Koparka bitcoinów bez podatkowych korzyści

Handlujący wirtualną walutą nie odliczą od przychodu wydatków na zakup specjalistycznego sprzętu do jej „wydobywania” - informuje w piątek "Rzeczpospolita.

(fot. Jemima Kelly / Reuters)

"Rz" przypomina, że od 1 stycznia zmieniły się zasady opodatkowania kryptowaluty. Według gazety okazuje się, że są niekorzystne dla tych, którzy zainwestowali w koparki do ich wydobywania i płacą większe rachunki za prąd. Fiskus nie zgadza się na rozliczanie takich kosztów.

"To duże wydatki, koparka z reguły kosztuje kilkanaście tysięcy zł, sprzęt najnowszej generacji nawet powyżej 20 tys. zł. A bez niej nie da się na poważnie inwestować w wirtualną walutę" - powiedział "Rz" sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin Jacek Walewski. "Wydobywanie kryptowalut powoduje też większe, nawet dziesięciokrotnie, zużycie prądu. Jeśli inwestor tego nie odliczy, musi zapłacić podatek" - dodał.

Z nowych przepisów wynika, że osoby handlujące wirtualną walutą wykazują przychód z kapitałów pieniężnych. Po odliczeniu kosztów zapłacą od dochodu 19-proc. podatek.

"Nowe regulacje stanowią, że podatkowym kosztem są wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie wirtualnej waluty oraz związane z jej zbyciem (w tym na rzecz giełd i kantorów, w których obraca się kryptowalutami)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Fiskus twierdzi, że wydatkami bezpośrednio związanymi z nabyciem waluty są jedynie cena zakupu oraz prowizje pośredników. Zapłata za koparkę to koszt pośredni. Podobnie jak zwiększone opłaty za energię elektryczną. Takie wydatki nie pomniejszą więc przychodu - wyjaśnia gazeta.

Przed 2019 r. przepisy nie określały zasad rozliczania bitcoinów. Zgodnie z interpretacjami i orzecznictwem osoby obracające kryptowalutą uzyskiwały przychody z praw majątkowych. Inwestorzy działający z większym rozmachem, w sposób zorganizowany i profesjonalny, rozliczali się tak jak przedsiębiorcy. W obu przypadkach mogli odliczać wydatki za prąd i koparki. 

Bankier.pl na WallStreet 23. Święto inwestorów w Karpaczu

WallStreet 23. Od 31 maja do 2 czerwca stolicą polskiego rynku kapitałowego zostanie Karpacz. To właśnie tam odbędzie się 23 edycja konferencji WallStreet. Zapraszamy do śledzenia relacji z najważniejszego spotkania inwestorów indywidualnych, ekspertów, przedstawicieli spółek i instytucji polskiego rynku. 

dma/ mmu/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 czadfad

Kto normalny kopie w kraju gdzie jest prawie najdroższy prad na swiecie? Masa ludzi popłynęła na tym w naszym kraju. Nigdy nie kopcie zawsze kupno krypto wychodzi 10x korzystniej.

! Odpowiedz
1 15 lightning_network

"brak zakupu wiązałby się z brakiem przychodu, co jednoznacznie wskazuje na BEZPOŚREDNI wpływ zakupu na uzyskanie przychodu."

Czy teraz fiskus będzie bohatersko obalał to, co sam wcześniej na ten temat orzekł?

https://interpretacje-podatkowe.org/koszty-uzyskania-przychodow/0112-kdil3-1-4011-350-2018-1-an

! Odpowiedz
2 4 satfan

to w tym układzie proszę o wyjaśnienie MF za ile nabyłem btc jezeli uzylem koparki ? a tak wigóle to i tak mam to w du... przyjemny wyjazd zwlaszcza do kraju poza UE i bitomat zajatwia sprawę i co kto mi zrobi ?

! Odpowiedz
1 0 zzibi2

zero skonfiskuje majątek, ot niby takie NIC

! Odpowiedz
1 9 loosac

czyli firme miningowa trzeba zarejestrowac w bardziej normalnym kraju.

! Odpowiedz
0 9 nostsherlock

Na chwilę obecną, przy tych cenach za energię elektryczną kopanie kryptowalut w Polsce jest nierentowne

! Odpowiedz
0 19 lightning_network

Przecież mining wypełnia w 100% definicję działalności gospodarczej: "ziałalność zarobkowa (...) prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły"

Nie ma bardziej ciągłej produkcji niż produkcja kryptowalut - 24h x 365d w roku.
Wynajmowane pomieszczenie, dedykowany licznik energii elektrycznej - jak to nie są wydatki bezpośrednio związane z wejściem w posiadanie bitcoina - jak są?!

Kiedy pikieta pod Ministerstwem Finansów, panie Jacku ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 infinum

z tekstu wynika, że interpretacja dotyczy osób fizycznych - z firmami, w tym działalnością gospodarczą nie powinno być problemu. Co nie zmienia faktu, że i tak interpretacja do dupy, bo niby dlaczego firma może odliczyć, a Kowalski nie? Robią to samo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil