Kamień Fedozoficzny wciąż działa

analityk Bankier.pl

„Produkować broń, to na tym świecie jest pierwszy, największy i najlepszy interes” – śpiewał Kazik w skądinąd znów aktualnej dziś piosence „Łysy jedzie do Moskwy”. Mylił się. Najlepszy interes na świecie to produkowanie pieniędzy.

Według opublikowanego niedawno sprawozdania finansowego Rezerwy Federalnej, w ubiegłym roku amerykański bank centralny przekazał Departamentowi Skarbu kwotę … 96,9 miliardów dolarów. To najwyższy wynik w dotychczasowej 101-letniej historii "Potwora z Jekyll Island".

To znacznie, znacznie, znacznie więcej, niż dla swoich właścicieli zarobiły największe spółki z Wall Street. Zysk netto Apple’a w 2014 r. sięgnął 43,7 mld USD, Exxon Mobil 32,5 mld USD, a Google 14,45 mld USD. Łącznie to mniej niż w przypadku Fedu.

(FRED)O ile pieniądze wyżej wymienionych i wszystkich innych spółek nie biorą się z powietrza, o tyle w przypadku Rezerwy Federalnej właśnie tak jest. Choć często mechanizm ten nazywany jest określeniem „uruchomienia drukarek”, to w istocie ma on nieco inną naturę.

Rezerwa Federalna w ostatnich latach skupowała na rynku aktywa, za które płaciła świeżo wykreowanymi dolarami. Jak pisałem dwa lata temu, teoretycznie Fed mógłby kupować cokolwiek - nieruchomości, akcje, dzieła sztuki, stare samochody i butelki whisky - jednak żeby wspomóc "Wuja Sama", pod szyldem walki z kryzysem nabywa obligacje rządu USA oraz amerykańskie papiery wartościowe oparte o różnego rodzaju aktywa.

Zobacz też: Fedokropki rozochociły inwestorów

To, ile Fed wpompował w rynek finansowy, najlepiej oddaje rozdęcie jego bilansu. Dość powiedzieć, że rok 2014 Rezerwa Federalna zakończyła aktywami wartymi ponad 4,5 bln dolarów, podczas gdy jeszcze w 2008 r. było to „zaledwie” 850 mld dolarów.

(FRED)Jak każdy posiadacz instrumentów, Rezerwa Federalna ma oczywiście prawo do czerpania z nich zysków. Z tych 4,5 bln dolarów aktywów w ubiegłym roku wyciśnięto 116 mld dolarów (o 28% więcej niż rok temu). Od tej kwoty odjąć trzeba jednakże wydatki na odsetki dla posiadaczy depozytów w Rezerwie Federalnej, saldo pozaodsetkowych zysków i strat oraz koszty własne Fedu. Co ciekawe, w tym roku Fed wydał na siebie 6,059 mld dolarów – o 107 mln mniej niż przed rokiem – z czego na pensje poszło 3,1 mld dolarów. Reszta „wypracowanej” kwoty, zgodnie z amerykańskim prawem zasiliła konto Departamentu Skarbu.

Zobacz też: Fed nie zmienił stóp. Ale już nie będzie „cierpliwy”

Teoretycznie mechanizm, którym dysponuje Fed i inne współczesne banki centralne może działać bez końca. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że nadmierne stosowanie Kamienia Fedozoficznego/Fedpetuum mobile i ich odpowiedników prowadzące do dalszego rozdymania bilansów banków centralnych czy też pożerania coraz większej części długu publicznego (widmo banku centralnego jako głównego wierzyciela rządu już realizuje się w Japonii), może prowadzić do destabilizacji całego systemu światowych finansów. Jako, że żyjemy nie tylko w "ciekawych czasach", ale i w erze dominacji banków centralnych, warto mieć tego świadomość.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Rob

To nie przyslowie to przeklenstwo

! Odpowiedz
0 1 ~Adam

Polecam http://michaeljournal.org/gorski.htm .
Zyjemy w czasach nadwyzki produkcji, a system monatarny mamy z czasow niedoboru. Jest alternatywa. Czytajcie teksty na michaeljournal.org w kilku wersjach jezykowych. Niech św. Michał czuwa nad tym, aby pieniądz był w służbie człowieka. .

! Odpowiedz
2 0 ~rty5e

nie ma co straszyć, Japonia od ponad 20 lat tak robi.

Jedno co mnie zastanawia to ostatni obrazek. krzywa zaczyna spadać. Jak ten sam obrazek wyglada dla Japonii?

! Odpowiedz
1 1 ~Power

Jak Mawia Chińskie mądre przysłowie
Obyś się urodził w ciekawych czasach.
Pozdrowienia Karol

! Odpowiedz
1 0 ~machina

to nie jest przysłowie (z przysłowia płynie jakaś mądrość), tylko przekleństwo - klątwa.

! Odpowiedz
2 6 ~batavus

Żarty się skonczyły. Zeby maszyna do produkcji dolarow sie nie zatarła amerykanie są w stanie zrobic wszystko. Prawda jest niepokojąca

http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/03/WOJNA-Przerazajaca-Prawda-o-Umocnieniu-Dolara.html

! Odpowiedz
1 9 ~Polishtoshine

Zyc za gotowke czy na kredyt? oto jest pytanie ... apetyt rosnie w miare jedzenia wiec aby sie uratowac trzeba zostawic to wszystko i isc za Chrystusem. Wesolych Swiat Wielkiej Nocy zycze Wszystkim poszukujacym

! Odpowiedz
7 3 ~vito

No i CO z tego wszystkiego wynika,bo nie widze ???
No to moze dopowiem: ano to ,ze USA sa jzu wyzej niz przed recesja i zasuwaja do rpzodu az trzeszczy.Dopiero teraz,po tylu latach,EBC robi to samo.
Gdyby ruszyli razem z FED,juz dawno Europa bylaby znowu w normalnym rozwoju.
po co wypisywac glupoty nie majac pojecia o temacie ??Co chciales udowodnic autorze; ze jestes madrzejszy od najlepszych ekonomistow w USA ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~szlamowka

do vito. Problem w tym, ze tak wlasnie bylo ustalone za plecami pospulstwa, ze najpierw my potem Anglia, potem Japonia a teraz Unia.Na glupote lekarstwa nie ma bo glupota nie jest choroba.To drukowanie PO KOLEJIto mamienie plebsu swiatowego, ze cos sie robi., chodzi o KUPIENIE CZASU, aby cos sie wydarzylo co z KAPITALIZMU wine za krach zdejmie.Koniec bedzie napewno z reka w nocniku i to dla wiekszosci trzymajacych oszczednosci w bankach nawet ziemskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~KARGUL

... a ty zapomniał że dziś wtorek i że tu rabują i gwałcą???....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,08% 3,8556
2020-01-27 02:08:00
EUR/PLN 0,00% 4,2535
2020-01-27 02:08:00
EUR/USD 0,05% 1,1031
2020-01-27 02:08:00
CHF/PLN 0,02% 3,9727
2020-01-27 02:08:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil