REKLAMA

Koniec przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości. Zastąpi go Biznes i zarządzanie

2022-01-20 11:00
publikacja
2022-01-20 11:00
Koniec przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości. Zastąpi go Biznes i zarządzanie
Koniec przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości. Zastąpi go Biznes i zarządzanie
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania w sprawie rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach.

Czarnek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wziął w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach.

Poinformował, że na początku roku szkolnego 2023/2024 MEiN planuje uruchomienie nowego przedmiotu.

"Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało" – ocenił.

Przyznał, że postępem jest fakt, że podstawy nauczania ekonomii weszły do programu nauczania.

"Rzeczywiście służą naszym uczniom, naszej młodzieży i przygotowują do życia dorosłego, do podejmowania decyzji finansowych, do skutecznego zarządzania gospodarstwem domowym, ale także firmami, które zakładają" – podkreślił.

Zdaniem Czarnka, wciąż za mało jest praktycznych aspektów przedsiębiorczości biznesu i zarządzania. "Dlatego chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie" – poinformował.

Chcemy, żeby odsetek osób mających wiedzę na temat podstawowych pojęć dotyczących finansów i biznesu był w Polsce zdecydowanie wyższy niż średnia światowa - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.

Według Czarnka w nowym przedmiocie "mieści się wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby poznał świat finansów, świat zarządzania, żeby mógł od początku podejmować racjonalne, rozsądne decyzje finansowe".

Dodał, że przedmiot ma również przekonać młodych, że warto podejmować działalność gospodarczą i prowadzić firmę. "Są osoby, są przedsiębiorstwa w Polsce, jest ich ogromnie wiele, którzy rzeczywiście decydują o rozwoju naszego kraju. I dobrze, żeby młodzi ludzie byli przekonani co do tego, że oni też mogą decydować o rozwoju kraju w niedalekiej przyszłości" - podkreślił.

Zdaniem ministra edukacji, myślenie o przedsiębiorcach i sposób planowania przyszłości zmienia się. "Jeszcze 10 lat temu (...) miałem spotkanie z licealistami w jednym z dużych miast. Było na sali ok. 70 osób. Kiedy sobie wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia dotyczące przedsiębiorczości, wolności gospodarczej, rynku w ujęciu konstytucyjnym, przyszedł czas na pytania. Pierwsze pytanie zadałem ja. Zapytałem, co chcieliby robić w przyszłości (...). Na 70 osób na sali tylko jedna osoba zgłosiła się jako ta, która jest chętna do założenia swojej firmy" - przypomniał.

Zaznaczył, że niewielka skłonność do przedsiębiorczości zmieniła się na przestrzeni czasu. "Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menagerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes, ale będą też umieli radzić sobie w swoim gospodarstwie domowym, w podejmowaniu decyzji finansowych, ale też będą potrafili rozliczać się z podatków" - stwierdził Czarnek.

Jak ocenił, obecnie tylko 30 procent osób na świecie ma wiedzę na temat podstawowych pojęć dotyczących finansów i biznesu. "Chcemy, żeby ten odsetek w Polsce był zdecydowanie wyższy, niż średnia światowa" - zaakcentował minister edukacji i nauki. (PAP)

Autorki: Iwona Żurek, Karolina Kropiwiec

iżu/ kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (22)

dodaj komentarz
zbyszek_
niech ucza jak gotowka powstaje poprzez kredyt hipoteczny...
czubekpodhalanski
Pierwsza lekcja z rzutu banknotem na tacę.
kiwixix
Rydzyk osobiście będzie tego uczył.
anszej_juda
Lekcja 1
Temat: Płacenie podatków jako główny cel prowadzenia działalności gospodarczej w perspektywie planu wieloletniego uchwalonego na zjeździe KC PiS
jpelerj
To dla kadr do rad nadzorczych w SSP. Będą też kursy dla absolwentów historii i zawodówek.
vonmisses
A na podręcznikiem pracuje już pierwszy biznesmen IV RP Tadeusz "Ojciec" Rydzyk :)
ddaamm
Dlaczego jakiś Czarnek ma decydować czego uczy się mogę dziecko?
Dlaczego w szkołach nie ma konkurencji z różnymi programami?
jarada74
Bo w socjalizmie obowiazuje jedna podstawa programowa na której muszą bazować wszystkie programy nauczania.
Nawet jak sie wypniesz na całe szkolnictwo - mozesz uczyc swoje dziecko w domu - ale i tak bedzie musiało zdawać państwowe egzaminy z tej państwowej podstawy programowej.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki