Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w piątek o zatrzymaniu generała Dmitrija Bułgakowa, który w latach 2008-22 pełnił funkcję wiceministra obrony; wojskowy jest podejrzewany o korupcję - przekazał niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia państwowych agencji i mediów.


Nie podano szczegółów dotyczących konkretnych zarzutów stawianych Bułgakowowi.
Władimir Putin odwołał w połowie czerwca czworo wiceministrów obrony. Jedno ze zwolnionych stanowisk objęła kuzynka rosyjskiego dyktatora Anna Cywilowa, a inne - Paweł Fradkow, syn byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Michaiła Fradkowa.
Były to kolejne w ostatnich miesiącach zmiany kadrowe w rosyjskim resorcie obrony i siłach zbrojnych. Pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja zatrzymano pod zarzutem korupcji wiceministra Timura Iwanowa, a następnie Jurija Kuzniecowa, odpowiadającego w resorcie za zasoby ludzkie. W tym samym okresie, 12 maja, Putin odwołał ze stanowiska Siergieja Szojgu, który kierował ministerstwem od 2012 roku.
W drugiej połowie maja aresztowano generała Iwana Popowa, byłego dowódcę walczącej na Ukrainie 58. Armii Ogólnowojskowej. Popowowi, uznawanemu przez niezależnych komentatorów za jednego z najbardziej kompetentnych rosyjskich generałów, zarzucono dokonanie "oszustwa na dużą skalę". W tym samym czasie w podobnej sprawie zatrzymano generała Wadima Szamarina, zastępcę szefa sztabu generalnego armii Walerija Gierasimowa.

Najpoważniejszy od lat skandal korupcyjny w rosyjskim rządzie zatacza coraz szersze kręgi - oceniła w maju agencja Reutera.(PAP)
szm/ akl/





























































