KRK o pozyskiwaniu danych PESEL przez komorników

Krajowa Rada Komornicza zapewnia, że niedawny, masowy pobór danych osobowych PESEL nie łamał prawa. Sprawą pobrania niemal półtora miliona danych osobowych wciąż zajmuje się prokuratura, ABW i Ministerstwo Sprawiedliwości.

KRK o pozyskiwaniu danych PESEL przez komorników
KRK o pozyskiwaniu danych PESEL przez komorników (MSW)

Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek poinformował, że według ustaleń Rady na razie nic nie wskazuje, by dostęp do systemu był nieuprawniony. "Dane, które w tej chwili posiadamy, nie wskazują aby dostęp do sytemu PESEL był nieuprawniony. Liczba zapytań znajduje pokrycie w liczbie spraw prowadzonych przez te kancelarie, które zostały objęte postępowaniem" - powiedział Rafał Fronczek.

Dodał, że komornicy potwierdzają, iż korzystali z bazy także w godzinach nocnych. - "To jest podyktowane kwestiami technologicznymi i wydajnością baz danych jak również łączy do teletransmisji więc nie ma tutaj wątpliwości, że te zapytania nocne były dokonywane przez komorników" - podsumował Fronczek. Prezes Krajowej Rady Komorniczej przypomina, że funkcjonariusze mają prawo dostępu do bazy PESEL.

W tej sprawie trwają jeszcze kontrole prowadzone zarówno przez ABW pod nadzorem prokuratury, ale też zlecone przez samą Krajową Radę. Przypomnijmy, prokuratorzy - po tym jak wyszła na jaw sprawa pozyskiwania olbrzymiej liczby danych osobowych z systemu PESEL - wszczęli w tej sprawie śledztwo. Weszli też do tych kancelarii, z których serwerów wysłano potężne liczby zapytań o te dane. Dotyczy to m.in trzech miast: Warszawy Łodzi a także Poznania. Zabezpieczono nośniki elektroniczne i komputery. Prokuratura zaznacza, że do tej pory nie stwierdziła wycieku danych PESEL.

Śledztwo toczy się z zawiadomienia Ministerstwa Cyfryzacji, które zauważyło wzmożony ruch w systemie wraz ze wzrostem wysyłanych zapytań przez niektórych komorników. Sprawą zajęło się także Ministerstwo Sprawiedliwości. Zwróciło się ono do prezesów wszystkich sądów apelacyjnych w Polsce z prośbą o przeprowadzenie kontroli. Resort zakłada, że kontrola wykaże, czy komornicy wykorzystali dostęp do bazy PESEL w taki sposób, aby dane były przekazywane osobom nieuprawnionym.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Londoner

Z tego co pamietam jedna z tych kancelarii miala milion spraw rocznie, pozostale po kilkase tysiecy. To panstwo dlugiem niesplacanym stoi i bezkarnoscia - zarowno tych co nie placa, jak i tych co te pieniadze sciagaja.

! Odpowiedz
0 1 ~fuckPL

w wiekszosci to dlugi przedawnione bo to bandyckie Panstwo i sady nie uwzgledniaja zarzutu przedawnienia z urzedu tylko na wniosek dluznika.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne