REKLAMA

Koszt 14. emerytury to ok. 12 mld zł. Wypłaty ruszą w sierpniu

2022-05-17 09:54, akt.2022-05-17 10:16
publikacja
2022-05-17 09:54
aktualizacja
2022-05-17 10:16
Koszt 14. emerytury to ok. 12 mld zł. Wypłaty ruszą w sierpniu
Koszt 14. emerytury to ok. 12 mld zł. Wypłaty ruszą w sierpniu
fot. Bekan / / Shutterstock

Koszt 14 emerytury szacowany jest na ok. 12 mld zł - poinformowała dziennikarzy Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

We wtorek projektem ustawy o wypłacie 14 emerytury ma zająć się rząd.

"Szacujemy, że ok. 9 mln emerytów skorzysta z 14 emerytury. Ta inwestycja wyniesie ok. 12 mld zł" - powiedziała.

Zapowiedziała, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu. "A więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego" – podkreśliła Maląg.

Zaznaczyła, że świadczenie zostanie wypłacone w wysokości minimalnej emerytury, czyli będzie to 1338,44 zł. Szefowa resortu rodziny poinformowała, że według szacunków czternastki otrzyma około 9 mln emerytów i rencistów.

Wskazała, że w przypadku czternastych emerytów wprowadzony będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają osoby, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że na tegoroczne trzynastą i czternastą emeryturę jest ponad 25 mld zł.

Maląg akcentowała też, że rząd realizuje wiele programów dla seniorów.

"Czternasta emerytura niedługo stanie się faktem, będziemy rozmawiali dziś o niej na rządzie. To kolejne wsparcie w ramach realizacji naszej polityki skierowanej na drugiego człowieka, naszej solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialności za drugiego człowieka" – powiedziała szefowa MRiPS.

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Inwestycja ma to do siebie, że się opłaca dla inwestora. Tutaj wygląda na to, że rząd inwestuje w swoich wyborców a oni odpłacają się głosami.
obywatel_monte_christo
Czy to element tarczy antyinflacyjnej?
Dla kolegi pytam :)
p-g
Bo jak powszechnie wiadomo emeryci to grupa społeczna prowadząca mocno konsumpcyjny styl życia :)

Część zaoszczędzi te pieniądze a część wyda na niezbędne zakupy (leki, opał, itp.).
szprotkafinansjery
Nie śpimy, kruca bomba, drukujemy. Mało casu do wyborów.
alex12
Elektrownię atomową można było pobudować za tą kasę ale po co, zawsze można lokdałnami straszyć albo drogi ruski gaz od niemców kupować.

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki