REKLAMA
WAŻNE

W chińskich danych (jeszcze) nie widać koronawirusa

2020-01-31 10:00
publikacja
2020-01-31 10:00
fot. Du Zheyu / ZUMA Press

Epidemia koronawirusa i świąteczna przerwa powodują, że niektóre zakątki Chin wyglądają jak wymarłe. Tymczasem opublikowano dość pozytywne dane o aktywności gospodarczej w styczniu. Jak to możliwe? Badanie zostało przeprowadzone przed 20. dniem miesiąca.

Równo 50 punktów wyniosła w styczniu wartość indeksu PMI dla chińskiego przemysłu, publikowanego przez chińskie biuro statystyczne we współpracy z Federacją Logistyki (CFLP). Bariera 50 punktów oddziela ożywienie w sektorze, a poniżej - osłabienie aktywności. W poniedziałek "swój" wynik mają przedstawić Caixin. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 51,5 punktów.

/ Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego

Jeszcze lepszy był wynik sektora nieprzemysłowego - PMI sięgnął 54,1 punktów wobec 53,5 w grudniu. W usługach wzrósł o 0,1 p.proc. do 53,1 punktów, a w budownictwie aż o 3 p.proc. do 59,7 punktów.

Tak wysokie odczyty mogą zaskakiwać w świetle informacji napływających w ostatnich dniach zza Muru. Tamtejsze władze podjęły ostrą walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, a od 25 stycznia trwa świąteczna przerwa z okazji obchodów Nowego Roku księżycowego, podczas której aktywność przemysłowa zamiera.

Wyjaśnienie zagadki jest banalne. Badanie zostało przeprowadzone przed 20. dniem miesiąca - zanim rozpoczęły się noworoczne urlopy, władze zaczęły wprowadzać ograniczenia w przemieszczaniu się, a ludzie, w obawie przed zarażeniem, ograniczyli czas przebywania w miejscach publicznych do minimum.

Jako że "prywatny" indeks PMI przygotowywany przez Caixin również jest opracowywany na podstawie odpowiedzi z połowy miesiąca, pierwsze dane o wpływie koronawirusa na chińską gospodarkę poznamy dopiero za miesiąc. Comiesięczny raport o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inwestycjach w lutym nie jest publikowany - ze względu na ruchome obchody Nowego Roku. Te odczyty - za pierwsze dwa miesiące 2020 r. - zostaną zaprezentowane w połowie marca.

W ostatnich kilku miesiącach wydawało się, że chiński przemysł wychodzi na prostą po ciężkim okresie. Niestety, teraz koronawirus odbije się na aktywności gospodarczej, a indeks PMI dla przemysłu znów spadnie poniżej granicy 50 punktów, być może nawet do 40 punktów. Kolejne regiony przedłużają świąteczną przerwę przynajmniej o tydzień - do 9 lutego. Podobne kroki podejmują firmy, zachęcając pracowników do pozostania w domu i ewentualnej pracy zdalnej. O tym, jak silny może być wpływ koronawirusa na gospodarkę, pisaliśmy w artykule "Koronawirus uderza w chińską gospodarkę".

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
najmadrzejszy
A wzrosty akcji Boeinga ?
trooper
Dane oficjalne z Chin to jak dane o inflacji NBP. trzeba czytać z przymrużeniem oka.
just_registered
Chińskie dane są tak wiarygodne jak TVP, Polsat i TVN razem wzięte.
hfjdj
Zagadkowe dla leminga. Ruszyla aktywnosc gospodarcza bo ludzie ruszyli tylek, jedni uciekaja, inni gromadza zywnosc, jak grzyby po deszczu rosna firmy produkujace maseczki i inne rzeczy itp.
talmud
chlopaki z cia "znalezli" tego wirusa w iraku....to byla cześć "broni biologicznej" saddama....LOL
bialy_kruk
Coś na wzór inflacji w Polsce.
Skoro władza tak mówi to tak jest.
loool
Wszystkie firmy w Chinach mają odgórny nakaz przedłużenia dni wolnych do 10 lutego. Za chwile zabraknie chinskich towarów na półkach i posypią się łańcuchy dostaw. Miesiąc wolnego w Chinach ( na razie ) będzie musiało mieć wpływ na światową gospodarkę.
znawca_wszystkiego
Amerykanie jak zrobią wirusa to nie ma h we wsi.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki