Jaki: Pół tysiąca więźniów gotowych do pracy na terenach powodziowych

2019-05-24 13:25
publikacja
2019-05-24 13:25

Służba więzienna zgłosiła już pół tysiąca osadzonych gotowych do pracy. Część już pracuje na zalanych terenach, gdzie będzie przechodziła dzisiaj fala kulminacyjna - poinformował w piątek w Krakowie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

"Bardzo ważne jest to, żeby każdy robił w swoim obszarze tyle, ile może, aby pomóc ludziom. Ja jestem odpowiedzialny za system penitencjarny, dlatego chcę państwu powiedzieć, że codziennie prowadzę narady związane z możliwą pomocą dla terenów objętych zagrożeniem czy terenów powodziowych" - mówił w piątek w Krakowie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jak poinformował, "w tej chwili służba więzienna zgłosiła już pół tysiąca osadzonych gotowych do pracy". "Część z nich już pracuje w części terenów zalanych, tam, gdzie będzie przechodziła dzisiaj fala kulminacyjna. Cała reszta zgłosiła się do samorządów bądź do wydziałów zarządzenia kryzysowego" - wskazywał wiceminister.

"Jesteśmy w każdej chwili gotowi, aby pomagać w tej trudnej sytuacji, ale również będziemy gotowi później, żeby usuwać ewentualne skutki powodziowe w wielu miejscach, gdzie będzie to konieczne" - zadeklarował. Zapowiedział, że nadal będzie monitorował sytuację.

Jak poinformował podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, od wtorku państwowa straż pożarna interweniowała ponad 6,5 tys. razy, a w akcje było zaangażowanych niemal 18,5 tys. strażaków i druhów. Podkreślił, że fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do Krakowa, ale nie wyrządza szkód, a jej wysokość jest niższa niż przewidywano. Dodał też, że wały przeciwpowodziowe są stabilne i nie doszło do żadnych interwencji z nimi związanych.

Od środy w południowej Polsce z powodu intensywnych opadów deszczu dochodzi do podtopień. Najgorsza sytuacja hydrologiczna wciąż panuje na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim, gdzie obowiązuje alert hydrologiczny trzeciego stopnia.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ wus/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ares-
Z niewolnika nie ma pracownika .

Powiązane: Powódź w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki