REKLAMA

Kaczyński o sporze Polski z Unią: nie damy się terroryzować pieniędzmi

2020-10-13 07:30
publikacja
2020-10-13 07:30
fot. Hubert Mathis / ZUMA Press

Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę, nie damy się terroryzować pieniędzmi, będzie weto; jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski - mówił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "GPC".

We wtorek na stronie internetowej niezalezna.pl ukazał się fragment wywiadu z liderem PiS, w którym był pytany o czekającą Polskę batalię "z tymi, którzy chcą nam w ramach UE narzucić swoje wartości czy wręcz nas podporządkować".

"Ja nazwę te działania po imieniu: mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury" - stwierdził wicepremier Kaczyński.

"Żeby wszystkim uzmysłowić, o co chodzi w sporze z Unią, posłużę się przykładem PRL. Otóż z punktu widzenia komunistycznego wzorca czyli Związku Sowieckiego istnienie indywidualnych gospodarstw rolnych to było horrendum, a jednak w PRL one istniały. Działanie Kościoła Katolickiego też było nieakceptowalne, mimo to w Polsce Ludowej Kościół działał, choć oczywiście był szykanowany, prześladowany, brutalnie gnębiony. Czyli nawet w warunkach komunizmu pewne sfery ludzkiej wolności, możliwość wyboru, były do obronienia. Polska oczywiście była całkowicie podporządkowana Moskwie, ale pewna oddzielność jednak została zachowana" - mówił Kaczyński.

"A dziś instytucje Unii Europejskiej, jej przeróżni urzędnicy, jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba. Przecież żadnego innego uzasadnienia nie ma. Nie ma śladu uzasadnienia traktatowego, jest to sprzeczne z naszą deklaracją o suwerenności kulturowej podjętej przez Sejm przed wejściem do UE. Na takie działania nie będzie zgody. Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie" - mówił "GPC" Kaczyński.

Dopytywany, czy będzie zatem weto dla budżetu i koronafunduszu, szef PiS odpowiedział: "Będzie weto".

"Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem - jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku" - powiedział Kaczyński.

Cały wywiad z prezesem PiS ukaże się w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie", a także w tygodniku "Gazeta Polska", który ukaże się 21 października. (PAP)

rbk/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
karbinadel
Czyli pośrednio prezes pan przyznaje, że w Polsce jest łamana praworządność? No bo gdyby nie była, to skąd te obawy o odcięcie od bankomatu?
lipsk
Nie wiem czy szanowni komentujący wiedzą o co idzie . Ale ta pomoc o której toczy się spór i weto to potężny kredyt jaki chce zaciągnąć UE a spłacać będziecie wy szanowni komentatorzy. Bo jak wiecie dobrze to tych pieniędzy na oczy nie zobaczycie . A przymuszanie do brania kredytu przez Polskę na siłę to przypomina Nie wiem czy szanowni komentujący wiedzą o co idzie . Ale ta pomoc o której toczy się spór i weto to potężny kredyt jaki chce zaciągnąć UE a spłacać będziecie wy szanowni komentatorzy. Bo jak wiecie dobrze to tych pieniędzy na oczy nie zobaczycie . A przymuszanie do brania kredytu przez Polskę na siłę to przypomina 39 i wymuszanie korytarza do Gdańska. Najpierw poznajcie o co idzie a potem piszcie krytycznie . Ja nie mam zamiaru utrzymywać afrykańskich i innych gości w zachodniej EU bo to na to kasy trzeba.
karbinadel
Nie wiem, czy wszyscy komentujący wiedzą, o co idzie, ale ty sam nie wiesz na pewno :-)
grab
Jaka wolność? Wolność PiS czy to jest nasza Polska wolność?
159120br
Brawo Kaczyński, tak trzymać. Nie hasłu: "Konsumuj i bądź posłuszny". Dają świecidełka i perełki a my sprzedajemy swoją duszę, tak jak Indianie złoto konkwistadorom. Nie powszechnemu zachwytu elektronicznego bełkotu. Ludzie staczają się dla pieniędzy, nawet sędziowie. Krok po kroku ukryta sieć chce ograniczać Brawo Kaczyński, tak trzymać. Nie hasłu: "Konsumuj i bądź posłuszny". Dają świecidełka i perełki a my sprzedajemy swoją duszę, tak jak Indianie złoto konkwistadorom. Nie powszechnemu zachwytu elektronicznego bełkotu. Ludzie staczają się dla pieniędzy, nawet sędziowie. Krok po kroku ukryta sieć chce ograniczać naszą wolność, aż będziemy szczęśliwymi biorobotami niewolnikami! Po to jest covid 1984 (orson Welles). A covid-19 znaczy "Certificate for Vaccine Identification".
wwj231
Przyszedłem dziś do pracy i powiedziałem - nie będę robił. Choć się zobowiązałem - nie będę.Nie bendom mnie tu pieniendzmi szantażować.

Nota bene jakich wartości broni ten starszy Pan? Układowości, kolesiostwa, arbitralności, robienia w konia, oszukiwania, kłamania, a wszystko to tylko tłumaczone odpowiednią
Przyszedłem dziś do pracy i powiedziałem - nie będę robił. Choć się zobowiązałem - nie będę.Nie bendom mnie tu pieniendzmi szantażować.

Nota bene jakich wartości broni ten starszy Pan? Układowości, kolesiostwa, arbitralności, robienia w konia, oszukiwania, kłamania, a wszystko to tylko tłumaczone odpowiednią retoryką? Przecież tu nie ma argumentów, zwłaszcza moralnych. Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie : Czy polityczne moralne .. hmm... sprzedawczyki, które działają od trzydziestu lat, jako posłowie, biskupi (bo to też dziś stanowiska polityczne), mają jakieś prawo do jakiegokolwiek wypowiadania się w kwestiach moralnych? Zwłaszcza tacy, którzy sami popełniali dokładnie to co sami zarzucają innym? Uwłaszczali się na majątku po komunie i wchodzili w układy z dygnitarzami z prl, jednocześnie najmocniej przeciw nim gardłując? Jakich wartości broni ten człowiek?
jpelerj
Kaczyński się nie da, bo płacimy mu my, podatnicy. A podatnicy, w tym suweren, to mocno zapiszczy. Zobaczymy wtedy, kto sie nie da terroryzować pieniędzmi.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki