REKLAMA

Kobiety w Polsce zakładają dwa razy mniej firm niż mężczyźni

2016-05-22 12:32
publikacja
2016-05-22 12:32

Kobiety w Polsce zakładają dwa razy mniej firm niż mężczyźni - wynika z raportu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. 

Kobiety w Polsce zakładają dwa razy mniej firm niż mężczyźni / fot. iStockphoto/Thinkstock / iStockphoto

Szefowa organizacji zajmującej się wspieraniem pań w tworzeniu własnego biznesu Katarzyna Wierzbowska tłumaczy IAR, że wśród czynników wpływających na taką dysproporcję jest między innymi nadmierna krytyka oraz bardzo wysokie oczekiwania kobiet względem samych siebie. Jak podkreśla prezes Fundacji, wiele kobiet narzeka na brak wsparcia ze strony swoich najbliższych, którzy odradzają odchodzenie "z etatu" i zakładanie własnej firmy.

Jedna z 200 najbardziej wpływowych kobiet w polskim sektorze finansowym według Instytutu Innowacyjna Gospodarka, Aneta Podyma wyjaśnia IAR, że najważniejsza w tworzeniu własnego biznesu jest pewność siebie i swoich decyzji. Finansistka podkreśla, że przed rozpoczęciem prowadzenia własnej działalności kobiety mają dużo wątpliwości - czy dadzą sobie radę, czy mają odpowiednie kwalifikacje, czy pogodzą pracę z obowiązkami rodzinnymi. Tym czasem - zdaniem Anety Podymy - mężczyźni nie zadają sobie tych pytań, po prostu działają.

W opinii Beaty Tomaszek, prowadzącej blog dla przedsiębiorczych kobiet, ważne jest, aby być wytrwałą w swoich postanowieniach i konsekwentnie dążyć do celu. Blogerka podkreśla w rozmowie z IAR, że sukces odnoszą tylko te osoby, które mimo niepowodzeń są zdeterminowane i kontynuują rozpoczętą pracę. Beata Tomaszek tłumaczy, że do tego potrzebna jest wewnętrzna siła.

Jak wynika z raportu firmy Deloitte oraz organizacji Business and Industry Advisory Committee, warunkiem zwiększenia liczby kobiet w biznesie jest polityka promująca ich przedsiębiorczość, prowadzona przez rządy krajów przy wsparciu organizacji społecznych i biznesowych. Autorzy badań podkreślają, że niebagatelne znaczenie mają tu czynniki kulturowe, mentalne i społeczne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/E.Szeratics / gaj

Źródło:IAR
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~miejscekobietjestwdo
Kobieta założy firmę pt doradztwo podróży turystycznych, firma sprzątająca. Facet zajmie się produkcją w tym czasie
~WD40
" wiele kobiet narzeka na brak wsparcia ze strony swoich najbliższych" Wedle feministek kobiety są tak samo silne jak mężczyźni, więc po co im to wsparcie? Faceci raczej go nie potrzebują ;)

~guciogg99
...a dlaczego mniej kobiet jest czynnych zawodowo niż mężczyzn - oto odpowiedź! Kretyński temat artykułu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dlaczego
Czy przystoi poważnemu dziennikarzowi używać w tytule artykułu słowa "czemu"?
~Tadeusz_Sznuk
Nie wiem, ale się domyślam.
~ererer
dlaczego kobiety musza zakładać tyle samo firm co mężczyźni jak przeież obie płcie mają pozakładane tyle firm ile chcieli założyć?
~SG
Wynajduję koło od nowa: bo mają k...a dzieci. A jak nie będą miały, to produkty ich firm kupować będą małe Araby i Murzyny.
~chf
A czemu zakładają więcej bielizny?
~Lew
A co na to Genderstwo. I tutaj kolejny dowod na fiasko genderologii, oczywiscie ze firma to forma walki, a kobieta jest urodzona do wykonywania obowiazkow narzuconych i w tym jest doskonala , po co odwracac kota ogonem. Facet spala sie w walce , tworzeniu, improwizacji. Porazka tylko dopinguje go do dzialania, a kobieta, spoko A co na to Genderstwo. I tutaj kolejny dowod na fiasko genderologii, oczywiscie ze firma to forma walki, a kobieta jest urodzona do wykonywania obowiazkow narzuconych i w tym jest doskonala , po co odwracac kota ogonem. Facet spala sie w walce , tworzeniu, improwizacji. Porazka tylko dopinguje go do dzialania, a kobieta, spoko woli korporacje i niewolniczy wrecz charakter pracy, niz ten luzik, ktory tygrysy lubia najbardziej, ta niepewnosc, ktora podbija adrenaline, my to kochamy i uwazam ze za to wy kobiety nas kochacie. Konflikt sie zaczyna jak facet walczy o pozycje swojej firmy, a zona go oslabia, tworzy mu problemy , gra na emocjach, skubie kase , czy nie zgadza sie na ryzyko finansowe, odcinajac go od wyrka i dzieci, ooo!!! wtedy lew sie budzi i rozwala wszystko co stworzyl, bezpieczenstwo i stabilizacja to cos czego facet nienawidzi najbardziej!!!! Oczywiscie Kobiety moga prowadzic firmy jednak takie, ktore zapewnia te cechy jak wyzej, czyli bezpieczenstwo, kase i stabilizacje. a to sprzecznosc , wiec dlatego jest ich w biznesie tak malo

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki