REKLAMA

Encykliki papieskie na lekcjach przedsiębiorczości. MEN poszerzył kanon lektur szkolnych

2021-05-27 20:35
publikacja
2021-05-27 20:35
Encykliki papieskie na lekcjach przedsiębiorczości. MEN poszerzył kanon lektur szkolnych
Encykliki papieskie na lekcjach przedsiębiorczości. MEN poszerzył kanon lektur szkolnych
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Właśnie skończyliśmy prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania IPN – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

"Właśnie skończyliśmy pracę nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających, o znakomite pozycje literatury polskiej, książki, opracowania, choćby IPN, znakomite komiksy dla dzieci i młodzieży pięknie pokazujące w pozytywny sposób historię Polski również, wiele nowych propozycji, które na pewno dobrze będą wpływały na Polaków" – powiedział w czwartek w Telewizji Trwam szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Pytany o to, czy teksty Jana Pawła II znajdą się kanonie, powiedział: "Oczywiście, że tak. Natomiast w sposób umiejętny je będziemy wprowadzać również do podręczników, mam nadzieję, i tak się to będzie działo w kolejnych latach" – powiedział.

"Ja mówiłem choćby o tej przedsiębiorczości, no jeżeli za pontyfikatu Jana Pawła II (...) powstały encykliki społeczne, które pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, do pracy, do czasu pracy, do wynagrodzenia, to to jest wiedza, która powinna być obecna w podręcznikach, choćby do przedsiębiorczości" – podkreślił.

Dodał, że trudno mówić o rozwijaniu przedsiębiorczości bez znajomości etyki w tym zakresie. "A tam mam etyczne podejście właśnie do takich zagadnień fundamentalnych jak wynagrodzenie, praca, sprawiedliwość społeczna. To wszystko trzeba rozumieć i o tym pisał Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych i warto wykorzystać tą wiedzę i ona będzie wykorzystywana" – mówił Czarnek.(PAP)

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
demeryt_69
Czy dzieci nie powinny obowiązkowo czytać biografii bardzo cenionego przez Wojtyłę założyciela zgromadzenia Legion Chrystusa Marciala Maciela Degollado? Wojtyła 2-krotnie publicznie nazwał go wzorem do naśladowania dla młodzieży!

"A uszy miał ogromne muskularne
Uszami mógłby gdyby chciał
Niepokojące
Czy dzieci nie powinny obowiązkowo czytać biografii bardzo cenionego przez Wojtyłę założyciela zgromadzenia Legion Chrystusa Marciala Maciela Degollado? Wojtyła 2-krotnie publicznie nazwał go wzorem do naśladowania dla młodzieży!

"A uszy miał ogromne muskularne
Uszami mógłby gdyby chciał
Niepokojące wręcz fatalne
Przedziwne uszy miał"

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jacyna2017
Rozumiem, że chodzi o wywołanie kolejnej 'aferki' na łamach i dyskusji forumowiczów bez zrozumienia tematu, ale i komunie odrzucenie moralności na zdrowie nie wyszło, a i kupa kapitalizmu 'śmieciówkowego' u nas to wynik obowiązującej nie-moralności Kalego. Warto czytać!
pstrzezek
Nie. Chodzi raczej o pokazanie kolejnego przykładu głupoty ekipy którą tak uparcie popierasz
niederfurzdorf
Nie macie pojecia.Mozecie sie smiac ale... Wojtyla jak Wojtyla ale poszukajcie sobie informacji nt. podejscia Pawla VI do tematu tzw. trzeciej drogi, cos pomiedzy drapieznym kapitalizmem a chorym socjalizmem. To wg.Pawla VI zasada "wspolgospodarzenia". Wlasciciel zostaje wlascicielem, kapitalista i chroniona jest jego wlasnosc Nie macie pojecia.Mozecie sie smiac ale... Wojtyla jak Wojtyla ale poszukajcie sobie informacji nt. podejscia Pawla VI do tematu tzw. trzeciej drogi, cos pomiedzy drapieznym kapitalizmem a chorym socjalizmem. To wg.Pawla VI zasada "wspolgospodarzenia". Wlasciciel zostaje wlascicielem, kapitalista i chroniona jest jego wlasnosc przed socjalizmami i innymi izmami, ale pracownicy najemni maja wplyw na decyzje zwiazane np. z wydawaniem pieniedzy z wypracowanego zysku nie majac udzialu we wlasnosci ale udzial w decyzjach i wiele innych ciekawych zagadnien. Niby takie proste i oczywiste ale niespotykane nigdze. Pawel VI widzial bogacace sie nadmiernie wloskie rodziny przemyslowe przy braku angazowania pracownikow najemnych we wspolne decyzje ws podzialu zysku, dywidendy, inwestycji w przyszlosc itp. Co ciekawe, jego opinie sie sprawdzily a wloski przemysl dzisiaj moze snic o potedze z lat 70/80 tych a coraz wiecej Wlochow usmiecha sie do socjalistow roznej masci.
vonmisses
No ale Paweł VI może być passe, bo był przedstawicielem LGBT+. Nawet, gdy został papieżem, to nadal swojego ukochanego - włoskiego aktora - przyjmował w watykańskich rezydencjach, a potem młody ksiądz z Polski Paetz wpadł mu w oko i przeskoczył za to o kilka szczebli w hierarchii błyskawicznie. Jak nasz prowincjonalny No ale Paweł VI może być passe, bo był przedstawicielem LGBT+. Nawet, gdy został papieżem, to nadal swojego ukochanego - włoskiego aktora - przyjmował w watykańskich rezydencjach, a potem młody ksiądz z Polski Paetz wpadł mu w oko i przeskoczył za to o kilka szczebli w hierarchii błyskawicznie. Jak nasz prowincjonalny JP2 się o tym wszystkim dowiedział, gdy proces beatyfikacyjny wszczął dla Pawła VI, to proces wstrzymano, a wszystkie materiały zebrane wtedy (przez obecnie ex-księdza, który w procesie robi za tzw. advocatus diaboli) - siedzą zamknięte na 4 spusty w watykańskich archiwach...
pstrzezek
Dodać że encykliki trzeba znać na pamięć jak książeczkę Mao.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
godojoshi
Encykliki...czyli socjalizm na całego, bo jakby nie patrzeć, to Chrześcijaństwo jawnie wspiera ten nurt - "jak coś masz, to się tym podziel z tym, który nie ma", a nie "jak masz pracę, to daj ją temu, który jej nie ma i umie ją wykonać"...
vonmisses
No może za obecnego pontyfikatu tak to poleciało w tym kierunku... Stara dobra zasada pomocniczości (vel subsydiarności bardziej uczenie) promowana przez KK w encyklikach od końca XIX wieku w opozycji do komunizmu, nie była taka straszna ;) Dzisiaj - właściwie zrozumiana - to nawet uchodziłaby za krwawy kapitalizm we Francji No może za obecnego pontyfikatu tak to poleciało w tym kierunku... Stara dobra zasada pomocniczości (vel subsydiarności bardziej uczenie) promowana przez KK w encyklikach od końca XIX wieku w opozycji do komunizmu, nie była taka straszna ;) Dzisiaj - właściwie zrozumiana - to nawet uchodziłaby za krwawy kapitalizm we Francji czy innej Hiszpanii...

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki