REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ministerstwo Finansów zamierza stworzyć uczelnię finansową

2021-11-09 09:15
publikacja
2021-11-09 09:15
Ministerstwo Finansów zamierza stworzyć uczelnię finansową
Ministerstwo Finansów zamierza stworzyć uczelnię finansową
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Umożliwienie utworzenia uczelni finansowej, która kształciłaby kadry dla resortu finansów, przewiduje projekt noweli ustawy MF, który jest w wykazie prac legislacyjnych rządu.

„Projekt zmiany ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ma na celu umożliwienie utworzenia uczelni finansowej będącej publiczną uczelnią zawodową, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych" - poinformowano.

Do powołania uczelni – jak wskazano – niezbędna jest nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która pozwoli ministrowi finansów sprawować nadzór nad uczelnią, a także umożliwi finansowanie uczelni w formie subwencji, dotacji, stypendiów, finansowania badań naukowych oraz innych zadań zleconych realizowanych przez uczelnię na rzecz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

”Przewiduje się, że kształcenie w uczelni finansowej rozpocznie się od roku akademickiego 2022-2023” – napisano w harmonogramie prac legislacyjnych rządu.

Dodano, że utworzenie uczelni wynika z potrzeby kształcenia i doskonalenia kadr, zapewnienia wsparcia edukacyjnego oraz naukowo-badawczego resortu finansów, jak również "stanowi realizację postanowień zawartych w podpisanym 8 czerwca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej liście intencyjnym w sprawie utworzenia publicznej uczelni zawodowej”.

Jak wyjaśniono, uczelnia będzie prowadziła kształcenie praktyczne, które przełoży się na budowanie i rozwój nowych kompetencji oraz zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry resortu finansów. Jak wskazano, przewiduje się prowadzenie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a także studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia.

Zaznaczono, że utworzenie uczelni pozwoli m.in. na „prowadzenie badań z zakresu administracji skarbowej, a także rozwijanie działalności badawczej poprzez organizowanie sympozjów i konferencji naukowych” czy „wymianę doświadczeń na forum krajowym i międzynarodowym”.

„Szczególny nacisk zostanie położony na praktyczny aspekt studiów. Absolwenci uczelni finansowej będą mieli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętność jej praktycznego, efektywnego wykorzystania w realizacji konkretnych zadań zawodowych. Istotną rolę w programie studiów będą pełniły zajęcia w formie ćwiczeń, konwersatoriów, warsztatów prowadzonych przez praktyków, jak również praktyki zawodowe w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej lub przez niego nadzorowanych” – napisano.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
michalshk
Partyjne kacyki w przyszłości muszą być jednolicie szkolone. A normalne uczelnie można pozamykać, do kopania ziemniaków i wkręcania śrubek nie ma potrzeby wyższego wykształcenia, 3 klasy podstawówki wystarczą.
pstrzezek
Kiedyś trzeba zacząć kształcenie w tym ministerstwie ;)))
Kolejna przechowalnia dla klakierów i nieudaczników którzych gdzie inniej nie chcą
3456
a to dopiero do szkoły pójdą . no to wytrwałości .
pixel75
Glapiński rektorem, Łon dziekanem - to by było mistrzostwo świata
anty12
Juz jest taka uczelnia w Toruniu :)
jakslo23
Myślę, że lepiej byłoby zacząć od rozdania wszystkim pracownikom Ministerstwa po egzemplarzu "Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą.", potem mały sprawdzian z lektury, następnie kilka bardziej wymagających pozycji, a za rok, dwa można pomyśleć o Myślę, że lepiej byłoby zacząć od rozdania wszystkim pracownikom Ministerstwa po egzemplarzu "Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą.", potem mały sprawdzian z lektury, następnie kilka bardziej wymagających pozycji, a za rok, dwa można pomyśleć o uniwersytecie.
basterek
Rektor Glapiński, zastępca Antycypowicz. Po tym Polacy staną się w 99,99 % ekonomicznymi eunuchami.
jarunia
przy kancelarii premiera była kiedyś, najwyższa szkoła partyjnych aparatczyków, gdzie wykładał Balcerowicz. Dobry bolszewicki wzór na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego,
do roboty Towarzysze
oorim
Im. Lecha Kaczyńskiego? a profesorami będą wszyscy zaufani Pana Glapińskiego i koniecznie mający dyplomy z Torunia oraz Lublina.... dla "niepoznaki" weźmie się ze 2 niezwiązanych...
jarunia
dajcie już spokój Lechowi Kaczyńskiemu,
wyprodukowali na jego cześć szpetną monetę i banknot,
zbudowali Mu kiczowaty pomnik,
nazwali jego imieniem KSAP szkołę dla biurokratycznych półgłówków.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki