KGHM zakłada poprawę na rynku miedzi, chce lekko zwiększyć produkcję w Sierra Gorda

KGHM liczy na poprawę koniunktury na rynku miedzi do 2021 r.; chce utrzymać obecny poziom produkcji metalu w grupie, zwiększając jednocześnie nieco produkcję w Chile - mówi PAP prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. Zarząd spółki planuje przegląd aktywów w Ameryce Północnej.

(fot. Łukasz Król / FORUM)

"Jeżeli nic nieprzewidzianego nie nastąpi, wolumeny produkcji miedzi w KGHM będą bardzo stabilne. Faktem jest, że zakładamy lepszą koniunkturę rynkową - jest to zgodne z oczekiwaniami rynku, który przewiduje, że pod koniec dekady notowania miedzi będą wyższe niż teraz. Fundamentalne czynniki przekładać będą się na zwiększenie popytu na miedź, a z drugiej strony wiemy, że dużo projektów górniczych zostało wstrzymanych, zawieszonych" - powiedział w rozmowie z PAP prezes KGHM.

Jak podkreślił, konkurencja KGHM też zrewidowała założenia strategii. "Np. Codelco ostatnio poinformowało, że utrzymują produkcję miedzi na poziomie 1,7 mln ton, mimo że pierwotnie w strategii zakładało 2 mln ton. Widać, że podaż też trochę się rozmija z wcześniejszymi zapowiedziami. W projektach górniczych nie da się osiągnąć istotnego wzrostu produkcji z roku na rok. Są więc istotne powody, dla których możemy się spodziewać zwyżki cen miedzi" - dodał.

Domagalski-Łabędzki spodziewa się wzrostu wolumenów produkcji miedzi w chilijskiej kopalni Sierra Gorda. W 2016 roku w kopalni wydobyto 51,5 tys. ton miedzi płatnej (według udziału KGHM w projekcie, który wynosi 55 proc.).

"Na Sierra Gorda myślę, że będziemy w stanie trochę poprawić nominalne wolumeny produkcji" - powiedział.

Jak przekazał szef spółki, grupa KGHM planuje przegląd aktywów górniczych w Ameryce Północnej. "Zastanowimy się, które aktywa rozwijać w ramach biznesu podstawowego, a które są mniej istotne. Każde z naszych aktywów zagranicznych w Ameryce Północnej ocenimy indywidualnie pod kątem konieczności utrzymywania ich w ramach obecnego modelu biznesowego. Nie dotyczy to Sierra Gorda - jest to nasze długoterminowe aktywo, w Chile zostajemy na dekady. To nie jest kwestia samego złoża, obszar koncesyjny jest tam szerszy" - powiedział prezes.

"Pytanie jest takie - czy KGHM powinien zarządzać starymi kopalniami, których cykl życia zmierza już do końca, czy raczej inwestować w greenfieldy i rozwijać projekty, które dają perspektywę wieloletnią, dekad. Różne rozwiązania są tu możliwe" - zaznaczył.

Prezes podał, że zakładane do 2021 roku nakłady inwestycyjne KGHM (15 mld zł) nie zawierają w sobie ewentualnych wydatków na projekt Ajax w Kanadzie, gdzie spółka stara się obecnie o pozwolenie środowiskowe. Domagalski-Łabędzki powtórzył również, że KGHM nie planuje obecnie inwestycji w drugą fazę projektu Sierra Gorda w Chile.

"Relacje z naszymi partnerami z Sumitomo są bardzo dobre. Wybieram się niedługo do Japonii. Myślę, że mamy zgodność co do oceny kierunków rozwoju tego projektu, ale chce się przekonać o tym osobiście. Poprawiło się na Sierra Gorda znacząco. Rok temu sytuacja była bardzo poważna, teraz panujemy nad tym" powiedział prezes.

W jego ocenie, "jeżeli koniunktura rynkowa poprawi się w większym wymiarze niż zakładaliśmy, to oczywiście będziemy rozważać nowe projekty inwestycyjne". "Nie chcemy magazynować gotówki, nie ma to sensu" - zaznaczył.

KGHM chce pozostać spółką wypłacającą dywidendę swoim akcjonariuszom. Prezes pytany o to, czy wraz ze wzrostem zysku EBITDA spółki (strategia spółki zakłada wzrost do 7 mld zł w 2021 roku) jest szansa, by KGHM wypłacał wyższe dywidendy, niż rekomendowane przez zarząd 200 mln zł z zysku za 2016 roku, prezes odpowiedział: "Jest taka szansa, ale trzeba pamiętać, że zależy to od wielu czynników: zobaczymy, czy formuła podatku od niektórych kopalin zmieni się, czy nie. Te rzeczy są ze sobą w pewien sposób powiązane".

"Dla nas niezwykle ważne jest to, żeby utrzymać zadłużenia netto na poziomie poniżej dwukrotności zysku EBITDA, a wiadomo, że w czasach dobrej koniunktury wskaźnik ten powinien być istotnie poniżej 2" - dodał.

Prezes poinformował, że istotą zmian strategii było utrzymanie KGHM w stabilnej sytuacji, przygotowanie spółki do kontynuacji działalności poprzez lepszą jakość zarządzania zarówno w Polsce, jak i za granicą.

"Tego spółce potrzeba, przechodziła ostatnio przez wiele zawirowań. Musimy ustabilizować to, co mamy, bo obecny model jest daleki od optymalnego" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza KGHM Polska Miedź zatwierdziła rewizję strategii spółki na lata 2017-2021 z perspektywą do roku 2040. Strategia została zorientowana na długofalową i stabilną działalność, opartą na racjonalnym i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów. Cel ten będzie realizowany poprzez rozwój aktywów, wzrost produkcji i bezpieczeństwa oraz przez budowę spójnej organizacji Grupy Kapitałowej, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności finansowej.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

PeBeKa rozpoczyna prace nad listą wspólnych projektów z chińskim partnerem

W maju ruszają prace nad listą wspólnych projektów Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń (PeBeKa) z grupy KGHM i chińskiego Metallurgical Corporation of China Ltd - poinformował w rozmowie z PAP prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. Dodał, że w grę wchodzą projekty realizowane w Azji, np. w Kazachstanie.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z grupy KGHM podpisało w sobotę, 13 maja, w Pekinie list intencyjny z chińską firmą Metallurgical Corporation of China Ltd. Z kolei w czerwcu ubiegłego roku KGHM i China Minmetals Corporation zawarły umowę na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021 - wartość umowy może sięgnąć nawet trzech miliardów dolarów.

"Szukając możliwości pogłębiania współpracy, doszliśmy wspólnie z przedstawicielami Minmetals do wniosku, że współpraca między naszymi spółkami zależnymi, polegająca na wsparciu chińskiej spółki tutaj w Polsce w przetargach na różnych projektach budowlanych, konstrukcyjnych, będzie miała o tyle sens, o ile podniesie wartość oferty również PeBeKa. Daje to synergie, możliwość pozyskania dodatkowego know-how. Będziemy jeszcze dyskutować, jak to w praktyce ma wyglądać" - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Współpraca zakłada pozyskanie projektów nie tylko na rynku polskim, ale także chińskim.

"Dla mnie ważne jest to, żeby to była pełna synergia, wspólne korzyści. PeBeKa ma już w tej chwili zdolności do tego, żeby szukać projektów zewnętrznych na obcych rynkach. I z pomocą mocnego partnera, czyli Minmetals, istnieje możliwość otwarcia wielu drzwi dla PeBeKa, które normalnie byłyby zamknięte" - powiedział prezes.

Dodał, że pierwsze wspólne projekty mogą być znane za kilka miesięcy.

"Już teraz rozpoczynamy intensywne prace nad przygotowaniem listy wspólnych przedsięwzięć. Zespoły robocze dokonają przeglądu projektów, w których PeBeKa planuje wkrótce uczestniczyć. I zobaczymy czy i w jaki sposób udział MCC w takim projekcie będzie realnym wsparciem, czy faktycznie podniesie szansę na wygranie przetargu, czy też nie” - powiedział.

Pytany, jakie rynki są brane pod uwagę odnośnie ewentualnych projektów, prezes powiedział, że kraje leżące na tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku.

"Chodzi o te kraje, w których razem jesteśmy silniejsi kapitałowo i mamy lepszy know-how. Głównie są to kraje azjatyckie, a dokładnie te, które leżą na obszarze tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli np. Kazachstan, czy Mongolia. Tam jest bardzo wiele możliwości biznesowych i myślę, że wspólnie mamy szansę poszukać tam projektów. Inicjatywa Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jest ukierunkowana na ten obszar" - powiedział.

"To nam daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ chiński kapitał - ze względu na skalę swoich inwestycji - jest w stanie to ryzyko polityczne trochę zmniejszać, w sytuacji, w której zdecydowalibyśmy się na zaangażowanie w jakiś projekt" - dodał.

Prezes poinformował, że spółkę będą interesować te projekty, w których PeBeKa będzie mógł być wykonawcą, głównym wykonawcą lub podwykonawcą.

"Nie mówimy tutaj o finansowaniu tych projektów przez KGHM. Nie chcemy być inwestorem. Chcemy być wykonawcą" - powiedział.

Prezes pytany, czy widzi możliwość rozszerzenia tego typu współpracy w innych krajach, z innymi podmiotami, powiedział, że spółka będzie szukać takich projektów.

"Jeżeli coś wyda nam się atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych zysków, które moglibyśmy osiągnąć - będziemy to wnikliwie analizować. Ale musi to być bezpieczne dla KGHM. Poziom umiędzynarodowienia tych spółek zależnych jest niewystarczający w KGHM. Mamy wiedzę i pewne doświadczenia, które chcielibyśmy skomercjalizować, w sposób, który przełożyła się na możliwość osiągania przychodów z projektów zewnętrznych. Nie dotyczy to tylko współpracy z chińskimi partnerami" - powiedział.

Rozmawiała Aneta Oksiuta i Łukasz Kucharski (PAP)

kuc/ aop/ pad/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~niepelnosprawny_org

czy to chinom nie zalezy bardziej na takiej "wspolpracy"? ale my bedziemy im dyktowac...

! Odpowiedz
11 3 ~Arek

A jeszcze niedawno; prokurator bada zasadność inwestycji w Chile. Politycy PO winni wyprowadzenia pieniędzy z KGHM. Czyli mamy kolejną kłamstwo pisowskie w stylu "zamachu w smoleńsku". PIS tłumaczy się Kasa, Kasa, Kasa. Dla kasy, posad i władzy oskarżą każdego. Dorwać się do koryta do idea tych prawicowych szumowim.

! Odpowiedz
0 1 ~WD40

Jakieś pomysły na cięcie kosztów w Sierra Gorda?

! Odpowiedz
3 8 ~hoho

Marzenia prezesa,o wyzszych cenach miedzi jak moje o wygranej w lotto.

! Odpowiedz
2 6 ~Ali

Czyli prezio zamierza utopić tam więcej kasy?

! Odpowiedz
KGHM 2,37% 94,24
2019-05-24 17:02:10
WIG 0,71% 56 753,79
2019-05-24 17:05:00
WIG20 0,70% 2 188,20
2019-05-24 17:05:00
WIG30 0,73% 2 521,46
2019-05-24 17:15:00
MWIG40 0,74% 3 939,78
2019-05-24 17:04:45
DAX 0,49% 12 011,04
2019-05-24 17:37:00
NASDAQ 0,11% 7 637,01
2019-05-24 22:03:00
SP500 0,14% 2 826,06
2019-05-24 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.