Koniec sporu zbiorowego w ZUS. Będą nagrody dla pracowników

Porozumieniem związków zawodowych w ZUS z zarządem zakładu zakończył się spór zbiorowy w firmie - dowiedziała się we wtorek PAP. Z porozumienia przedstawicieli prezes Zakładu i szefów związków wynika, że pracownicy otrzymają nagrody od 1do 1,5 tys, zł.

(fot. Tomasz Sternicki / FORUM)

Porozumienie podpisano w piątek. Doszło do niego w wyniku mediacji. Pod wspólnym komunikatem o porozumieniu podpisało się 10 związków zawodowych działających w ZUS.

Rzecznik prasowy Zakładu Wojciech Andrusiewicz potwierdził w rozmowie z PAP zawarcie porozumienia ze związkami przez przedstawicieli prezes Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej. "Zawsze w rozmowach ważne jest, by obie strony dążyły do kompromisu. W ZUS udało się to osiągnąć" - powiedział PAP Andrusiewicz. Dodał, że nie sprawdził się czarny scenariusz - strajku podczas wydawania decyzji emerytalnych, wynikających z obniżenia wieku przechodzenia na emeryturę.

"Wnioski obsługujemy na bieżąco, bez żadnych opóźnień, wydaliśmy 100 tys. decyzji. Udało się też zakończyć spór zbiorowy" - dodał.

Nagroda będzie uzależniona od stażu pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - pracujący do 15 lat otrzymają 1000 zł, a powyżej 15 lat - 1,5 tys. zł brutto. Nagrody mają zostać wypłacone do końca października.

Nagrody otrzymają wszyscy zatrudnieni w Zakładzie na dzień odpisania porozumienia - 13 października. Wyłączeni z nagród zostali ci, którzy pracują krócej niż rok, do września nie przepracowali przynajmniej 6 miesięcy, są w okresie wypowiedzenia, albo w 2017 r. zostali ukarani karą porządkową.

Dodatkowe nagrody mogą trafić do pracowników w grudniu, po przeanalizowaniu wykonania funduszu wynagrodzeń. Wolne środki z funduszu zostaną przeznaczone na nagrody w wysokości i na zasadach uzgodnionych ze związkami.

Partnerzy potwierdzili też wcześniejsze podwyżki - od stycznia 2017 r. 150 zł brutto i od sierpnia 2017 r. 200 zł brutto średnio na etat.

"Na rok 2018 i na lata kolejne, pracodawca zobowiązał się podjąć działania zmierzające do zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych" - stwierdza porozumienie.

Związki rozpoczęły spór z zarządem ZUS w czerwcu, domagając się 700 zł podwyżki w tym roku.

"W odniesieniu do pozostałych żądań związków zawodowych uzgodniono kwestie związane z poziomem zatrudnienia i funkcjonowaniem terenowych jednostek organizacyjnych, które mają zabezpieczyć warunki pracy i płacy pracowników". Pracodawca potwierdził też swoje zobowiązania - przestrzeganie Regulaminu Pracy i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ js/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 5 wizytator

Nagroda to zazwyczja jest za coś a w tym wypadku za co ?

! Odpowiedz
17 6 bamboocza2

Jak chcą podwyżek to niech zrezygnują z ciasteczek i kary za 8ml zł rocznie, albo niech rząd zmniejszy zatrudnienie to będzie można pozostałym podnieść

! Odpowiedz
19 29 tomitomi

....???? jak , ja muszę tej bandzie fundować nagrody !!??? za co ????!
rocznie utrzymuję 46 000 nierobów ,którzy kosztują mnie ( jestem udziałowcem zusu ) ok 4 MILIARDY złotych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ja się pytam dlaczego ?

! Odpowiedz
6 3 po_co

Bo jesteś tak samo naiwny jak ja i reszta Polaków - co cztery lata głosujemy zachowawczo, obawiając się wywrotu organizacji państwa naiwnie wierząc, że ludzie którzy od lat żyją w obecnym systemie zaczną go reformować. Guzik prawda, żaden polityk nie będzie odbierał sobie od ust tego co przez lata wypracowali dla niego koledzy.

Pamiętasz wypowiedź pana P. z Nowoczesnej ? Przejada 30 tys. zł miesięcznie ale nie ma zamiaru rezygnować ze swojego wynagrodzenia, a co on takiego dla Polski zrobił ? Kompletnie nic, z jego pracy i krzyków nie przybyło nawet jednej kromki chleba ale za to okrada nas co miesiąc z pensji 15 kasjerek.

Niestety z pełną świadomością konsekwencji obawiam się, że bez totalnego przewrotu nic w tej kwestii się nie zmieni. Tak długo jak w rządzie będzie chociaż jeden polityk który rządził przez ostatnie 27 lat ( i wcześniej ) tak długo ten ustrój będzie chory.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.