Kondycja psychiczna Polaków: coraz więcej chorych na nerwice

redaktor Bankier.pl

Rośnie liczba pacjentów, u których zdiagnozowano zaburzenia nerwicowe i rozwojowe. Nieznacznie mniej jest w Polsce chorych na schizofrenię i zaburzenia nastroju. Częściej niż z powodu alkoholu, cierpimy na uzależnienia z tytułu używania środków psychoaktywnych. 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. 

Jak wynika z danych Eurostatu, kondycja Polaków w kontekście liczby chorych na chroniczną depresję jest niższa od średniej dla Unii Europejskiej. Najgorzej czują się mieszkańcy Irlandii, Portugalii, Niemiec i Finlandii. Państwa, w których problem ten jest znacznie mniejszy, to Czechy, Cypr, Bułgaria i Rumunia. W Polsce ponad 5 proc. kobiet  oraz ok. 2,5 proc. mężczyzn cierpi na chroniczną depresję. Jak dokładnie przedstawia się sytuacja chorych na zaburzenia psychiczne w Polsce?

(YAY Foto)

Kondycja psychiczna Polaków

Najświeższe dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące zdrowia psychicznego Polaków są prezentowane w oparciu o dane z lat 2015 i 2016. O 8 tys. przybyło w 2015 roku osób chorych na zaburzenia nerwicowe oraz na zaburzenia rozwojowe – o ponad 6 tys. osób. 4 tysiące mniej osób leczono z powodu schizofrenii, jak również osób z zaburzeniami nastroju czy innymi zaburzeniami psychotycznymi – o niemal 3 tys. osób.

– Spadła również liczba osób leczonych z powodu używania alkoholu – o prawie 2 tys. osób, zwłaszcza z rozpoznaniem ostrego zatrucia i używania szkodliwego. Wzrosła natomiast liczba leczonych z tytułu używania środków psychoaktywnych – o prawie 3 tys., tj. o prawie 8 proc., głównie z powodu wzrostu liczby osób z rozpoznaniem zespołów uzależnienia czy abstynencyjnego – czytamy w opracowaniu GUS-u: „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2016”.

W 2015 roku w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionymi od alkoholu i innych substancji leczyło się prawie 1,6 mln osób, czyli ponad 4 proc. Polaków. W tym 1,4 mln osób cierpiało na zaburzenia psychiczne lub zaburzenia zachowania, 172 tys. leczyło się z powodu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, 40 tys. z powodu używania środków psychoaktywnych. W najliczniejszej grupie dominowały zaburzenia nerwicowe oraz zaburzenia nastroju (jak np. depresja), co 9 pacjent leczył się z powodu skutków nadużywania alkoholu, a co 40 zaburzeń psychicznych związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Najwięcej chorych wymagających ambulatoryjnej opieki leczyło się w województwie łódzkim (5,3 proc. ludności), kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim (po 5 proc.), następnie mazowieckim i podlaskim – po 4,4 proc. Najrzadziej korzystali z takiej formy pomocy mieszkańcy Wielkopolski, województwa opolskiego i warmińsko-mazurskiego – mniej niż 3,2 proc. ludności.

W 2016 roku najdłuższe pobyty miały miejsce na oddziałach: dla przewlekle chorych (32,9 dnia) psychiatrycznych (29,0 dnia), rehabilitacyjnych (22,8 dnia) oraz odwykowych (17,4 dnia)

Zwolnienie lekarskie od psychiatry

Według nowych statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 2017 rok, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowały 19 357,3 tys. dni absencji chorobowej, średnia długość zaświadczenia lekarskiego trwała 17,5 dnia. Dłużej na zwolnieniach przebywały kobiety – 11 696,6 tys. dni, podczas gdy mężczyźni 7 646,0 tys. (w 14,7 tys. nie ustalono płci).

Liczba dni absencji chorobowej ubezpieczonych w ZUS

Grupa chorobowa

Liczba dni absencji chorobowej w tys.

Przeciętna długość zaświadczenia lekarskiego

Ciąża, poród i połóg

47 234,7

23,23

Choroby układu kostno-stawowego mięśniowego i tkanki łącznej

37 799,9

13,91

Urazy, zatrudnia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych

34 259,0

15,93

Choroby układu oddechowego

31 404,6

5,98

Choroby układu nerwowego

19 807,1

11,92

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

19 357,3

17,56

Choroby układu krążenia

12 210,8

14,46

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych ZUS-u za 2017 rok

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, najdłużej przebywano na zwolnieniach w województwie mazowieckim (2 985,3 tys. dni), wielkopolskim (2 596,9 tys. dni) i śląskim (2 011,5 tys. dni). Najkrócej trwały one natomiast w województwach lubuskim (431,1 tys. dni) oraz w podlaskim (311,8 tys. dni).

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 silvio_gesell

„Najgorzej czują się mieszkańcy Irlandii, Portugalii, Niemiec i Finlandii. Państwa, w których problem ten jest znacznie mniejszy, to Czechy, Cypr, Bułgaria i Rumunia.”

Czyli lepiej mieć swoją walutę.

! Odpowiedz
8 6 jendreka

To wszyscy ci co goniom za kasą, byle więcej, i jeszcze więcej. Ta pazerność i zawiść do tego właśnie prowadzi. Ale winę oczywiście zrzuca się na tych u góry.

! Odpowiedz
0 11 len1

Dla wszystkich polecam piosenkę Golec Orkiestra - Kto się ceni ten się leni .....

! Odpowiedz
2 44 oklahoma_kid

jak pozaciągali kredytów po korek, żeby wymiatać SUV-ami na drogach i budową chałup, i trzesą pupami przed utratą roboty to mają być wyluzowani?

! Odpowiedz
5 13 grzechu_comeback

NIE ŁADNIE! Brak równości tu widzę. Skoro już podajecie informacje w podziale na pcie, to podawajcie dla wszystkich a nie tylko dla kobiet i facetów. Przeca wiadomo, że można być trzecią pcią a nawet 20stą (jak w Australii), serio!

! Odpowiedz
1 7 matpoz1

Z tego co mi wiadomo to jest obecnie 51 płci, dlaczego zatem dyskryminujesz 31 z nich?

! Odpowiedz
18 26 search

Mnie smiech ogarnia, gdy baba w ciazy i juz na zwolnienie. Zrozumiale jak jest to 8-9 miesiac lub ciaza zagrozona lub inny przypadek ale 95% przypadkow po 3 miesiacach baba przynosi zwolnienie. To samo w sadach, pokazuje zwolenienia, ze musiala rodzic i domaga sie pozniej 5000 na miech na dziecko alimentow. Dla wrednych bab dzieciok to karta przetargowa na zycie na cudzy koszt. Nie oceniam wszystkich ale silna polowa pasozytow domowych tak robi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 6 grzechu_comeback

jak przestaniesz strzelać ślepakami i będziesz miało rodzić, to zobaczysz jak to jest. Tylko lepiej dorośnij najpierw!

! Odpowiedz
1 17 ajwaj

Masz racje :)
w weekend kolezanka z pracy > blondynka, piekne oczy, pieknie tanczy itd.itp. stwierdzila, ze jest w ciazy i to juz kilka godzin, a moze dzien i wybiera sie na rok chorobowego

! Odpowiedz
9 28 jaceku

każdy rodzic powinien mieć zapewnioną opiekę psychiatry raz w tygodniu stale od urodzenia. I częste szkolenie jak nie dostać zajoba. A w dzisiejszym świecie jest b. łatwo o to. Dzieci tak wkurzają że mało co pomaga. A niestety teraz nie można ani bić ani drzeć się. Pić też już nie można, palić nie, żreć nie, jak żyć w takim razie premierze? Nasi rodzice/ojcowie to regularnie chodzili na wódkie albo piwko i po 15 piwek wychylali. I jakoś to szło. A teraz? Nie ma nic w zamian. Dzieci są jak matoły. ani nie chodzą same do szkoły ani na angielski ani nigdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne