Jerzy Markowski: teraz JSW miałaby naprawiać błędy resortu skarbu

2010-10-01 19:40
publikacja
2010-10-01 19:40

Minister skarbu, w celu łatania budżetu, zachował się nielojalnie wobec Bogdanki i polskiego górnictwa - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Jak Pan ocenia sugestie, w myśl których Bogdanka mogłaby trafić pod skrzydła Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

- Po raz kolejny błąd Skarbu Państwa miano by naprawić za górnicze pieniądze. Dlatego, że Jastrzębska Spółka Węglowa musiałaby wyłożyć za Lubelski Węgiel Bogdankę konkretne pieniądze.

A przypomnę, że już kilka lat temu za pieniądze Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały de facto oddłużone Polskie Koleje Państwowe poprzez wykupienie akcji Koksowni Przyjaźń.

JSW nabyła zadłużenie PKP w Koksowni Przyjaźń, które zostało zamienione na akcje. A zatem de facto środkami JSW oddłużono wtedy kolej.

A teraz zanosi się być może na podobną operację, która byłaby kolejnym naprawieniem błędu, czy raczej nielojalności ministra Skarbu Państwa wobec Bogdanki.

Przecież pierwotnie miało być na giełdzie 49 proc. akcji Bogdanki. Na to była zgoda, w tym związków zawodowych, bo tak zapisano w strategii dla górnictwa.

Ale minister skarbu, w celu łatania budżetu, zachował się nielojalnie wobec Bogdanki i polskiego górnictwa - oferując do sprzedaży pozostałe akcje. I tym samym sprowokował obecną sytuację, w której do nabycia jest 75 proc. akcji Bogdanki. Znaleźli się chętni na te akcje, bo Bogdanka jest warta wielkich pieniędzy.

W środowisku górniczym, po sprzedaży Bogdanki, wzrasta nieufność wobec prywatyzacji spółek węglowych.

- I trudno się temu dziwić. Okazało się, że najgorszym właścicielem było państwo, które sprzedało Bogdankę w sposób nieprzemyślany.

Wiadomo, że Jastrzębska Spółka Węglowa potrzebuje znaczących środków na inwestycje. Ma wejść na giełdę, by te środki pozyskać. A zatem wydawanie przez JSW pieniędzy na Bogdankę wydaje się zupełnie pozbawione sensu.

Istotne jest to, że doświadczenia z Bogdanką wskazują, że nie wiadomo, jak będzie z Jastrzębską Spółką Węglową. Nie wiadomo bowiem, czy ze strony ministra skarbu nie będzie znów chęci sprzedaży wszystkich akcji JSW.

Minister skarbu sprzedając akcje Bogdanki i doprowadzając do obecnej sytuacji - zepsuł w oczach opinii publicznej obraz planowanego upublicznienia akcji spółek węglowych. Trudno się teraz dziwić nieufności osób z sektora węglowego do prywatyzacji poprzez giełdę.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Zobacz także:
JSW może złożyć swoją kontrofertę na akcje LW Bogdanka

wnp.pl (Jerzy Dudała)

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki