REKLAMA

Osobisty doradca nie tylko w bankowości prywatnej. Sprawdziliśmy oferty kont premium

Monika Dekrewicz2021-08-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-27 06:00

Opieka osobistego doradcy w banku przywodzi na myśl rachunki zarezerwowane dla wąskiej grupy klientów z wyjątkowo zasobnym portfelem. Okazuje się, że część działających na rynku instytucji zapewnia taką usługę w kontach o nieco niższym standardzie.

Osobisty doradca nie tylko w bankowości prywatnej. Sprawdziliśmy oferty kont premium
Osobisty doradca nie tylko w bankowości prywatnej. Sprawdziliśmy oferty kont premium
fot. tsyhun / / Shutterstock

Concierge, priorytetowa obsługa na infolinii, lepsze warunki kredytu czy w końcu opieka osobistego doradcy – aby móc korzystać ze zdecydowanie szerszego wachlarza usług niż te standardowo oferowane w koncie osobistym, nie trzeba być obecnie klientem segmentu Private Banking.

Część banków posiada w ofercie konta typu VIP czy inaczej premium, które od flagowych ROR-ów różnią się przede wszystkim opłatami. Długa lista darmowych usług rekompensowana jest przez wyższą opłatę miesięczną za prowadzenie rachunku. Obciążenia można oczywiście uniknąć, jednak warunki zwalniające są nieco bardziej angażujące niż w przypadku „zwykłych” kont. Niektórym rachunkom premium towarzyszą także dodatkowe usługi.

Tym razem wzięliśmy na tapet dostępność osobistego doradcy w tego typu rachunkach. Jeśli bank ma więcej niż jedno konto należące do segmentu bankowości premium, to w tabeli znalazło się tańsze z nich. Zestawienie obejmuje także rachunki z oferty dla klientów indywidualnych, o ile bank promuje je pod nazwą premium/VIP i nie ma jednocześnie wydzielonego segmentu dla klienta zamożnego.

Reklama
OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Osobisty doradca w większości banków

Na rynku można znaleźć konto typu premium/VIP w dwunastu bankach. Większość z nich oferuje usługę osobistego doradcy w pakiecie. Do grupy tych instytucji należą Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, Citi Handlowy, Getin Noble Bank, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.

Konta premium – dostępność osobistego doradcy

Bank

Konto

Osobisty doradca

Opłata za prowadzenie [zł/m-c]

Opłata za kartę [zł/m-c]

Bank BPS

VIPKonto

NIE

0-17 zł

0 zł

Bank Millennium

Konto Prestige World

NIE

0-29 zł

0 zł

Bank Pekao

Konto Świat Premium

TAK*

0-50 zł

0 zł

BNP Paribas Bank Polska

Moje Konto Premium

TAK

0-40 zł

0 zł

BOŚ Bank

EKOkonto VIP

NIE

0-50 zł

0 zł

Citi Handlowy

Citigold

TAK

0-220 zł

0 zł

Credit Agricole

Konto dla Ciebie VIP

NIE

0-40 zł

0 zł

Getin Noble Bank

Konto Osobiste Noble

TAK

0-50 zł

0 zł

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Active

NIE

0-45 zł

0 zł

mBank

mKonto Intensive

TAK

0-49,50 zł

0 zł lub 0-10 zł (karta VISA Świat Intensive)

PKO Bank Polski

Konto AURUM

TAK

0-40 zł

0 zł

Santander Bank Polska

Konto Select

TAK

0-30 zł

0 zł

*Doradca Osobisty Premium dostępny w wybranych lokalizacjach

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udzielonych na stronach internetowych banków, stan na 26 sierpnia 2021 r.

Większość wymienionych instytucji informuje o możliwości umówienia spotkania z indywidualnym doradcą w placówce. Niektóre banki podkreślają także, że istnieje możliwości telefonicznego kontaktu ze swoim doradcą. Taką opcją chwali się na swojej stronie internetowej Santander Bank Polska. 

Priorytetowe połączenie na infolinii lub dedykowana infolinia to nieco mniej prestiżowa alternatywa. Takie rozwiązanie stosują banki z obu grup – pisząc w skrócie – z doradcą lub bez. Odrębna infolinia dla segmentu premium jest dostępna w Banku Millennium, Banku Pekao, BNP Paribas Banku Polska, Getin Noble Banku i Santander Banku Polska. W mBanku zamiast osobnej linii posiadacze mKonta Intensive mogą skorzystać z priorytetowego połączenia na infolinii. ING Bank Śląski stosuje natomiast nieco inne rozwiązanie – Zdalne Centrum Premium z zespołem ekspertów, którzy pomogą w podejmowaniu decyzji finansowych dotyczących np. inwestowania czy emerytury.

Stawka ma znaczenie, choć nie jest gwarancją

W tabeli zgromadziliśmy rachunki, za które trzeba zapłacić miesięcznie od 17 do 220 zł. Najtańszym z nich jest VIPKonto z oferty Banku BPS. Bank promuje je jako propozycję dla bardziej wymagających klientów, mimo że nie ma wyodrębnionego segmentu bankowości premium. Podobne podejście obrali BOŚ Bank, Credit Agricole, mBank oraz PKO Bank Polski.

Większość kont bez opieki indywidualnego doradcy pochodzi z oferty wspominanych banków. Mowa o VIPKoncie, EKOkoncie VIP oraz Koncie dla Ciebie VIP. Wyjątek od reguły stanowią mKonto Intensive oraz Konto AURUM.

Wracając do opłaty za prowadzenie rachunku, warto zauważyć, że osobisty doradca nie jest składową oferty nie tylko najtańszego rachunku (VIPKonto), ale także tego stojącego na drugim miejscu w klasyfikacji uzależnionej od wysokości opłaty za prowadzenie tj. Konta Prestige World w Banku Millennium. Stawka za konto nie powinna być jednak traktowana jako wyrocznia. Brak tej usługi można zauważyć również w przypadku jednego z najdroższych rachunków tj. EKOkonta VIP od BOŚ Banku.

Opłat za prowadzenie we wszystkich wspomnianych bankach można uniknąć. W przypadku kont premium należy wykazać się zazwyczaj wpływami miesięcznymi na poziomie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych lub alternatywnie utrzymywaniem aktywów w banku na poziomie 100 tys. zł lub więcej. Banki stosują również inne rozwiązania takie jak np. wysokość obrotów miesięcznych w systemach maklerskich czy wysokość dokonanych inwestycji.

Pakiet usług bywa szerszy

Opieka osobistego doradcy to zaledwie jedna z usług, którymi zachęcają banki do wyboru ich oferty. Wśród „dodatków” do konta można wyróżnić m.in. concierge’a (Bank Millennium, Santander Bank Polska), kartę wielowalutową bez prowizji z przeliczeniem kursu bez spraedu (Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank przy wyborze karty VISA Świat Intensive), darmowe przelewy ekspresowe (m.in. Credit Agricole, Santander Bank Polska oraz częściowo BNP Paribas Bank Polska i mBank) lub lepsze warunki kredytów (m.in. mBank i PKO Bank Polski).

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wgc
Doradca który bierze wynagrodzenie od banku w postaci prowizji na pewno wam dobrze doradzi.
indywidualnaopiekafinansowa
Co dziś banki oferują zamożnym klientom posiadającym oszczędności? Depozyt 0,15% ?

Dziś za dobrą ofertę bankową należy rozumieć Bezpłatny Rachunek bieżący z podpiętymi subkontami walutowymi oraz funkcjonalne narzędzia płatnicze takie jak karta debetowa czy kredytowa, z ubezpieczeniami OC etc i ewentualnie dodatkami typu saloniki
Co dziś banki oferują zamożnym klientom posiadającym oszczędności? Depozyt 0,15% ?

Dziś za dobrą ofertę bankową należy rozumieć Bezpłatny Rachunek bieżący z podpiętymi subkontami walutowymi oraz funkcjonalne narzędzia płatnicze takie jak karta debetowa czy kredytowa, z ubezpieczeniami OC etc i ewentualnie dodatkami typu saloniki lotniskowe.

Co do oszczędności to kwestia do zastanowienia:

1)Banki dziś TYLKO pośredniczą w sprzedaży "inwestycji" instytucji z którymi mają podpisane umowy dystrybucji takich jak TFI (FIO i SFIO) oraz Ubezpieczalnie (UFK).
2) Banki mają podpisane umowy dystrybucji z wybranymi towarzystwami , zwykle TYLKO KILKA spośród 35 TFI zarejestrowanych na terenie PL.
3) Bank (dystrybutor) zwykle na preferencyjnych zasadach sprzedaje fundusze TFI które jest jego WŁASNOŚCIA, przez co klient niekoniecznie trafia do funduszy które mają najlepsze wyniki w swojej grupie.
4) Opłaty towarzyszące nabywaniu inwestycji w bankach są dużo wyższe, chociaż by ze względu na rozbudowaną strukturę zarządzania czy presji na wynik przy niekorzystnych, niskich stopach procentowych.
5) W Bankach doradcami są zwykle młode osoby których staż na rynku finansowym często nie przekracza 5lat. (Dlaczego? Niskie pensje. Brak wyrobionego własnego zdania -tolerowanie poleceń "góry", nie zawsze tożsamych z najlepszym interesem klienta).
6) Sposób rozliczania doradcy w bankach: Jednym z mierzalnych kryteriów oceny doradców jest jego bilans napływu środków do FIO czy UFK. Doradca musi ciągle osiągać wyższy wynik nabyć ponad umorzenia - czyli pozyskiwać nowych klientów i nowe środki. Swoją energie i uwagę poświęca na te kwestie, kosztem czasu który mógłby poświęcać na opiekę nad środkami klientów którzy już nabyli inwestycje za jego pośrednictwem. Jeżeli dany klient nie ma potencjału dalszego transferu środków do doradcy, zwykle pozostaje poza jego uwagą.

Warto tu zatem rozważyć gdzie dziś pracują doradcy (tu bym nazwał ich opiekunami) ze stażem minimum 10-15 lat. Gdzie jako klient mam dostęp do najszerszej oferty? Gdzie te same inwestycje mogę kupić z niższą opłatą ?

I najważniejsze: gdzie jest zaangażowany człowiek, który będzie miał interes spójny z interesem klienta, który rzeczywiście będzie sprawował opiekę na aktywami rozumianą jako:
1)właściwe dopasowanie rozwiązań do wiedzy, sytuacji i potrzeb klienta,
2)będzie w stanie poświęcać klientowi tyle czasu ile klient potrzebuje aby wyjaśnić najważniejsze kwestie,
3)będzie regularnie (co najmniej 1 raz na miesiąc) kontaktował się z klientem i dostarczał informacji o tym jak pracują środki,
4)będzie osiągał wynagrodzenie wyższe proporcjonalnie do wzrostu środków klienta!


Dystrybutorami TFI mogą być m.in.: Banki, Biura Maklerskie, MULTIAGENCJE

Wszyscy sprzedają te same produkty.

Zastanówcie się przez pryzmat tego komentarza, czy w dzisiejszym otoczeniu rynkowym, korzystanie z bankowości VIP czy Private Banking to najsensowniejszy wybór :)

Czy spełnianie warunków utrzymania aktywów np. 1mln zł które narzucane są w Private Bankingach ma sens? Co w zamian otrzymuje klient? Z doświadczenia: w pierwszej kolejności propozycje ulokowania oszczędności w Ubezpieczeniowych Funduszach Kapitałowych , które są jedną z najdroższych form inwestowania dla klienta :)

Pozdrawiam szanujących swoje oszczędności.
itso_cien_na_sciane odpowiada demeryt_69
Ło matko! ostatni raz takie coś widziałem jak podpisywałem umowę na abonament
zenonn
doradca?
sprzedawca, akwizytor, domokrążca to właściwe określenie.
banquier
MIFID MIFIDem ale UFK bardizej dochodowa niż FIO, więce Drodzy Państwo proszę zgadnąć jaką otrzymacie Państwo ofertę w pierwszej kolejności od swojego "doradcy" :)
demeryt_69
Doradca osobisty w banku, hehe - dawno się tak nie śmiałem :)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki