REKLAMA

Kamil Bortniczuk z PiS-u postuluje likwidację bramek na A4

2019-09-17 13:04
publikacja
2019-09-17 13:04

Kamil Bortniczuk, który startuje z opolskiej listy PiS w wyborach do Sejmu postuluje likwidację bramek poboru opłat na śląskim odcinku autostrady A4 z Gliwic do Wrocławia. Rozpoczęliśmy społeczną akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie - poinformował we wtorek poseł.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Podczas wtorkowej konferencji prasowej przy wjeździe na autostradę w Krapkowicach, poseł poruszył kwestię opłat za korzystanie z odcinka A4 z Gliwic do Wrocławia, biegnącego w większości przez teren województwa opolskiego.

"W marcu tego roku pan premier Mateusz Morawiecki poinformował o odejściu od tradycyjnego poboru opłat na autostradzie A2 i A1 w okolicach Warszawy i Łodzi. W tej chwili nasza A4 jest jedynym państwowym odcinkiem autostrad, gdzie nadal istnieją bramki poboru opłat. To niesprawiedliwe i nieuzasadnione z wielu powodów: ekonomicznych, społecznych i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów pod petycją w sprawie likwidacji bramek" - powiedział Bortniczuk.

Zdaniem posła, rozwiązaniem problemu tworzących się przed bramkami korków, byłaby likwidacja opłat za jazdę tym odcinkiem drogi, lub wprowadzenie innego systemu poboru opłat, wykorzystującego np. rozwiązania stosowane na Słowacji, gdzie opłaty są sprawdzane przy pomocy kamer, czy do danego numeru rejestracyjnego pojazdu jest przypisana stosowna opłata.

"Zapewne wielu z kierowców podróżujących naszym odcinkiem autostrady wielokrotnie przekonywało się, że kilkadziesiąt minut postoju przed bramką potrafi skutecznie pokrzyżować plany podróży. Niestety, utrudnienia przed punktami poboru opłat były także przyczyną wypadków drogowych. Zatory są zaprzeczeniem idei autostrady. Przy wsparciu kierowców, mam zamiar pilotować kwestie opłat za przejazdy naszymi drogami także w następnej kadencji" - powiedział Bortniczuk. 

autor: Marek Szczepanik

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (12)

dodaj komentarz
qqryk
Dlaczego ktokolwiek chce zlikwidowania bramek? Przecież w latach 1990 były protesty społeczne przeciwko wprowadzeniu winiet. Dlaczego Polacy nie są w stanie przyjąć z pokorą tego, co sami wybrali?
krzysztofjarzynazeszczecina
A co z odcinkiem Katowice-Kraków? Po dwie bramki w każdą stronę stoją.
carlito1
Co w ogóle mają znaczyć opłaty dodatkowe za drogę skoro płacimy na te drogi w podatkach w paliwie!!?? Po za tym nic nie zdziałają bo tam łapki ma umoczone śp. Janusz
staryznajomy
A ja postuluje by Borniczuk wrocil do szkoly lub zamienił się na łby z kimś madrzejszym.
artur17
Jestem za. Tysiące godzin które tracą ludzie, także pracownicy firm w godzinach pracy w oczekiwaniu na bramkach, szczególnie w ok. Wrocławia. Spaliny, czas. Brawo jeśli to przejdzie.
bogdant
jeszcze niech korki w miastach i kolejki w supermarketach zlikwidują :)
konik_garbusek
W Szwajcarii ROCZNA opłata za korzystanie z wszytkich autostrad bez limitu, w opór, to 40 CHF czyli tyle ile jeden lunch na miejscu. Jeździlibyscie za 20-30 zł rocznej opłaty po autostradach? :))
qqryk
Ale to Polacy zawzięcie protestowali w latach 1990 przeciwko systemowi winiet! Dlaczego teraz ludzie narzekają, jeśli mają dokładnie to, czego chcieli i to, czego obawiały się ówczesne rządy.
specjalnie_zarejestrowany2
Swoją drogą to beznadziejne że Unia Europejska nie potrafi wypracować jednego standardu płatności za drogi.
karbinadel
A czy to jest uzgodnione z I Sekretarzem KC? Bo jak nie, to pan kandydat posłem raczej nie zostanie

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki