REKLAMA
PIT 2023

Korea Północna umieściła na orbicie pierwszego satelitę szpiegowskiego

2023-11-21 19:50
publikacja
2023-11-21 19:50

Korea Północna z powodzeniem umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego – ogłosiła we wtorek państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Wystrzelenie rakiety kosmicznej stanowczo potępiły władze Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna umieściła na orbicie pierwszego satelitę szpiegowskiego
Korea Północna umieściła na orbicie pierwszego satelitę szpiegowskiego
fot. 3Dsculptor / / Shutterstock

Start rakiety, która wyniosła satelitę, obserwował przywódca KRLD Kim Dzong Un – przekazała KCNA, dodając, że kraj zamierza w przyszłości umieścić na orbicie kolejne satelity.

Urzędnicy w Korei Południowej i Japonii, którzy jako pierwsi poinformowali o wystrzeleniu rakiety, nie są w stanie zweryfikować, czy satelita rzeczywiście został umieszczony na orbicie – podała agencja Reutera.

Poprzednie dwie próby dokonania tego przez Koreę Północną, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem.

Władze Stanów Zjednoczonych potępiły wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety kosmicznej, która korzysta z technologii balistycznej. Biały Dom określił start rakiety jako „rażące naruszenie licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”, które „wzmaga napięcia i grozi destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie i poza nim”.

Reuters podkreśla, że wtorkowa próba była pierwszą podjętą po wrześniowym spotkaniu Kim Dzong Una z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem, na którym Putin obiecał Kimowi pomoc w budowie satelitów.

Według południowokoreańskich urzędników najnowszą próbę najpewniej przeprowadzono z techniczną pomocą Moskwy. Ta z kolei uznawana jest za element zacieśniającego się partnerstwa, w ramach którego Korea Północna miała wysłać Rosji miliony pocisków artyleryjskich.(PAP)

anb/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mirek6504
Dobra koniec roku został praktycznie miesiąc, a ja się pytam gdzie są nasze Abramsy ,, USA potępia ale gdzie są nasze Abramsy choćby te używane z wyzerowanymi licznikami ???
jas2
Koreańczykom należą się gratulacje. To mały kraj, objęty sankcjami, a mimo to jakimś cudem daje sobie radę.
inwestor.pl
Komuniści, którzy jedzą żaby, aby przetrwać kryzys żywnościowy, wysłali satelitę w kosmos, a najjaśniejszy umysł prezesa wspierany pracowitością Jacka Sasina nawet samochodu elektrycznego nie potrafił wyprodukować.
jas2
Nowa władza zablokuje w Polsce wszystkie inwestycje.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki