Spłaty kredytów hipotecznych we Włoszech zawieszone z powodu epidemii

Włoskich kredytobiorców hipotecznych mogą czekać wakacje kredytowe. Wiceminister gospodarki 10 marca poinformowała, że spłaty kredytów zostaną zawieszone z powodu epidemii koronawirusa. Moratorium przygotowywane jest we współpracy z bankami.

Kredytobiorcy hipoteczni w całych Włoszech nie będą spłacali rat w czasie epidemii, poinformował Reuters, powołując się na wywiad radiowy, jakiego udzieliła 10 marca Laura Castelli, wiceminister gospodarki i finansów. Zapytana o możliwość zawieszenia spłat zobowiązań gospodarstw domowych, wiceminister potwierdziła, że taka opcja jest przygotowywana.

(fot. ELOISA LOPEZ / Reuters)

"The Financial Times" wskazuje, że procedurę wprowadzenia moratorium na spłaty przygotowuje rząd wspólnie z bankami. W pakiecie przewidziano wstrzymanie płatności zobowiązań podatkowych i odsetek dla małych przedsiębiorstw i konsumentów w trakcie kryzysu. Nie wskazano, jak długo potrwać by mogło zawieszenie regulowania zobowiązań.

Wartość kredytów udzielonych sektorowi gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wynosiła na koniec 2019 r. 1,4 bln euro. Wartość kredytów hipotecznych pozostających do spłaty przekraczała 380 mld euro. W ostatnich latach włoskie banki zdołały poprawić jakość portfela kredytowego, a odsetek niespłacanych zobowiązań zbliżył się do wyników odnotowanych przez kryzysem w 2008 r.

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił w poniedziałek, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju w związku z szerzeniem się koronawirusa. Szkoły i uniwersytety będą zamknięte do 3 kwietnia. Kontrolowany będzie napływ osób z zagranicy. W zeszłym tygodniu włoski rząd zdecydował o przeznaczeniu 7,5 mld euro na zwalczanie skutków epidemii. Wydatki poskutkują naruszeniem ustalonego poziomu deficytu budżetowego w 2020 r.

Najnowszy bilans koronawirusa we Włoszech to 463 zmarłych i ponad 9 tysięcy potwierdzonych przypadków zarażeń.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 silvio_gesell

Przyda się umiejętność jazdy na koniu i atakowanie kopią.

! Odpowiedz
3 1 open_mind

Jak by nie była: Z patologią nie wygrasz, Au !!!!!!!!!

! Odpowiedz
7 16 -romel-

Kolejność zdarzeń

1.Epidemia
2.Pandemia
3.Załamanie gospodarcze
4.Mega kryzys gospodarczy
5.Załamanie systemów bankowych
PO WSZYSTKIM
Świat już nigdy nie będzie taki sam

! Odpowiedz
5 9 hfjdj

Takie rozumowanie w obecnym świecie jest tyle samo warte co myślenie że człowiek z odrąbaną głową umrze od strzału z pistoletu. Zaryzykowałbyś? No widzisz a twierdzisz że system bankowy padnie bo coś tam. System bankowy nie padnie tak samo jak postać w grze komputerowej po wpisaniu kodu na "god mode". Padnie dopiero jak wyłączysz grę. I wyłączenie gry w analogii do systemu bankowego na pewno nie jest żaden kryzys.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 marianpazdzioch odpowiada hfjdj

Grę można przegrać. A porównywanie bankructwa, przebimbania środków na utrzymanie dziwsiątek milionów ludzi, w tym emerytur starców z przegraną grą, to dosyć karkołomne porównanie.

! Odpowiedz
6 27 jurnydziadek

Ci Wlosi to umieja zarobic na koronawirusie. I za to wszystko placa Niemcy, bo caly Wloski system bankowy jest uzalezniony od pozyczek z Niemiec.

! Odpowiedz
0 4 hfjdj

To idź do banku i pożycz pieniądze niech bank płaci za wszystko co kupujesz.

! Odpowiedz
1 28 detektorjusia

A jak ktoś płaci czynsz i straci pracę to cooo na bruk..? No ale trzeba pompować balona, a jak już pęknie to nie będzie co zbierać,

! Odpowiedz
3 4 xiven

jak osioł przestaje przynosić zysk to się go pozbywa i bierze nowego pracującego

i tak aż do końca życia i świata :D witamy w radosnym świecie najmu

! Odpowiedz
0 13 innowierca odpowiada xiven

@xiven
zalezy od punktu widzenia.Cala masa kredyciarzy hipotecznych ktorzy weszli z minimalnym wkladem z kredytem na 25-30 lat , to zywiciele systemu.W trakcie splaty splacaja 3 mieszkania , bo jedno w odsetkach , drugie w remontach i wyposazeniu a 3 dla siebie.
Z tego widac ze sa to ludzie bez oszczednosci , utrzymujacy plynnosc tylko I wylacznie dzieki nieprzerwanej pracy.Sam bym Ich ochranial bo to bateryjki ktore jak w Matrix dostarczaja energie do podtrzymania calej inrastruktury.Jedna bateryjka niewiele moze , ale kiedy juz mamy cale farmy bateryjek to juz cos.Zywia banki , nierobow , rzad i siebie.Nie nalezy dopuscic zeby bateryjka ulegla przegrzniu i eksplodowala tylko byla w stanie powolnego i ciaglego ssania z niej energii ::))Witamy w radosnym swiecie kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,2900%
2020-06-02
WIBOR 3M 0,0000 0,2800%
2020-06-02
LIBOR 3M CHF -0,0122 -0,6488%
2020-05-27
EURIBOR 3M -0,0180 -0,3250%
2020-06-01