKzzaświatów

co poniektórzy nie maja pojęcia o czym piszą . Obecnie kwota wolna od podatku to 3091pln a faktycznie w kieszeni mamy 556,02 zł (18% z 3 091zł) ROCZNIE . Przy 500+ rocznie w kieszeni na czy z 1 dziecka zostaje 6000 pln co gdyby przełożyć na to co wcześniej napisałem daje kwotę wolna na poziomie 33330 pln . To tak w skrócie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~DOBRODZIEJ

parlamentarzyści maja kwotę wolna na poziomie ca 27000 . Skoro posłowie KUKIZ 15 są w tym temacie tak aktywni [ A MAJA JESZCZE ROCZNIE PONAD 150000 WYNAGRODZENIA plus inne fanty ] to niech przekażą tą kwotę lub jej część w ramach protestu lub wsparcia [ zbierane , żebrane są jakieś grosze " dla Stasia "-Cena za życie mojego synka to ponad trzysta tysięcy złotych. Tyle potrzeba, żeby urodził się w ośrodku kardiochirurgicznym, gdzie po porodzie od razu trafi na stół operacyjny, by jego serce dalej mogło bić. Datę porodu wyznaczono na 7 grudnia. Do tego czasu musimy zebrać kwotę, która jest astronomiczna. Chce mi się krzyczeć, bo Staś może żyć, ale jego życie zależy od pieniędzy, których nie mamy. Jedno dziecko już straciliśmy, zanim jeszcze zdążyło przyjść na świat… Nie wyobrażam sobie, że to samo może stać się ze Stasiem. Dlatego błagam o pomoc, o to, żeby uratować mojego synka."] wielu cennych inicjatyw . No chyba , ze cały ten kwik to tylko obłudny kwik .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~share

Ciemnota, która na nich glosuje nie wie co to jest ta kwota, ale dobrze wie co to jest 500 zl i będzie glosowac nadal dopóki starczy pieniędzy.

! Odpowiedz
0 1 ~łotake

na potężne emerytury mundurowe [ miliardy ] kasa jest , na 15000 uposażenia sędziów czy prokuratorów w stanie spoczynku kasa jest na coroczne prawie 20-sto miliardowe dopłaty do KRUS kasa jest na podwyżki dla ssaków budżetowych [ nie wszystkich ] kasa jest to i na 500+ tez będzie a to , że za kilka lat Polska będzie zadłużona nie na bilion a na 2 to trudno . Ło take m Polske my walczyły to i ło take mamy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~adr

Gdyby nie PiS, to nie byłoby tego całego Kukiza 15 w sejmie. Powinni okazać trochę szacunku.

! Odpowiedz
0 9 ~endi

Podobnie jak kolega asd domagam się zrównania kwoty wolnej parlamentarzystów ze zwykłymi ludźmi i toi w trybie EKSPRESOWYM ! Może Kukiz 15 złoży taki wniosek ?

! Odpowiedz
0 2 ~KORWIN

POSŁOWIE KUKIZ15 ha ha ha . Większość z nich to ssaki budżetowe lub po prostu byli "gołodupcami" i co miech skrzętnie przytulają potężną kasę jaka los im dał .

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 16 ~ww

Ludzie za 500 PLN sprzedali Polskę. Za 1000 PLN zagłosują nawet na małpę. Za 1500 sprzedają własną duszę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.