Kuczyński: Polskie flirty z obniżką stóp

2019-09-27 10:30
publikacja
2019-09-27 10:30
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

"Polska rodzina potrzebuje niskich stóp procentowych" - tak zatytułował swój niedawny komentarz makroekonomiczny członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

W zamieszczonym na portalu Radia Maryja tekście, utrzymanym w charakterystycznej, eklezjalno-filozoficznej narracji, przekonywał, że niskie stopy są potrzebne, by ci, którzy kiedyś zaciągnęli kredyty mieszkaniowe dziś nie ponieśli zbyt wysokich kosztów ich obsługi".

Na słowach nie poprzestał. Jak wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, na ostatnim posiedzeniu RPP pojawił się wniosek o obniżkę stóp. Tymczasem z realnej gospodarki zaczyna napływać coraz więcej danych usprawiedliwiających ewentualną obniżkę.

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jacek303
Akcje polskich spółek są wycenione od dłuższego czasu korzystnie dla kupujących. Jest kilka spółek z WIG20 i kilkanaście z szerokiego rynku płacących dywidendy kilka razy wyższe od oprocentowania lokat i od inflacji. To może się zmienić kiedy do gry wejdą PPK. Brakuje moim zdaniem zachęcania indywidualnych inwestorów Akcje polskich spółek są wycenione od dłuższego czasu korzystnie dla kupujących. Jest kilka spółek z WIG20 i kilkanaście z szerokiego rynku płacących dywidendy kilka razy wyższe od oprocentowania lokat i od inflacji. To może się zmienić kiedy do gry wejdą PPK. Brakuje moim zdaniem zachęcania indywidualnych inwestorów do kupowania akcji. Zachętą dla nich stają się zazwyczaj artykuły o silnych wzrostach cen ale wtedy na zarobek jest już za późno.
michalshk
Ciekawe czy niskie stopy spowodują jeszcze większy odpływ kapitału z pl i osłabienie pln.
xxpp
Nie zgadzam się co do skutków wyroku TSUE. Do sądu pójdą wszyscy, bo do wzięcia będzie kilkaset tysięcy złotych.
Nie zgadzam się też co do roszczeń Żydowskich. Po wyborach PIS zacznie je wyołącać. Są już dogadani z Trumpem, łaskawie pozwolono im tylko nie ruszać tego przed wyborami.
bt5
Same niskie stopy , nawet ujemne, nie zrobią popytu i wzrostu na dłuższą metę. W reklamach np. pewien koncern meblowy zachęca do wziecia tych paździerzy w lakierowanym papierze na krechę, ale nawet w reklamie jest zaznaczone że wymagana jest zdolność kredytowa. Czyli żeby był wzrost na kredyt to nieustannie by musiało Same niskie stopy , nawet ujemne, nie zrobią popytu i wzrostu na dłuższą metę. W reklamach np. pewien koncern meblowy zachęca do wziecia tych paździerzy w lakierowanym papierze na krechę, ale nawet w reklamie jest zaznaczone że wymagana jest zdolność kredytowa. Czyli żeby był wzrost na kredyt to nieustannie by musiało rosnąć zatrudnienie płace i być brane kolejne i nowe kredyty. Tymczasem system krechy działa w ten sposób że najpierw jest niejako sztucznie mocno wywindowany popyt ale potem popyt mocno siada bo posiadacze rat do spłacania muszą się ograniczać w wydatkach. Zapowiedziana podwyżka płacy minimalnej tylko w pewnym małym stopniu pomoże na zwiekszenie wydatków konsumenckich. Bo z powodu ogólnego spadku zamówien produkcyjnych przez kilka kolejnych lat zatrudnienie w gospodarce będzie jechać w dół. Wielu zakredytowanych też może skonczyć na bruku. Nic im nie pomogą niskie stopy bo z zasilku 400-500 zł na 6 m-cy rat nie obsłużą , a warunkach rosnącego bezrobocia pracy nie znajdą.
caesar_m
Nakręcanie gospodarki (popytu) poprzez sztucznie niskie stopy procentowe przerabialiśmy przez dekadę Gierka i parę następnych lat...Skutki pozytywne ? Gierek zastał wieś drewniana a zostawił murowaną . Czyli dobrze ? do przodu był każdy kto dostał kredyt i coś kupił. im więcej tym lepiej. A kto zapłacił ? Wszyscy Nakręcanie gospodarki (popytu) poprzez sztucznie niskie stopy procentowe przerabialiśmy przez dekadę Gierka i parę następnych lat...Skutki pozytywne ? Gierek zastał wieś drewniana a zostawił murowaną . Czyli dobrze ? do przodu był każdy kto dostał kredyt i coś kupił. im więcej tym lepiej. A kto zapłacił ? Wszyscy ci co kredytów nie brali tylko ciułali - inflacja zżarł wszystko do zera. Skutki lekarstwa pana samoprofesora Balcerowicza były jeszcze gorsze - ekstremalnie wysokie stopy procentowe spowodowały masowe bankructwa firm i osób indywidualnych oraz wyprowadzenie realnego kapitału z Polski . Do dziś nadrabiamy straty z tego tytułu .
Pieniądze są prawnym środkiem płatniczym w kraju i rolą państwa jest utrzymywać to zadanie - stabilnie i niezawodnie. Dlatego stopy procentowe powinny ( z grubsza) odpowiadać inflacji..
Gospodarkę rozwijają przedsiębiorcy i rolą państwa jest im to maksymalnie ułatwiać....
po_co
Jest jedna zasadnicza różnica, za Gierka nie było prywatnych biznesów, wszystko podlegało kontroli państwowego umysłu.
Dzisiaj to prywatny kapitał się zadłuża, a niskie stopy zachęcają do pozbywania się gotówki która w zasadzie ciągle traci na wartości, w przeciwieństwie do nabywanych dóbr.

Znam przypadki
Jest jedna zasadnicza różnica, za Gierka nie było prywatnych biznesów, wszystko podlegało kontroli państwowego umysłu.
Dzisiaj to prywatny kapitał się zadłuża, a niskie stopy zachęcają do pozbywania się gotówki która w zasadzie ciągle traci na wartości, w przeciwieństwie do nabywanych dóbr.

Znam przypadki gdzie przedsiębiorca sprzedawał używany sprzęt za 2/3 jego wartości, mimo że stopień zużycia i wiek sugerowały niższą cenę. Wszystkiemu winna inflacja która w międzyczasie podniosła ceny.

Myślę, że niskie stopy nie są takie złe szczególnie wtedy gdy państwo zacznie wspierać inwestycje w nowe technologie które jak wiadomo są drogie.
xxpp
"Skutki lekarstwa pana samoprofesora Balcerowicza były jeszcze gorsze - ekstremalnie wysokie stopy procentowe spowodowały masowe bankructwa firm i osób indywidualnych"

Bzdury. Dokładnie pamiętam te czasy. Nic takiego nie miało miejsca. Zdarzały się bankructwa, ale nie masowe. Odsiało trupy.
awenturyn1 odpowiada xxpp
Co miało zbankruować?? 521 największych firm zostało sprzedanych za 12% swojej wartości...właśnie przez Balcerowicza i to Amerykanom. Myślicie,że Balcerowicz będzie się tym chwalił,że popełnił błąd?? Był młody , zero doświadczenia...zaufał niewłaściwym ludziom, którzy nas okradli. Teraz te same grupy wpływów Co miało zbankruować?? 521 największych firm zostało sprzedanych za 12% swojej wartości...właśnie przez Balcerowicza i to Amerykanom. Myślicie,że Balcerowicz będzie się tym chwalił,że popełnił błąd?? Był młody , zero doświadczenia...zaufał niewłaściwym ludziom, którzy nas okradli. Teraz te same grupy wpływów z USA chcą żebyśmy resztki majątku przekazali żydom...nie wiadomo z jakiego powodu???
Co mi po Pana pamięci Xxxpp ??? Chodzę po mieście i widzę tylko obce firmy. Polskiego kapitału...ostał się tylko DINO ze spożywki reszta same koncerny zachodnie. Jadę na wieś ...nie widzę krów, a świnie to ma może 1, 2 gospodarzy.Przepisy robione są pod koncerny, nie dla Polaka (komu przeszkadały świnie i krowy wspólnie w jednym pomieszczeniu? ). Trzeba wybić ptactwo???-Nie ma problemu, sprparujemy jakiegoś wirusa ptasiej grypy. Głosowanie na PIS, PO, SLD- ciągle te same mor...y , żygać się chce....a teraz te szaleńcze programy socjalne....dobije to nas, czeka nas bieda jakiej jeszcze nie widzieliście.
jan_brys
Niskie stopy procentowe zachęcają do brania kredytów i podnoszenia cen przez deweloperów którzy muszą płacić coraz więcej za materiały i robociznę.
Gdyby ich nie było, to mieszkania nie byłyby tak drogie i nie trzeba by brać drogich kredytów na 30-40 lat.
po_co
A kredyt technologiczny ?
Zastosowanie nowych materiałów czy technologi ich wytwarzania może kosztować miliony euro, ta cena jest stała i zewnętrzna. Owszem stosunek eur/pln będzie się zmieniał ale kredyt w złotówkach przy niskich stopach w praktyce będzie tanieć.

Natomiast zakupiona technologia będzie dostarczać
A kredyt technologiczny ?
Zastosowanie nowych materiałów czy technologi ich wytwarzania może kosztować miliony euro, ta cena jest stała i zewnętrzna. Owszem stosunek eur/pln będzie się zmieniał ale kredyt w złotówkach przy niskich stopach w praktyce będzie tanieć.

Natomiast zakupiona technologia będzie dostarczać zysków przez wiele lat. Dlatego moim zdaniem niskie stopy powinny iść ze zdecydowanymi ruchami władzy w kierunku szybkich wdrożeń i nacisków na inwestowanie w rozwój.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki