REKLAMA

KNF ukarało TFI za przekroczenie limitów inwestycyjnych

2023-02-17 17:22
publikacja
2023-02-17 17:22

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o karze, jaką nałożyła na Mount Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. za przekroczenie limitów inwestycyjnych. Opiewa na kwotę 200 tys. zł. 

KNF ukarało TFI za przekroczenie limitów inwestycyjnych
KNF ukarało TFI za przekroczenie limitów inwestycyjnych
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Komisja - jak napisano w komunikacie - wydała decyzję nakładającą na Mount Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą w Warszawie karę pieniężną w wysokości 200 000 zł za przekroczenie ograniczenia inwestycyjnego. Wskazano, że jest to związane z lokowaniem aktywów Real Estate Income Assets Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych w obligacje i udziały spółek kapitałowych, co stanowi naruszenie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Dodano, że fundusz naruszał wskazane w ustawie limity inwestycyjne od 30 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2021 r.

Zgodnie z ustawą, papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego wyemitowane przez jeden podmiot, wierzytelności wobec tego podmiotu i udziały w tym podmiocie nie mogą stanowić łącznie więcej niż 20 proc. wartości aktywów funduszu.

Wyjaśniono, że ograniczenia inwestycyjne, określone w ustawie, służą zapewnieniu odpowiedniej dywersyfikacji portfeli funduszy inwestycyjnych, a przez to zapewnieniu bezpieczeństwa środków powierzonych przez uczestników funduszy i lokowanych przez fundusze. Dodano, że podstawowym celem wprowadzenia tych ograniczeń jest zmniejszenie poziomu ryzyka inwestycyjnego. "W przypadku niewypłacalności lub innych negatywnych zdarzeń, dotyczących danego emitenta, niekorzystne ich skutki jedynie w sposób ograniczony wpływają na wartość całego portfela funduszu inwestycyjnego" - czytamy.

Wskazano, że uczestnicy funduszy, powierzając funduszowi zgromadzone środki pieniężne, mają prawo oczekiwać, że będą one zarządzane w sposób profesjonalny i zgodny z przepisami, w tym, że będą respektowane ograniczenia inwestycyjne wynikające z tych przepisów. Zaznaczono, że przestrzeganie ograniczeń inwestycyjnych służy interesowi uczestników funduszy inwestycyjnych i stanowi jeden z nadrzędnych obowiązków towarzystwa i funduszu.

Maksymalny wymiar kary pieniężnej w tej sprawie wynosi 5 000 000 zł. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Nie dywersyfikacja redukuje ryzyko, tylko fachowość i celny osąd inwestycyjny. W tym przepisie o koncentracji, jest co najwyżej zabezpieczenie przed wałkami, gdzie kolesie z funduszu mogą dogadać się z malwersantem i spuścić do toalety dużą część kapitału.
janmieszak
Polskie fundusze to porażka. Wysokie opłaty i kombinacje jak np. wcielanie słabego funduszu przez lepszy. Jak na obligacjach skarbowych zarabiać 10-18% zamiast na lokatach 6-7%? Jak zbudować portfel oparty na ETFach, dający średnio ok. 9% niezależnie od krachów, kryzysów, wojen? Sprawa jest prosta, tylko mało ludzi o tym wie. Zobaczcie Polskie fundusze to porażka. Wysokie opłaty i kombinacje jak np. wcielanie słabego funduszu przez lepszy. Jak na obligacjach skarbowych zarabiać 10-18% zamiast na lokatach 6-7%? Jak zbudować portfel oparty na ETFach, dający średnio ok. 9% niezależnie od krachów, kryzysów, wojen? Sprawa jest prosta, tylko mało ludzi o tym wie. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Jest o inwestowaniu w akcje, obligacje, fundusze ETF, złoto, nieruch. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
zoomek
W ogóle przewiduje się inwestowanie w fizyczne aktywa np kruszce? Czy tylko w roszczenia, w obiecanki?
Dobra nie musicie tłumaczyć - wiem że tylko roszczenia.
Przyjdzie chwila prawdy i będzie srogi zawód.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki