Klienci PKO BP mogą zarejestrować swoją firmę w CEIDG

2018-01-26 12:15
publikacja
2018-01-26 12:15

Klienci PKO BP mogą od piątku zarejestrować swoją firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przez bankowość elektroniczną iPKO. Według banku to pierwsze takie rozwiązanie na rynku. Opracowano je wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

/ www.pkobp.pl

Udostępnienie tej możliwości przez PKO BP buduje nowy rodzaj relacji między administracją, biznesem i bankowością - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na piątkowej konferencji prasowej. Dodała, że w zeszłym roku założono w Polsce ponad 300 tys. działalności gospodarczych.

"Jest to odpowiedź na zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej, warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Coraz więcej przedsiębiorców szuka możliwości swojej aktywności, prowadzenia jej drogą elektroniczną. Coraz więcej mamy użytkowników bankowości on-line w Polsce. Ten systematyczny wzrost Bank PKO BP również obserwuje u siebie" - powiedziała Emilewicz.

Podała, że obecnie z bankowości internetowej w Polsce korzysta ponad 16 mln Polaków. "Dlatego dodanie możliwości założenia działalności gospodarczej poprzez konto bankowe, jest wyjściem na przeciw już dzisiaj tym 16 mln, a mamy nadzieję i kolejnym, którzy będą chcieli zakładać w Polsce działalność gospodarczą" - oceniła.

Potwierdziły się informacje PRNews.pl. Od dziś można zakładać firmę przez serwis transakcyjny PKO BP

Od dziś klienci PKO Banku Polskiego mogą zakładać działalność gospodarczą z poziomu systemu transakcyjnego iPKO. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku, ale wkrótce podobna usługa pojawi się w mBanku.

Tym samym potwierdziły się informacje, które podałem wam kilka tygodni temu. Pisałem wówczas, że usługa zostanie udostępniona klientom jeszcze w styczniu. O tym, że PKO BP pracuje nad jej wdrożeniem wiadomo było już od wakacji, a mogliście się o tym dowiedzieć jako pierwsi z tekstu, który znajduje się tutaj.

Jak podkreśliła, system CEIDG daje możliwość zakładania działalności gospodarczej drogą elektroniczną, od początku kiedy powstał, czyli od 2011 r. "Dzisiaj zatem przyłączanie się banków do tego systemu, buduje nowy rodzaj relacji między administracją, biznesem i bankowością. To jest ten również bardzo istotny wątek, który sobie stawiamy za cel" - powiedziała Emilewicz.

Przekazała, że w ubiegłym roku w Polsce założono ponad 300 tys. działalności gospodarczych, a każdego dnia średnio rejestruje się około 1 tys. nowych.

"W ubiegłym roku jednym z podstawowych źródeł, jakie wybierali przedsiębiorcy, było +jedno okienko+ w urzędzie gminy. Zakładamy - biorąc pod uwagę populację korzystającą z bankowych kont elektronicznych - że skrócimy tę drogę i przedsiębiorca nie będzie musiał iść do urzędu gminy, tylko przez swoje konto, wcześniej już założone, będzie mógł rejestrować swoją działalność gospodarczą. Mamy nadzieję, że jest to istotne ułatwienie i uproszczenie procedur" - zaznaczyła szefowa resortu.

Dodała, że w CEIDG jest zarejestrowanych ponad 2,5 mln działalności małych i średnich przedsiębiorstw.

Wiceprezes PKO Banku Polskiego Jan Emeryk Rościszewski powiedział, że nad tym projektem bank pracował od wielu miesięcy.

"Dzisiaj staje się on rzeczywistością. Nowe rozwiązanie, umożliwiające łatwe i szybkie otwarcie firmy w serwisie transakcyjnym iPKO, to naturalna konsekwencja naszej strategii w zakresie cyfryzacji. W przyszłości planujemy rozszerzenie naszej oferty o usługi dodane, które będą wspierać polskich przedsiębiorców w codziennej pracy" - powiedział.

Jaki informuje bank, nowy wniosek dostępny jest w serwisie iPKO i pozwala na jednoczesną rejestrację firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz otwarcie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim. Proces ten jest zdalny, a wypełnienie wniosku ma zajmować kilka minut. Potwierdzenie rejestracji firmy i założenie rachunku następuje poprzez Profil Zaufany.

Podczas rejestracji swojej firmy klient jednocześnie wnioskuje o wpis do rejestru REGON, dokonuje zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego (NIP) i zgłoszenia płatnika składek do ZUS. Jak podaje bank, po założeniu działalności przedsiębiorca będzie mógł korzystać również z innych udogodnień z zakresu e-administracji dostępnych w iPKO lub poprzez Profil Zaufany (eGO) m.in. dostępu do PUE ZUS, zgłoszenia zbioru danych osobowych do GIODO, rejestracji kasy fiskalnej, dostępu do Portalu Podatkowego, zmiany danych firmy w CEIDG, zawieszenia i wznowienia działalności gospodarczej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Sonia Sobczyk

aop/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki