Międzynarodowi obserwatorzy mają dziś zakończyć śledztwo w sprawie militarnej przeszłości irańskiego programu atomowego. Decyzja ma zapaść w Wiedniu podczas posiedzenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


Śledztwo trwało 12 lat. Obserwatorzy stwierdzili dwa tygodnie temu, że Iran eksperymentował z technologiami potrzebnymi do stworzenia bomby atomowej. Ale kraj ten nigdy nie podjął ostatecznych kroków zmierzających do wyprodukowania broni jądrowej. Według obserwatorów, nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, ale - jak twierdzą - Iran nigdy nie wyprodukował ładunku do bomby nuklearnej.
Śledztwo ma być zakończone w głosowaniu 35-osobowej rady Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jest to kluczowy krok przy wprowadzaniu postanowień wynegocjowanej w lipcu ugody między światowymi mocarstwami, a Iranem.
ReklamaZobacz także
Zgodnie z umową, z Iranu zostaną zdjęte sankcje, a prawdopodobnie w styczniu kraj ten będzie mógł wznowić eksport ropy. Według ekspertów, ta perspektywa ma wpływ na spadek cen ropy.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/R. Motriuk/mcm/wk/dyd





























































