Kaleta: Koszt przygotowania skargi prezydent Warszawy do WSA mógł być większy niż suma grzywny

Koszt przygotowania przez prawników skargi prezydent Warszawy do WSA mógł być większy niż suma grzywien na nią nałożonych - ocenił w czwartek członek Komisji Weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

"Dwa tygodnie temu Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła szereg pism do Komisji Weryfikacyjnej dotyczących nakładanych na nią jako osobę fizyczną grzywien. Media poinformowały, że prawnicy za przygotowanie takich pism pobierają wynagrodzenie 500 zł za godzinę" - powiedział Sebastian Kaleta w rozmowie z wPolsce.pl. "Okazuje się, że poświęcają swoją pracę dla warszawskiego ratusza, aby przygotować pisma poświęcone wyłącznie grzywnom nakładanym na Gronkiewicz-Waltz" - dodał.

Kaleta poinformował, że skarga, która wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, liczy 20 stron. "Jestem ciekaw, jakie koszty poniosło miasto za takie pismo, skoro godzina pracy wynosi 500 zł, a koszt jednej kary to 3 tys. zł. Śmiem twierdzić, że koszty opłacenia prawników, aby przygotowali skargę do WSA, były większe niż suma grzywny, a miasto i sama prezydent nie poniosłaby żadnej kary, gdyby Gronkiewicz-Waltz stawiła się przed Komisją" - powiedział.

"Pani Gronkiewicz-Waltz jako prezydent wynajęła konkretną kancelarię, aby obsługiwała miasto, a jednocześnie tej samej kancelarii jako osoba fizyczna wystawiła pełnomocnictwo na obsługę jej spraw osobistych w okresie grzywien. () To jest konflikt interesów, to są wątpliwości etyczne" - ocenił członek komisji ds. reprywatyzacji.

Jak dodał, Hanna Gronkiewicz-Waltz "powinna wyjaśnić czemu ta sama kancelaria otrzymała zlecenie z miasta na bardzo intratne kwoty na obsługę prawną Komisji, jak również czemu prawnicy tej samej kancelarii są pełnomocnikiem jej jako osoby fizycznej".

Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła stawienia się przed Komisją Weryfikacyjną, bo według niej, jest ona niekonstytucyjna, w związku z czym czterokrotnie nie przyszła na posiedzenie komisji. Za każde niestawiennictwo ukarana została 3 tys. grzywny.

Pod koniec czerwca prezydent Warszawy poinformowała, że ratusz złożył wniosek do NSA w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała, w Polsce są obecnie dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja oraz prezydent miasta i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji. Gronkiewicz-Waltz mówiła wówczas, że do czasu rozstrzygnięcia tego sporu przez NSA komisja powinna zawiesić swoje działania. (PAP)

dst/ hgt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl